توصيه‌هاي آيت‌الله جوادي‌آملي به مسجدي‌ها

آيت‌الله جوادي‌آملي گفت: محراب مساجد به سوي قبله و خداوند است، مسجدي‌ها نيز به سوي قبله و خداوند زندگي كنند.
دوشنبه، 19 تير 1391
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
توصيه‌هاي آيت‌الله جوادي‌آملي به مسجدي‌ها

راسخون : آيت‌الله جوادي‌آملي گفت: محراب مساجد به سوي قبله و خداوند است، مسجدي‌ها نيز به سوي قبله و خداوند زندگي كنند. 

به گزارش راسخون به نقل از مركز رسيدگي به امور مساجد، آيت‌الله جوادي‌آملی در مراسم افتتاح فاز نخست مسجد و مدرسه علميه امام حسن عسکري(ع) تهران در رابطه با جایگاه مسجد در شکل‌گیری شخصیت اجتماعی انسان اظهار كرد: مسجد محرابي دارد که اين محراب چشم آن است اين چشم ناظر به کعبه است و لذا نمازگزاران نگاهشان به کعبه است.

وي ادامه داد: درسي که مسجد به اهل خود مي‌دهد از همان محراب به دست مي‌آيد و چون اين محراب چشم مسجد و متوجه کعبه است خداوند کعبه را به عنوان بيت عتيق معرفي کرده است.

وي، طواف به دور خانه کعبه را طواف آزادي دانست و افزود: همان طوري که کعبه به حاجيان درس آزادي مي‌دهد مسجد به مسجدي‌ها نيز درس حريت مي‌دهد.

اين مفسر قرآن کريم ادامه داد: شما وقتي وارد مسجد مي‌شويد ببينيد محراب آن به کدام طرف است؟ رويکرد مسجدي‌ها جهت گيري محراب باشد؛ چراکه اين محراب به سمت خانه خدا و آزادگي است.

وي گفت: اولين درسي که مسجد به مسجدي‌ها مي‌دهد، درس حريت و آزادگي است، نه درس بردگي و هوس. اين حريت، هم استقلال درون و هم استقلال بيرون را تامين مي‌کند.

وي افزود: آنگاه که صدا از مسجد برخيزد انقلابي اسلامي به وجود مي‌آيد که جنگي ده ساله داخلي و خارجي را مديريت مي‌کند. وقتي صدا از مسجد برخيزد آن صدا صداي آزادي است و شخصي که بردگي و هوس را کنار مي‌گذارد آزاد بوده و توان مبارزه را دارد.

اين استاد حوزه علميه قم گفت: خداوند در قرآن اولين شرط مبارزه را اين قرار داده است که دنيا را فروخته و آخرت را بخرد و لذا مسجد به انسان مي‌آموزد که انسان با مرگ نپوسيده و در نبرد با مرگ آن را مي‌ميراند.

وي افزود: مسجد به انسان يادآوري مي‌کند که رقيب سرسختي به نام مرگ داريم و چاره‌اي جز درگيري با آن نيست اما اين انسان است که ابدي است و مردن از پوست به در آمدن است. چاره‌اي جز برخورد با مرگ نيست، اما خدا در قرآن به ما پيام داده که شما در مصاف با آن پيروز هستيد و آن را زير پا مي‌گذاريد. انسان موجودي ابدي است و چون ابدي است مرگ را نمي‌تواند به همراه ببرد شما با مرگ برخورد مي‌کنيد، ولي انسان در اين برخورد به لقاء الله مي‌رسد.

وي تصریح کرد: مسجد به انسان مي‌آموزد که مرگ پوسيدن نيست از پوست به در آمدن است و مرگ آن هنر را ندارد که انسان را از پا در آورد. مبارزه بيروني کار سختي نيست البته تا شخص احساس آزادي نکند توان مبارزه بيروني را ندارد از اين جنگ بيروني به عنوان جهاد اصغر ياد شده است، اما اين جهاد اکبر است که با هوا و هوس مبارزه کرده و آنها را از پاي در مي‌آورد. در اين جهاد کسي با ما درگير است که سابقه شش هزار سال عبادت خود را يک جا به آتش کشيد آنقدر لجباز و قهار است که در برابر خداوند سوگند ياد کرد که همه انسانها را از پاي به در آورده مگر اينکه انبياء و اولياء باشند.

جوادي‌آملي ادامه داد: شيطان در اين مبارزه با انسان آن‌ها را مي‌بيند ولي انسان، شيطان را نمي‌بيند اما همان‌طور که قرآن به ما آموخت ما سنگري به عنوان مسجد داريم و تيري به عنوان عبادت، که اگر در اين سنگر رفتيم و تير اندازي کرديم جنگ نابرابر ما با شيطان به پيروزي براي انسان تبديل مي‌شود. در مبارزه با شيطان اگر وارد قلعه الهي شويم خدا اين دشمن را مي‌بيند ولي آن دشمن خدا را نمي‌تواند ببيند و ما مصون خواهيم ماند.

وي با بيان اين‌كه «انسان حقيقتي خارجي پويا و متکامل است» گفت: انسان حقيقتي خارجي است، پويا و متکامل است و قوانيني مانند حريت عناويني اعتباري هستند و قوانين اعتباري وجود خارجي ندارند، اما انسان حقيقتي خارجي پويا و متکامل است، حقيقت خارجي را نمي‌شود با عناوين اعتباري به کمال رساند. اين مساجد و حوزه‌هاي علميه هستند که به ما مي‌آموزد انسان موجودي ابدي است و هيزم جهنم را از جنگل نياورده و خود ظالم است که آتش مي‌گيرد.

وي با اشاره به نصايح امام راحل خاطرنشان كرد: با سازماندهي اين نصايح ديگر چيزهايي مانند روميزي و زيرميزي و بيکاري و بي‌تفاوتي نخواهيم ديد. مسجد ما را به محراب هدايت مي‌کند، محراب جاي آزادي است و کسي مي‌تواند در جنگ با شيطان پيروز شود که آزاده باشد.

اين استاد حوزه علميه قم ادامه داد: اگر مساجد در سراسر ايران رسالت اصلي خود را انجام دهند مسجد بيت رفيعي مي‌شود آنگاه کسي نه به بيراهه مي رود و نه راه کسي را مي‌بندد و کسي هم نمي‌تواند انسان را بازي دهد. رفعت خانه به رفعت اهل خانه است لذا خداوند عالمان ديني را بالابرده و متدينين را هم به همين صورت بالا مي‌برد.

وي اقتدار حوزه‌هاي علميه را به برکت انقلاب و خون‌هاي پاک شهدا دانست و افزود: حوزويان و مسجدي‌ها بايد دو عنصر محوري را که در سوره‌هاي مومنون و نوح ذکر شده است مد نظر داشته باشند. خداوند در سوره مومنون فرمود: مردان الهي از لغو، کار بي اساس و کاري که پايدار نيست به دور هستند و در سوره نوح نيز فرمود: اينان به قدري بلند آستان هستند که مانند سيمرغ بوده و شکار ديگران نمي‌شوند.

وي ادامه داد: سياست و مسائل اجتماعي مردان الهي را به زير نمي‌کشد و اجازه نمي‌دهند چيزي آنها را اسير کرده و به بازي بگيرد. اين لياقت‌ها همان چيزهايي است که از اهالي مسجد، حوزه، قرآن و عترت و معتکفين بر مي‌آيد.
/2759/

 

 

 

شما مي توانيد آخرين اخبارايران و جهان رادر"واحداخبارواطلاع رساني راسخون"مشاهده نماييد. 

منتظراخبار، انتقاد وپیشنهاد شماهستیم:
news@rasekhoon.net

 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.