اتمام مطالعات مسجد جامع تاریخی ارومیه

مدیرکل مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از پایان مطالعات مسجد جامع ارومیه خبر داد.
يکشنبه، 18 تير 1391
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
   اتمام مطالعات مسجد جامع تاریخی ارومیه

راسخون : مدیرکل مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از پایان مطالعات مسجد جامع ارومیه خبر داد.

 به گزارش راسخون به نقل از خبرگزاری رسا در ارومیه به نقل از سایت میراث فرهنگی آذربایجان غربی، کاظم غنی زاده، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با اعلام این خبر گفت: مطالعات مسجد جامع ارومیه از چهارماه پیش از سوی معاونت پژوهشی دانشکده هنر و معماری دانشگاه ارومیه آغاز شده است که به زودی نتایج این مطالعات تحویل این اداره کل می‌شود.
وی با اشاره به این که این پروژه با مبلغ 240 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی انجام شده است، افزود: این مطالعات به منظور آسیب‌شناسی، شناخت مواد و مصالح، مطالعات کلی سایت‌پلان مجموعه، راهکارهای احیا و مرمت مسجد جامع و بازگرداندن آن به فرم اولیه زمان ایلخانی انجام شد.
غنی زاده با بیان این که مطالعه تاسیسات نورپردازی و نحوه اجرای آن نیز انجام شده است، یادآور شد: در صورت تایید پیشنهادهای اعتباری برای مرمت و احیای مسجد از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، این پروژه وارد مراحل اجرایی خواهد شد.
یادآور می‌شود، مسجد جامع ارومیه یکی از آثار کهن و قدیمی شهر تاریخی ارومیه است و در خیابان اقبال قرار دارد، این مسجد در میان بازار قدیمی شهر واقع شده و یکی از ارکان اصلی بافت قدیمی شهر است.
برخی از محققین معتقدند این بنا ابتدا آتشکده بود و بعد از تسلط مسلمین ویران شد و سپس در قرن هفتم بر روی آن مسجدی ساخته شد، به اعتقاد این گروه از محققین سبک تزیینات، گچ‌بری‌ها، ستون‌بندی‌ها و طاق‌های مسجد عیناً شبیه به سبک معماری سلجوقیان است.
گفتنی است، مرکز مدیریت حوزه علمیه آذربایجان غربی و همچنین حوزه علمیه امام خمینی(ره) ارومیه در ساختمان های مربوط به محوطه این مسجد قرار دارند./7432

 

 

 

 

شما مي توانيد آخرين اخبارايران و جهان رادر"واحداخبارواطلاع رساني راسخون"مشاهده نماييد.

 

منتظراخبار، انتقاد وپیشنهاد شماهستیم:
news@rasekhoon.net

 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.