اخلاص آقامجتبی تهرانی علت محبوبیت این استاد اخلاق است

پژوهشگر مذهبی، علت محبوبیت مرحوم آیت الله آقامجتبی تهرانی در میان مردم را اخلاص این استاد اخلاق دانست و گفت: افزایش مریدان وی پس از ارتحال این عالم فرهیخته نیز از یکی از نشانه های اخلاص اوست.
پنجشنبه، 21 دی 1391
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
اخلاص آقامجتبی تهرانی علت محبوبیت این استاد اخلاق است

پژوهشگر مذهبی، علت محبوبیت مرحوم آیت الله آقامجتبی تهرانی در میان مردم را اخلاص این استاد اخلاق دانست و گفت: افزایش مریدان وی پس از ارتحال این عالم فرهیخته نیز از یکی از نشانه های اخلاص اوست.

به گزارش راسخون حجت الاسلام ˈعلیرضا رجالی تهرانیˈ روز پنجشنبه در پاسخ به سووال خبرنگار ایرنا مبنی بر آنکه که چرا توجه به علمای اخلاق معمولا پس از مرگ آنها صورت می گیرد، گفت: افرادی مانند آیت الله العظمی آقامجتبی تهرانی و سایر علمای اخلاق در میان سالکان و اهلش شناخته شده بودند و در زمان حیاتشان نیز از جلسات و راهنمایی های آنان استفاده می کردند.

وی یکی از دلایل ناشناخته ماندن گوهرهایی مانند آیت الله آقامجتبی را در میان عموم مردم، دنیاگریزی و دوری آنان از شهرت دانست و گفت: کسانی مانند آقامجتبی چنین روحیه ای دارند و به محض اینکه از آنان تعریف می شود، اظهار ناراحتی می کنند و می توان گفت یکی از دلایل محبوبیت چنین افرادی و اضافه شدن مریدان علمای اخلاق پس از مرگشان اخلاص آنان است.

رجالی تهرانی، ناشناخته ماندن بزرگان اخلاق را در میان عموم مردم امری خوب توصیف کرد و گفت: مردم معمولا بدنبال اساتید اخلاقی هستند و از کسانی که شایستگی دارند؛ بهره مند می شوند، از این رو کسانی که با اینگونه شخصیت ها در زمان حیاتشان آشنا نشدند، بطور قطع بعد از مرگشان با آثارشان انس می گیرند.

وی تاکید کرد: هرچند از دست دادن چنین بزرگانی، ضایعه ای برای مردم و کشور است، اما شناخت آنان پس از مرگ نیز برای بسیاری از مردم تاثیرگذار است و انگیزه ای می شود تا ضمن شناسایی سایر علما و اساتید اخلاقی، از وجود آنان برخوردار شوند.

این نویسنده و پژوهشگر افزود: زمانی که شخصیتی همانند آیت الله آقامجتبی تهرانی با آن جایگاه و شخصیت علمی از طرف مردم و جوانان به عنوان استاد اخلاق پذیرفته می شود، چنین استادی بسیار تاثیرگذار در دل های مردم است و این مساله اهمیت و جایگاه مساله اخلاق را نشان می دهد.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: اگر اخلاق در بین علما و مردم جلوه اصلی را داشته باشد، آنقدر اثرگذار خواهد بود که بسیاری از انسان ها را به زیبایی های دین جذب کرده و زمینه پذیرش سخن حق را در میان آنان افزایش می دهد.

رجالی تهرانی ادامه داد: اخلاق، بستری اثرگذار است که باعث می شود دین پذیری مردم و جوانان افزایش یابد، از این رو نه تنها آیت الله آقامجتبی تهرانی که افرادی مانند آیت الله ˈعبدالکریم حق شناسˈ، ˈاحمد مجتهدی تهرانیˈ و سایر علمای اخلاق، گرچه فقیه نیز بودند اما جنبه اخلاقی آنان باعث شد تا بسیاری از جوانان به سمت آنان جذب شوند.

آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی استاد اخلاق و مرجع تقلید بامداد روز چهارشنبه 13 دی ماه به ملکوت اعلی پیوست.

/7432/ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.