کریم فیضی از نگارش «دیجیتالیسم» خبر داد

کریم فیضی از نگارش کتاب «دیجیتالیسم» که موضوع آن به سیطره ابزارهای دیجیتال بر ذهن‌، زبان‌ و زندگی انسان می‌پردازد، خبر داد.
شنبه، 23 دی 1391
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
کریم فیضی از نگارش «دیجیتالیسم» خبر داد

 کریم فیضی از نگارش کتاب «دیجیتالیسم» که موضوع آن به سیطره ابزارهای دیجیتال بر ذهن‌، زبان‌ و زندگی انسان می‌پردازد، خبر داد.

به گزارش راسخون به نقل از این نویسنده و پژوهشگر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: نگاه انسان به هستی و تأثیری که عصر دیجیتال بر ذهن و زبان و فکر انسان معاصر می‌گذارد، دست‌مایه اصلی این اثر است.

او عنوان کرد: به نظرم دیجیتالیسم فصل جدیدی را در فلسفه باز کرده است و این فلسفه بر نوع نگاه و حیات انسان تأثیر گذاشته و می‌گذارد. نظام‌های حقوقی فعلی بر اساس جامعه دیجیتالیسم تنظیم نشده‌اند، در حالی که دیجیتالیسم و فلسفه آن خود را بر انسان و جامعه تحمیل کرده‌ و می‌کند.

این نویسنده بنا دارد این کتاب را که تاکنون 70 درصد کار نگارش آن به اتمام رسیده است، توسط انتشارات اطلاعات راهی بازار کتاب کند.

فیضی هم‌اکنون نیز در حال نگارش مجلد سوم مجموعه «زندگی و بس» است.

او در توضیحی گفت: در این کتاب تلاش کرده‌ام به مفهوم فلسفه و تأثیر آن بر زندگی بپردازم و چیستی، ماهیت، تغییر و تحولات زندگی را مورد مطالعه و بررسی قرار دهم.

او افزود: زندگی مفهومی است که تعریف ثابتی را نمی‌طلبد. متأسفانه این بحث در فلسفه سنتی ما هنوز وارد نشده است. ما عادت کرده‌ایم که تعریف واحدی را برای هزاران سال حفظ می‌کنیم، در حالی‌که در جامعه کنونی بسیاری از مفاهیم از جمله مفهوم زندگی به سرعت متحول شده‌اند.

فیضی با اشاره به این‌که مفهوم زندگی دغدغه اصلی او از دوران کودکی تا کنون بوده است، گفت: این اثر جلد سوم «زندگی و بس» را شامل می‌شود و هنوز در مورد مؤسسه انتشاراتی آن تصمیم نگرفته‌ام.

او پیش‌تر جلد اول این مجموعه را با همین عنوان به «زندگی از نگاه فرهنگ شرقی» و جلد دوم آن را با همین عنوان به «زندگی از منظر فرهنگ غربی» اختصاص داده بود و بنا دارد با به پایان رسیدن کار نگارش مجلد سوم این اثر با موضوعیت «زندگی از منظر تحولات الکترونیک»، نگارش جلد چهارم آن را آغاز کند.

کریم فیضی این روزها مشغول نگارش مجموعه‌ای از مقاله‌های خود با موضوعیت ذهنیت فلسفی و تحلیل فلسفه ذهن است.

او گفت: من قصد دارم در این مجموعه مقاله‌ها که بدون شک انتشار آن‌ها با مقاومت‌ها و بحث و جدل‌هایی در جامعه همراه خواهد بود، موضوع ذهن و ذهنیت را که نوعی بحث درباره متدولوژی ذهن است، رقم بزنم.

او در ادامه افزود: ذهن ما هم فاعل است، هم مفعول. اما این‌که هر موضوعی چگونه به ذهن متبادر می‌شود، چه فرایندی را طی می‌کند و... در سنت ما کم‌تر مورد توجه قرار گرفته است. اگرچه در فرهنگ غربی فلسفه ذهن‌گرا مورد توجه و بازخوردهایی قرار گرفته است.

فیضی گفت: یکی از آخرین مقالات من در این زمینه با عنوان «ذهن ترکیب‌گر» نوشته شده است. فکر می‌کنم ذهن قابلیت ترکیب با هر چیزی را دارد و باید در مورد این مسأله بحث شود.

او تا کنون 30 مقاله را برای انتشار این مجموعه با موضوع یادشده نوشته است و بنا دارد کار نگارش آن را همچنان ادامه دهد.

/7432/ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.