در جلسه ماهانه مرکز هماهنگی جنبش غیرمتعهدها در نیویورک

خزاعی تاکید کرد: ضرورت تقویت ساختار غیرمتعهدها و افزایش تاثیرگذاری آن در سطح بین‌المللی

جلسه ماهانه مرکز هماهنگی جنبش غیرمتعهدها (COB) متشکل از سفیران و نمایندگان دائم کشورهای عضو جنبش "نم" به ریاست محمد خزاعی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در نیویورک برگزار شد.
جمعه، 29 دی 1391
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
خزاعی تاکید کرد: ضرورت تقویت ساختار غیرمتعهدها و افزایش تاثیرگذاری آن در سطح بین‌المللی

 جلسه ماهانه مرکز هماهنگی جنبش غیرمتعهدها (COB) متشکل از سفیران و نمایندگان دائم کشورهای عضو جنبش "نم" به ریاست محمد خزاعی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در نیویورک برگزار شد.

به گزارش راسخون به نقل از ایسنا، محمد خزاعی، رییس مرکز هماهنگی جنبش غیرمتعهدها در سازمان ملل در این جلسه گزارشی از فعالیت‌های ریاست این مرکز در فاصله یک ماهه بین دو نشست به اعضاء ارائه کرد.

او در این گزارش سفیران و نمایندگان دائم کشورهای عضو را در جریان فعالیت‌های رییس مرکز هماهنگی غیرمتعهدها از جمله تشریح مواضع جنبش در نشست‌های شورای امنیت و مجمع عمومی و دیگر ارکان سازمان ملل و نیز ملاقات‌های تروییکای جنبش قرار داد. در بخش دیگری از این جلسه گروه‌های هماهنگ‌کننده مباحث جنبش غیرمتعهدها در حوزه‌های مختلف گزارش فعالیت‌های‌شان را جهت اطلاع بقیه اعضا و بحث و مذاکره در مورد موضوعات محتوایی ارائه کردند. در این جلسه هم‌چنین سفیر فلسطین گزارشی از آخرین تحولات مربوط به مساله فلسطین پس از ارتقای جایگاه در سازمان ملل متحد به نشست ارائه کرد.

خزاعی هم‌چنین در ادامه جلسه در سخنانی ضرورت تقویت ساختار غیرمتعهدها و افزایش تاثیرگذاری این جنبش در سطح بین‌المللی و سازمان ملل متعهد را یادآور شد و افزود: بسیاری از سران جنبش "نم" به‌ویژه جمهوری اسلامی ایران به عنوان رییس کنونی این جنبش خواستار تقویت کاربردی جنبش غیرمتعهدها در جهت عملیاتی شدن تصمیمات و مصوبات آن در صحنه بین‌المللی بوده‌اند و بر این اساس در نظر است گروه‌های کاری برای بررسی ابعاد این تغییرات و جنبه‌های حقوقی آن تشکیل شود و امیدوارم بتوانیم در مسیر تقویت جنبش غیرمتعهدها حرکت کنیم.

سفیر و نماینده دائم کشورمان پس از پایان جلسه در جمع خبرنگاران محورهای اصلی فعالیت مرکز هماهنگی جنبش غیرمتعهدها را تشریح کرد.

وی گفت: تقریبا بیش از سه ماه از ریاست جمهوری اسلامی ایران بر گروه غیرمتعهدها می‌گذرد. اجلاس موفقیت‌آمیز تهران باعث شد تا حال و هوای جدیدی در مباحث مربوط به غیرمتعهدها به‌وجود بیاید. پس از به عهده گرفتن ریاست جنبش "نم" توسط جمهوری اسلامی ایران در اجلاس تهران، فعالیت مرکز هماهنگی جنبش غیرمتعهدها در نیویورک به عنوان مرکز اصلی غیرمتعهدها و همین‌طور در زیرشاخه‌های آن در وین و ژنو در بخش‌های مختلف سازمان ملل آغاز شد.

خزاعی اضافه کرد: در سه ماهه اول فعالیت مرکز هماهنگی جنبش غیرمتعهدها حدود 75 جلسه از سوی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک برگزار شده است. بیش از سی سخنرانی توسط اینجانب و برخی از همکارانم در ارتباط با مواضع غیرمتعهدها درباره مسائل مختلف در سازمان ملل ارائه شده است. حدود 18 سند توسط غیرمتعهدها تصویب شده و ما در آن حضور جدی داشته‌ایم. این اسناد شامل سخنرانی‌ها و بیانیه‌ها با تلاش نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد به عنوان رییس گروه غیرمتعهدها در سازمان ملل و کسب نظر از 120 کشور عضو غیرمتعهدها صورت می‌گیرد که پروسه فنی و پیچیده‌ای است. مرکز هماهنگی جنبش غیرمتعهدها تاکنون پنج بیانیه مهم را از سوی این جنبش منتشر کرده است. هم‌چنین بیش از 120 مکاتبه رسمی از سوی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران و با هماهنگی اعضای غیرمتعهدها صادر شده است. هم‌چنین در 18 قطعنامه سازمان ملل گروه غیرمتعهدها از طریق تشکیل گروه‌های کاری تاثیرگذاری داشته است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان خاطرنشان کرد: به غیر از جلسات ماهانه مرکز هماهنگی جنبش غیرمتعهدها در نیویورک، جلسات گروه‌های کاری متعددی برگزار شده است که از جمله می‌توان به جلسه تروییکای نم (متشکل از جمهوری اسلامی ایران، مصر و ونزوئلا) با اتحادیه اروپا در مورد مسائل مختلف از جمله فلسطین و خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌یی و دیگر موضوعات اشاره کرد. هم‌چنین جلسه تروییکای جنبش غیرمتعهدها هر زمان که موضع‌گیری در مورد مساله‌ای لازم باشد تشکیل جلسه می‌دهد و موضوع را برای طرح در مرکز هماهنگی جنبش غیرمتعهدها آماده می‌کند. به غیر از این، کمیته فلسطین جنبش غیرمتعهدها که در اجلاس تهران در مورد آن پیش‌بینی شده بود تشکیل شده و مسائل فلسطین از جمله شهرک‌سازی غیرقانونی صیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی و سرقت منابع مالی و یا در آمدهای مالیاتی ملت فلسطین از سوی رژیم اسراییل را مورد بررسی قرار داد.

خزاعی افزود: مباحث عمومی شامل مباحث شورای امنیت، حقوق بشر، خلع سلاح، حفظ صلح و مسائل سیاسی آن، مسائل حقوق بین‌الملل و تمامی موضوعاتی که مورد توجه 120 عضو جنبش غیرمتعهدها است در کارگروه‌ها و مرکز هماهنگی جنبش مورد بحث و پیگیری قرار می‌گیرد.

/111/ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.