در جمع ایرانیان مقیم سودان

لاریجانی: کشورهای منطقه درباره فلسطین نقش دلالی سیاسی دارند

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کشور سودان در مساله فلسطین به خوبی عمل کرده است، گفت: در شرایطی که بسیاری از کشورها در منطقه تنها در مورد فلسطین حرف می‌زنند و گاه نقش دلالی سیاسی بازی می‌کنند، کشور سودان در این زمینه نقش مثبتی را ایفا کرده و از عقلانیت خوبی برخوردار بوده است.
دوشنبه، 2 بهمن 1391
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
لاریجانی: کشورهای منطقه درباره فلسطین نقش دلالی سیاسی دارند

 رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کشور سودان در مساله فلسطین به خوبی عمل کرده است، گفت: در شرایطی که بسیاری از کشورها در منطقه تنها در مورد فلسطین حرف می‌زنند و گاه نقش دلالی سیاسی بازی می‌کنند، کشور سودان در این زمینه نقش مثبتی را ایفا کرده و از عقلانیت خوبی برخوردار بوده است.

به گزارش راسخون به نقل از ایسنا، علی لاریجانی شب گذشته بعد از ورود به خارطوم در ضیافت شام سفارت جمهوری اسلامی ایران در سودان و در جمع ایرانی‌های مقیم این کشور، ضمن گرامیداشت ایام فرخنده میلاد پیامبر (ص) گفت: جمهوری اسلامی ایران با کشور سودان روابط نزدیکی دارد. کشور سودان دوست و برادر ماست.

وی افزود: در اوضاع کنونی منطقه مسئولان سودانی از عقلانیت خوبی در هدایت امور برخوردار بودند بخصوص به مساله فلسطین توجه خاصی داشته که باید آن را قدر بدانیم.

رییس قوه مقننه خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورها در منطقه تنها راجع به مساله فلسطین حرف می‌زنند اما در مقام عمل ورود پیدا نمی‌کنند و حتی گاه نقش دلالی دارند به طوری که در این رابطه با وجود داشتن منابع مالی غنی، به جای حمایت از مردم فلسطین، منابع خود را برای کشورهای زورگو خرج می‌کنند.

لاریجانی ادامه داد: گاهی شیطنت‌هایی که در منطقه بروز پیدا می‌کند با پول کشورهای منطقه اتفاق می‌افتد، چنین رویکردی در کشور سودان مشاهده نمی‌شود. مسئولان این کشور نقش مثبتی در این امور داشته و ثابت‌ قدم بوده‌اند از این جهت می‌توان گفت که ارتباط با کشور سودان از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه ایران و سودان از لحاظ سیاسی و اقتصادی رایزنی‌های دیپلماتیک و همکاری‌های خوبی داشته‌اند، گفت: هیچ‌گاه ایران و سودان نقطه‌ی چالش‌برانگیزی نداشته‌اند و همیشه رایزنی‌ها خوب بوده است از این رو باید از این مجال و ظرفیت‌های این کشور استفاده کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ظرفیت‌های کشور سودان برای سرمایه‌گذاران ایرانی تعریف شده نیست، اظهار کرد: سرمایه‌گذاران با زمینه‌های قابل سرمایه‌گذاری در این کشور آشنا نیستند. مطمئنا سرمایه‌گذاری برای سودان مفید است چرا که ایران همواره علاقه‌مند است کشورهایی همچون سودان استقبال اقتصادی و سیاسی خود را حفظ کرده و روی پای خود بایستند، این اتفاق برای عظمت اسلام مفید است، این همان استراتژی است که جمهوری اسلامی به دنبال آن است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد که باید از ظرفیت‌های کشور سودان استفاده کرد تا شاهد استقلال و شکوفایی این کشور باشیم. از این رو ضروری است اتاق بازرگانی و نهادهای دولتی در این زمینه تحرک بیشتری داشته باشند.

به گزارش ایسنا، رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه سفرش به سودان برای شرکت در اجلاس بین‌المجالس اسلامی است، گفت: این اجلاس فرصتی است برای گفت‌وگو با کشورهای مختلف در زمینه‌های متفاوت و مطمئنا تلاش می‌کنیم تا با مسئولان سودانی نیز در ابعاد مختلف گفت‌وگو داشته باشیم.

لاریجانی در ادامه با گرامیداشت میلاد پیامبر اکرم (ص)،‌اظهار کرد: وجود نازنین حضرت محمد (ص) باعث اعتلای همه مسلمانان شد. آیین مقدس اسلام توانست نگاه جدیدی به حیات بشر در دنیای امروز نشان دهد.

وی افزود: تفکری که در متن تفکر اسلامی رشد پیدا کرد در ساحت حیات معنوی بشر تعریف شد. انسانی که در تمدن تک‌ساحتی رشد پیدا کرده است، در دنیای امروز دچار چالش شده‌ و گاهی از غربت خود یاد می‌کند،با آیین پیامبر اکرم (ص) می‌تواند تمام وجودش پرورش پیدا کند.

نماینده مردم قم همچنین گفت: در تفکر اسلامی، آزادگی و دریدن پرده‌هایی که انسان‌ها را محدود می‌کند، وجود دارد.

رییس قوه مقننه احیای تفکر جهادی در دهه‌های اخیر را باعث سرفرازی مسلمانان دانست و اظهار کرد: این تفکرات باعث شده است که کشورهای دیگر نسبت به اسلام و ایران حساسیت داشته باشند چون ایران بعد از انقلاب کانون موج‌آفرینی در مورد اسلام بوده است که مطمئنا به ضرر کشورهای غربی است.

لاریجانی در پایان با اشاره به سالروز آغاز ولایت حضرت مهدی (عج)، گفت: امشب آغاز ولایت امام زمان(عج) است که برای ما شیعیان بسیار مبارک می‌باشد. پشتوانه عظیم وجود امام زمان(عج) حیات جدیدی به تمامی انسان‌ها می‌بخشد. در مکتب ما که بر اساس ولایت آن حضرت شکل گرفته است چنین دورنمایی از آینده باعث تکاپو، فعالیت و تلاش می‌شود از این رو انقلاب مهدی انقلاب حیات‌بخش و تحرک‌بخشی برای بشریت است و وجه دیگری است که انقلاب‌های امروز را می‌تواند هدایت کند.

/111/ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.