قهرمان «راز پل کرخه» برای تمام مردم دنیا جذاب است

محمد بداقی کتاب «راز پل کرخه» را تا پایان بهمن‌ماه به انتشارات ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌سپارد. وی معتقد است: نقشی که قهرمان کتاب در سال‌های دفاع مقدس ایفا کرده، برای تمام مردم دنیا جذاب است و این اثر قابلیت ترجمه شدن به سایر زبان‌ها را دارد.
چهارشنبه، 11 بهمن 1391
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
قهرمان «راز پل کرخه» برای تمام مردم دنیا جذاب است

محمد بداقی کتاب «راز پل کرخه» را تا پایان بهمن‌ماه به انتشارات ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌سپارد. وی معتقد است: نقشی که قهرمان کتاب در سال‌های دفاع مقدس ایفا کرده، برای تمام مردم دنیا جذاب است و این اثر قابلیت ترجمه شدن به سایر زبان‌ها را دارد.

به گزارش راسخون محمد بداقی، نویسنده حوزه دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، درباره اثر جدید خود اظهار کرد: حدود 100 صفحه از «راز پل کرخه» را به خاطرات پراکنده‌ای درباره امیر سعید پورداراب و 150 صفحه دیگر را به چگونگی حفاظت از پل کرخه در برابر حمله‌های ارتش متجاوز صدام اختصاص داده‌ام.

وی درباره عملکرد امیر پورداراب در این زمینه توضیح داد: او در لشکر 21 حمزه از فرماندهان تاثیرگذار محسوب می‌شد و اگر اقدامات او برای جلوگیری از سقوط پل کرخه صورت نمی‌گرفت، شاید سرنوشت جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به ‌گونه دیگری رقم می‌خورد.

نویسنده کتاب «هزار و یک روز» با بیان این‌ که «امیر سعید پوردارب از پژوهشگران دفاع مقدس هم هست» گفت: نگارش اثری درباره این امیر نیروی زمینی ارتش به دلیل همین ویژگی‌ علمی کاری دشوار بود اما با توجه به این‌که از سربازان جنگ بوده‌ام، کوشیده‌ام از تجربه‌های نظامی‌ام در تالیف کتاب بهره بگیرم. همچنین یک فصل از «راز پل کرخه» را به دغدغه‌های این امیر ارتش و همکارانش در پژوهشگاه ارتش جمهوری اسلامی ایران اختصاص داده‌ام.

بداقی که اثری از او با نام «پدر بزرگ» و درباره شهید سرلشکر مسعود منفرد نیاکی در بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه دستاورد‌های ارتش مورد لطف ایشان قرار گرفته‌ است، درباره ویژگی‌های رفتاری امیر پورداراب توضیح داد: او همگام با نیروی زمینی ارتش از لحظه آغاز دفاع مقدس حضور فعال داشت و باید گفت که گمنامی نیروهای ارتشی از افتخارات با ارزش آن‌هاست. من در جلسه‌هایی که برای گفت‌و گو با امیر پورداراب داشتم، از خون‌گرمی و صمیمیت او انرژی می‌گرفتم. گمان می‌کنم تا مدت‌ها او در ردیف 10 پژوهشگر برتر حوزه نظامی به شمار می‌آید. در کتاب «راز پل کرخه» هم تلاش کرده‌ام فقط گوشه‌ای از خاطرات و تجربیاتی را که در ذهن و قلب این امیر ارتش جا گرفته را بازگو کنم.

وی درباره برخی از موضوع‌هایی که در «راز پل کرخه» به آن‌ها پرداخته است، گفت: به خاطرات جذابی مانند سفر امیر پورداراب به مکه مکرمه، برای سفر حج پرداختم. وی در این سفر به خانواده‌اش اطمینان می‌دهد که «این تنها سفری است که می‌توانند با خیالی آسوده منتظر بازگشتش باشند» اما سفر او با اتفاق‌های خونین حج در سال 1366 گره خورد. همچنین روایت عملیات پل کرخه و ماجرای عبور رزمندگان از میدان مین با استفاده‌ از مسیری که مقنی‌های یزدی ایجاد کرده بودند، از دیگر خاطرات جذاب کتاب است.

این داستان‌نویس حوزه دفاع مقدس با بیان این‌که «راز پل کرخه در 20 فصل تالیف شده‌ است» افزود: متن این اثر داستان‌گونه‌ است و در طول 20 فصل، با افزودن شخصیت‌هایی به روایت می‌کوشم بر دلیل سقوط نکردن پل کرخه تمرکز و شخصیت امیر پورداراب را از زبان سربازان و درجه‌داران معرفی کنم. این روند به گونه‌ای است که هیچ شخصیتی در امتداد فصل‌ها حذف نمی‌شود.

بداقی درباره منابع مورد استفاده برای نگارش این اثر گفت: امیر پورداراب دسته‌بندی کاملی از اطلاعات عملیات‌های کرخه و پل کرخه را در قالب لوح فشرده در اختیارم قرار داد. همچنین برای نگارش این اثر به آرشیو صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و آثار مربوط به راهیان نور مراجعه کردم. برای تکمیل پژوهش‌هایم از مصاحبه با صالح افشار تویسرکانی (از افسران ارتش) و برخی دیگر از هم‌رزمان امیر پورداراب نیز بهره گرفتم.

این نویسنده که تاکنون مقاله‌هایی را با عنوان «جنگ و صلح» در نشریه «اسلامیک» در آمریکای جنوبی و نیز برای اسپانیایی زبان‌ها منتشر کرده است، «راز پل کرخه» را اثری دانست که با توجه به آثار مطرحی مانند «صد‌سال تنهایی» و «جنگ و صلح» نوشته شده است و در پاسخ به این سوال که «انتخاب این رویکرد چه تاثیری در ترجمه آثار و استقبال از آن‌ها در سطح بین‌المللی خواهد داشت؟» گفت: معتقدم که نویسندگی کاری تقلیدی است به این مفهوم که هیچ نویسنده‌ای نمی‌تواند اثرش را بی‌نیاز از آثار پرمخاطب جهان خلق کند. اگر آثار جلال آل احمد یا سیمین دانشور را هم بخوانیم، گرایش آنان را به آثار نویسندگان بزرگ دنیا درخواهیم یافت.

وی در این‌باره افزود: به یقین آثاری که با چنین رویکردی خلق می‌شوند، پر مخاطب‌تر خواهند بود زیرا مخاطب با توجه به سابقه مطالعاتی‌اش، ذهنیت بهتری نسبت به اثر می‌یابد. این امر در ترجمه آثار و خوانش بهتر آن‌ها از سوی مخاطب بین‌المللی هم اثرگذار خواهد بود. می‌توان با حفظ رویکرد فراملی در آثار، واقعیت‌های دفاع مقدس را به آثار منتقل کرد. نقشی که امیر پورداراب در ماجرای پل کرخه ایفا کرد، برای مردم دنیا جذاب است. بنابراین «راز پل کرخه» هم قابلیت ترجمه شدن به سایر زبان‌ها را دارد.

بداقی در پایان و در پاسخ به سوال دیگری درباره زمان انتشار کتابش توضیح داد: اکنون نگارش کتاب را به‌پایان برده‌ام و در حال بازخوانی، رفع ایراد‌های جزیی و ویرایش آن هستم. این کتاب را تا پایان بهمن‌ماه سال‌ جاری (1391) در اختیار انتشارات ارتش جمهوری اسلامی ایران (آجا) قرار خواهم داد.

خرمشهر و اهواز در طول جنگ تحمیلی عراق علیه ایران مورد حمله سنگین ارتش عراق قرار گرفتند و پل کرخه واقع در شمال خرمشهر، یکی از مناطق مهم برای دو طرف درگیری محسوب می‌شد. سعید پورداراب در آن دوران، معاون تیپ یک لشکر 21 حمزه سیدالشهدا بود که مسوولیت حفاظت از پل کرخه و جلوگیری از عبور نیروهای عراقی از آن را داشته است.

امیر پورداراب در سال 1378 پس از بازنشستگی از ارتش جمهوری اسلامی ایران، از سوی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی به هیات معارف جنگ دعوت شد. کتاب‌های «عملیات محرم (پیروزی خون بر شمشیر)»، «عملیات بیت‌المقدس»، «قرارگاه نصر و از سپتون تا شلمچه» از جمله آثاری‌اند که از سوی امیر پورداراب در هیات معارف جنگ تالیف شده‌اند.

/7432/ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.