وزیر صنعت خبر داد

برنامه‌ریزی برای افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی به ۸ میلیارد دلار

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بر اساس برنامه ریزی های اقتصادی دولت تدبیر و امید، میزان سرمایه گذاری خارجی در چهار سال آینده به متوسط هشت میلیارد دلار افزایش می یابد.
شنبه، 13 مهر 1392
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
برنامه‌ریزی برای افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی به ۸ میلیارد دلار

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بر اساس برنامه ریزی های اقتصادی دولت تدبیر و امید، میزان سرمایه گذاری خارجی در چهار سال آینده به متوسط هشت میلیارد دلار افزایش می یابد.

به گزارش راسخون به نقل از تسنیم محمدرضا نعمت زاده در نوزدهمین همایش توسعه صادرات غیرنفتی کشور با محوریت حماسه اقتصادی اظهارامیدواری کرد که برای تحقق این هدف رایزنی های وزیر امورخارجه در بحث تحریم ها در مدت زمان پیش بینی شده به نتیجه برسد.

وی با تاکید بر اینکه باید برنامه ریزی برای جذب سرمایه گذار خارجی محور فعالیت های صنعتی کشور قرار گیرد، افزود: در این حوزه جذب سرمایه گذار در بخش فناوری های پیشرفته و های تک ضروری است.

نعمت زاده اهتمام ویژه به امر توسعه صادرات، تقویت روابط بین المللی، استفاده از تحقیقات دانشگاهی و ایجاد حلقه واسط بین صنعت و دانشگاه، توسعه زیرساخت های مناسب صادراتی همچون راه، گمرک، خطوط ریلی و هوایی، توسعه روابط بانکی فعال بین کشورها و شناسایی رقبای خارجی در بازارهای هدف را ضروری عنوان کرد.

وی با بیان اینکه متاسفانه از 30 پست سازمانی رایزنان اقتصادی ایران فقط 10 رایزن فعالیت می کنند، گفت: در این زمینه آموزش های لازم برای پر شدن ظرفیت های سازمانی این حوزه آغاز شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: بر اساس معیارهای جهانی به ازای هر یک دلار جذب سرمایه گذاری خارجی دو دلار سود عاید کشور سرمایه پذیر می شود که می توان با برنامه ریزی و درایت این میزان را افزایش داد.

نعمت زاده جلوگیری از صادرات خام و توجه بیشتر برای فراوری محصولات و تولیدات داخلی را از راهکارهای اساسی توسعه صادرات و کسب ارزش افزوده بیشتر عنوان کرد.

وی گفت: بر اساس معیارها و ارزیابی بانک جهانی متاسفانه رتبه کسب و کار کشور بسیار پایین بوده و این وضعیت باید در مدت چهار سال آتی اصلاح شود.

نعمت زاده ادامه داد: توسعه زیرساخت های تجارت الکترونیکی و مخابراتی از جمله مواردی است که تحقق آن نقش مهمی در افزایش میزان صادرات، کاهش هزینه های تولید و بهبود فضای کسب و کار ایفا می کند.

وی تاکید کرد: برای فعالیت در سطح بین المللی باید زیرساخت های کشور در حوزه مخابرات و ماهواره توسعه یابد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: توسعه صادرات و تجارت الکترونیک می تواند در نهایت به بهبود وضع کسب و کار کشور کمک کند.

وی اضافه کرد: موضوع جهانی شدن و ارتباط تنگاتنگ با کشورهای جهان امری اجتناب ناپذیر است و باید برای این امر برنامه ریزی و ساختارها و زیرساخت های لازم توسعه یابد.

/111/نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما