حذف دهک‌های بالا از پرداخت یارانه پسندیده نیست/سامانه‌های اطلاعاتی تشخیص دهک‌ها ناقص‌اند

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، رویکرد حذف دهک‌های بالای درآمدی از پرداخت یارانه نقدی را پسندیده ندانست و گفت که به دلیل نقص سامانه‌های اطلاعاتی، تقویت بخش‌های آسیب‌پذیر جامعه می‌تواند کمک بهتری به دولت باشد.
شنبه، 13 مهر 1392
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
حذف دهک‌های بالا از پرداخت یارانه پسندیده نیست/سامانه‌های اطلاعاتی تشخیص دهک‌ها ناقص‌اند

 یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، رویکرد حذف دهک‌های بالای درآمدی از پرداخت یارانه نقدی را پسندیده ندانست و گفت که به دلیل نقص سامانه‌های اطلاعاتی، تقویت بخش‌های آسیب‌پذیر جامعه می‌تواند کمک بهتری به دولت باشد.

به گزارش راسخون به نقل از ایسنا، اسماعیل جلیلی اظهار کرد: منطقی‌ترین روش برای تعیین میزان درآمد افراد جامعه، روش استفاده از سیستم‌های حوزه مالیاتی است هر چند که سیستم‌های مالیاتی ما همچنان شکاف زیادی دارند و از طریق آن فرارهای مالیاتی زیادی هم صورت می‌گیرد.

وی افزود: بنابراین یکی از مشکلات عمده‌ای که ما در تعیین دهک‌های درآمدی جامعه داریم نداشتن سامانه اطلاعاتی کامل و مناسب در مورد میزان درآمد افراد است، این یکی از ایرادات ماست که برای رفع آن سامانه‌های مالیاتی باید بتوانند تمام افرادی جامعه را تحت قلمروی خود در بیاورند که فعلا این شرایط موجود نیست.

نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس خاطرنشان کرد: رویکردی مبنی بر حذف دهک‌هایی از جامعه از پرداخت یارانه نقدی ایجاد شده است اما از آنجایی که فلسفه وجودی هدفمندی یارانه‌ها بازپرداخت درآمدهای ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی است، هیچ جایی از قانون محروم شدن بخشی از جامعه از این درآمدها را در نظر نگرفته یعنی رویکرد قانون هدفمندی، بازتوزیع 30 درصد منابع درآمدی ناشی از اجرای قانون هدفمندی برای کل آحاد جامعه است.

جلیلی ادامه داد: سوالی که پیش می‌آید این است که برخی از افراد جامعه از درآمد بیشتری برخوردارند، برخی به دلیل درآمد کمتر نیازمند توجه بیشتر هستند پس باید رویکرد در جهت تقویت درآمد اقشار ضعیف‌تر معطوف شود و آنها به نوعی از ضریب بیشتری از بازتوزیع منابع ثروت بهره‌مند شوند نه اینکه یک گروهی از پرداخت یارانه حذف شوند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: نکته‌ای که دولت و برخی کارشناسان روی آن تاکید دارند مشکل درآمدهای دولت برای بازپرداخت یارانه نقدی است، هر چند یارانه نقدی هدف اصلی هدفمندی یارانه‌ها نبوده بلکه حرکت به سمت قیمت تمام شده حامل‌های انرژی و از طرف دیگر صرفه‌جویی در مصرف انرژی مبنا بوده است.

وی با بیان اینکه در کنار پرداخت یارانه نقدی، بخش سلامت، تامین اجتماعی و زیرساخت‌های حمل و نقل نیز باید از درآمدهای ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی منتفع شوند، تصریح کرد: این نگاه متفاوت از آن چیزی است که امروز می‌بینیم پرداخت یارانه هدف اصلی قرار گرفته و برای تامین منابع پرداخت یارانه تلاش می‌شود.

نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس همچنین اظهار کرد: متاسفانه آنچه امروز فراموش شده اجرای قانون است که حرکت به سمت قیمت تمام شده حامل‌های انرژی را پیش‌بینی کرده بود و قرار بود از محل درآمد ناشی از این افزایش قیمت بازتوزیعی صورت گیرد اما در طول یکی دو سال گذشته دولت اقدامی در این مسیر انجام نداده و نتیجه این شده که شکافی بین قیمت فروش حامل‌های انرژی و قیمت تمام شده این موضوع ایجاد شده و در نتیجه امکان سوء استفاده، رانت، قاچاق، اتلاف و یا مصرف بیش از حد فراهم شده و دولت باید برای اصلاح این وضع اقدام کند.

جلیلی با بیان اینکه رویکرد حذف دهک‌هایی از پرداخت یارانه نقدی پسندیده نیست، گفت: به جای این امر تقویت بخش‌های آسیب‌پذیر جامعه می‌تواند کمک بهتری به دولت کند ضمن اینکه دولت باید رویکرد خود را در حوزه اجتماعی نیز مدنظر قرار دهد تا منجر به نارضایتی نشود.

وی با بیان اینکه با وجود سامانه‌های اطلاعاتی ناقص امکان تشخیص دهک‌های برخوردار بسیار سخت خواهد بود، ادامه داد: ضمنا این سوال مطرح است که آیا آنهایی که در دهک‌های بالای جامعه قرار دارند از منابع و ثروت ملی سهمی دارند یا خیر؟ چرا باید آنها را حذف کرد؟ وقتی قیمت انرژی به سمت قیمت تمام شده برود می‌شود تمهیداتی اندیشید که اقشار آسیب‌پذیر و نیازمند با ضریب بیشتری از یارانه برخوردار شوند نه اینکه عده‌ای حذف شوند زیرا این نمی‌تواند رفتار عادلانه باشد.

جلیلی اضافه کرد: مبلغی که به عنوان یارانه نقدی در هدفمندی یارانه‌ها پرداخت می‌شود طبق قانون 30 درصد درآمدهای ناشی از اجرای این قانون است اما اکنون صددرصد درآمد به یارانه اختصاص داده می‌شود و بخش تولید، سلامت، تامین اجتماعی، زیرساخت‌های حمل و نقل و فناوری‌های نوین همگی رها شده و دولت تنها به دنبال پرداخت یارانه نقدی است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان با بیان اینکه هدف در قانون هدفمندی یارانه‌ها جابجا شده و به سمت پرداخت یارانه به مردم رفته است، گفت: هدف اصلی حرکت به سمت قیمت تمام شده حامل‌های انرژی، کاهش مصرف و جلوگیری از اتلاف انرژی در کشور بوده تا از درآمد ناشی از آن ثروتی بین اقشار جامعه توزیع شود اما اکنون هدف جابجا شده و تنها کسب درآمد برای پرداخت هدفمندی یارانه‌ها ملاک قرار گرفته است.

/111/ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.