در جمع ایرانیان مقیم صربستان

لاریجانی:امیدواریم با تدبر و فهم، شرایط مذاکرات سازنده فراهم شود

علی لاریجانی در جمع ایرانیان مقیم صربستان گفت: امیدواریم با تدبر و فهم، شرایط مذاکرات سازنده بین ایران و برخی کشورها که دعاوی دارند، به وجود آید و فضا برای استفاده از ظرفیت‌های مختلف فراهم شود.
دوشنبه، 15 مهر 1392
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
لاریجانی:امیدواریم با تدبر و فهم، شرایط مذاکرات سازنده فراهم شود

 علی لاریجانی در جمع ایرانیان مقیم صربستان گفت: امیدواریم با تدبر و فهم، شرایط مذاکرات سازنده بین ایران و برخی کشورها که دعاوی دارند، به وجود آید و فضا برای استفاده از ظرفیت‌های مختلف فراهم شود.

به گزارش راسخون به نقل از ایسنا، رئیس مجلس شورای اسلامی درضیافت شام ایرانیان مقیم صربستان با ابراز امیدواری از اینکه این سفر بتواند زمینه‌های توسعه روابط بین دو کشور را فراهم کند، اظهار داشت: ایران با صربستان از دیرباز ارتباطات و همکاری‌های خوبی در زمینه‌های فرهنگی و اقتصادی داشته است و نگاه مردم ایران به صربستان نگاه مطلوبی است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: برخی کشورها نسبت به ایران رفتاری ماجراجویانه داشته و یا در تعدی به کشورمان نقش ایفا کرده اند، اما بین دو کشور ایران و صربستان هیچ رابطه دردناکی وجود نداشته و از این جهت زمینه‌های فراوانی برای همکاری دو کشور فراهم است.

وی تاکید کرد که سطح روابط تجاری سطح مطلوبی نیست و زمینه های فراوانی برای گسترش مراودات وجود دارد.

لاریجانی با بیان اینکه رویکرد جمهوری اسلامی پس از انقلاب نسبت به کشورهای مختلف از جمله همسایگان، کشورهای غربی و اسلامی رویکردی مسالمت آمیز و دوستانه بوده است و ایران تنها رژیم جعلی صهیونیست را به رسمیت نمی شناسد، اظهار داشت: ما در سیاست خارجی علی الاصول روابط دوستانه را تعریف می کنیم، البته بعد از انقلاب روابط با آمریکا به دلیل رفتار ستیزه‌جویانه آنها و دخالتهایی که در کشورمان کردند و خسارتهای بسیاری را از جمله جنگ بر ایران تحمیل کردند، تیره شد.

وی ادامه داد: البته روابط ایران با اروپا روابط خوبی بود و در واقع شریک اول تجاری ایران، اروپاییان محسوب می شدند اما بعد از حوادث چند سال اخیر که نقطه کانون آن در مسائل هسته ای بود، شرایط تغییر کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان با تاکید بر اینکه ما شروع کننده این اوضاع نبودیم و دخالت های آمریکا بر روابط فی مابین ایران و اروپا تاثیر گذاشت، گفت: این مرحله رو به گذار است و چارچوب های ذهنی ما برای سیاست خارجی با حفظ اصل نه شرقی نه غربی، گسترش روابط دوستانه و همکاری با کشورهاست.

لاریجانی ادامه داد: در ماجراجویی اخیر نیز، غربی ها تصمیم گرفتند خود صاحب دانشهای پیشرفته باشند و ایران را از این حق محروم کنند، این تقسیم‌بندی غلطی بود که ما مقاومت کردیم و از مرحله‌ای که می خواستند ایران را منصرف کنند، گذر کردیم و به دانش هسته ای دست یافتیم .

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر رئیس جمهور کشورمان به آمریکا و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: در نیویورک بستر جدیدی فراهم شد که می توانیم روابط را در فضای جدیدی شکل دهیم، دوره حرفهای گذشته سپری شده و باید با واقعیات امروز حرف زد، برخی حرفها در رسانه ها از سیاستمداران غربی شنیده می شود که نشان می دهد آنان در گذشته سیر می کنند.

لاریجانی در تشریح حوادث سوریه خطاب به آمریکایی ها گفت: رفتار ماجراجویانه شما در منطقه سبب رشد تروریسم شده است، آنچه در سوریه می‌گذرد، میدانی برای روشن شدن این مساله است که کسانی که از ارسال کمک به ترورریست ها دفاع می کنند صفشان با آنهایی که با تروریست ها مخالفند، جداست.

وی با تاکید بر اینکه اصلاحات در سوریه را قبول داریم اما نه با روش تروریستی و ارسال سلاح، تصریح کرد: عده زیادی از سیاستمداران به این وقوف رسیده‌اند که با حرکت های تروریستی نمی توان اصلاحات را جلو برد.

لاریجانی اظهار امیدواری کرد که از بستر به وجود آمده استفاده شود و با تدبر و فهم، شرایط مذاکرات سازنده بین ایران و برخی کشورها که دعاوی دارند، به وجود آید و فضا برای استفاده از ظرفیت های مختلف فراهم شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه می توان با استفاده از فرصت ایجاد شده، شرایط مفیدی را به وجود آورد، ابراز امیدواری کرد که زمینه‌های گسترش همکاری دو جانبه با تغییر شرایط سیاسی بین ایران و صربستان بیش از گذشته فراهم شود.

/111/ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.