تندیس درنای کاغذی در هفت شبانه‌روز ساخته شد

سازنده تندیس «درنای کاغذی» که در دومین روز جشنواره کودکان و نوجوانان در اصفهان رونمایی شد، می‌گوید برای ساخته شدن این تندیس، هفت شبانه‌روز زمان صرف شده است.
جمعه، 19 مهر 1392
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
تندیس درنای کاغذی در هفت شبانه‌روز ساخته شد

سازنده تندیس «درنای کاغذی» که در دومین روز جشنواره کودکان و نوجوانان در اصفهان رونمایی شد، می‌گوید برای ساخته شدن این تندیس، هفت شبانه‌روز زمان صرف شده است.


به گزارش راسخون ، محمد پورابوطالب سازنده تندیس «درنای کاغذی» در گفت‌وگو با ستاد خبری بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، درباره ابعاد این مجسمه و نحوه ساخت آن گفت: طول مجسمه از نوک تا دم آن ۳۰ متر است و ارتفاع آن از کف پا تا سرش به حدود ۱ متر و ۲۰ سانتی متر می‌رسد. جنس آن از ورق فولاد آماده شده و حدود ۷ شبانه روز به صورت ۲۴ ساعته روی آن کار کردم.
وی درباره استفاده از فولاد برای ساخت درنا گفت: این درنا را با استفاده از ورق فولادی که قابل خم شدن و انعطاف است و حالت کاغذی بودن را تداعی می‌کند، ساختیم.
پورابوطالب درباره چسب‌هایی که روی بال‌های درنا نصب شده بود، گفت: چسب‌های روی بال‌های درنا، برای روز افتتاحیه در نظر گرفته شده بود زیرا پرده تندیس روی آن قرار گرفته و ممکن بود که این پرده را پاره کند و بعد از پرده برداری، از روی آن برداشته شد.
سازنده تندیس درنای کاغذی درباره آشنایی‌اش با داستان درنای کاغذی گفت:  من  در دوران کودکی این کتاب را از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به امانت گرفتم و خواندم. دقیقا یادم است در حدود سن ۹ سالگی  تحت تاثیر این قصه  قرار گرفتم و برایم جالب بود که با چه ممارستی، تصمیم به ساختن ۱۰۰۰ درنای کاغذی گرفته است. من برای دوستانم که برخی از آنها دچار یاس و ناامیدی شده بودند، بارها داستان ساداکو را  تعریف کرده‌ام.

افتخار ساخت درنای کاغذی نصیب من شد و برایم ارزش معنوی بسیاری دارد. به هر صورت ساخت یک مجسمه‌ در مدت زمان کوتاه و با فلز کارکردن، خم کردن، جوش دادن  و برش زدن آن، کار کمی نیست.
سازنده تندیس درنای کاغذی در ادامه گفت: دوستان از اصفهان به من سفارش دادند و از  4 مهرماه کار ساخت تندیس درنای کاغذی را برای نصب در میدان امام حسین اصفهان، آغاز کردم. در ابتدا ماکت درنای کاغذی را در ابعاد ۳۰ در ۳۰  به رنگ‌های مختلف مشکی، کرم، سفید و آبی آماده کردم و بعد از تایید آن، ماکت را ساختم و ارایه دادم.
پورابوطالب درباره پایه درنا  نیز توضیح داد: پایه مجسمه برعکس دیگر مجسمه‌ها بسته نیست.  پایه آن از درناهای رنگی پوشیده شده است که همه به یک سمت طراحی شده‌اند. وقتی ساداکو فوت می‌کند، میلیون‌ها درنا برایش ارسال می‌شود،  پایه این تندیس از درناهای سبز، آبی، مشکی و زرد شکل گرفته که با چراغ‌های رنگی تزیین شده‌اند.
وی درباره نصب این درنا گفت: نصب درنا تا ساعت سه و نیم شب قبل از رونمایی به طول انجامید اما به نظرم مکان نصب آن مناسب است.
محمد پورابوطالب هنرمند اصفهانی، تجربه سال‌ها فعالیت در مجسمه سازی دارد. او دیپلم سفالگری گرفته، نفر ششم کنکور سراسری بوده و توانسته رشته  طراحی صنعتی را در دانشگاه تهران به اتمام برساند. او هم اینک در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌کند. او سازنده  مجسمه‌های بسیاری است که در شهر اصفهان نصب شده‌اند و از آن جمله می‌توان به لایروب و خط پایان (پارک آبشار)، پیروزی (پارک امیریه)، باغبان (پارک کودک)، رفتگر (خدمات شهری منطقه ۱۲) اشاره کرد. مجسمه «کیک زرد» او (با عنوان «مجسمه هنر و قدرت» که نشان دهنده قدرت و هنر ایرانیان در ساخت کیک زرد است) در موزه آستان قدس رضوی قرار گرفته است.

/117/ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.