تظاهرات هزاران نفر از مردم آذربایجان علیه انتخاب مجدد علی‌اف

هزاران نفر از مردم آذربایجان علیه انتخاب مجدد الهام علی‌اف در انتخاباتی فرمایشی به خیابان آمده و تظاهرات کردند.
يکشنبه، 21 مهر 1392
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
تظاهرات هزاران نفر از مردم آذربایجان علیه انتخاب مجدد علی‌اف

 هزاران نفر از مردم آذربایجان علیه انتخاب مجدد الهام علی‌اف در انتخاباتی فرمایشی به خیابان آمده و تظاهرات کردند.

به گزارش راسخون به نقل از تسنیم، نزدیک به شش هزار نفر در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، در اعتراض به انتخاب مجدد الهام علی‌اف، به عنوان رئیس جمهور این کشور تظاهرات کرده‌اند.

مخالفان روز شنبه (20 مهر، 12 اکتبر) در یک استادیوم فوتبال در حومه باکو گرد هم آمدند.

معترضان برگزاری مجدد انتخابات و استعفای الهام علی‌اف را خواستار شدند.

الهام علی‌اف در انتخابات 17 مهر (9 اکتبر) با کسب 85 درصد آرا برای بار سوم به عنوان رئیس جمهور آذربایجان انتخاب شد. وی از پیروزی خود به عنوان «پیروز دموکراسی» تمجید کرد.

الهام علی‌اف 51 ساله 10 سال پیش پس از درگذشت پدر خود، حیدر علی‌اف، به قدرت رسید. حیدر علی‌اف نیز پس از فروپاشی شوروی 10 سال به عنوان رئیس جمهور آذربایجان حکومت کرد.

الهام علی‌اف در سال 2009 با برگزاری همه‌پرسی، قانون اساسی این کشور را تغییر داد. به موجب این همه‌پرسی محدودیت مدت ریاست جمهوری برای روسای جمهور این کشور لغو شد و یک فرد می‌تواند تا آخر عمر به عنوان رئیس جمهور فعالیت کند.

این تظاهرات به درخواست جمیل حسنلی، مهم‌ترین رقیب و نامزد اصلی مخالف علی‌اف برگزار شد که تنها 5.5 درصد آرا را به دست آورد.

حسنلی در میان جمعیت هواداران خود گفت: «دیکتاتورهایی که قدرت را به یغما برده‌اند هیچ جایی در [جمهوری] آذربایجان ندارند. الهام علی‌اف باید برود و او خواهد رفت. نتایج این انتخابات باید باطل و انتخابات جدید برگزار شود.»

اگرچه مقام‌های جمهوری آذربایجان برای برگزاری این تجمع مجوز صادر کردند، اما بر اساس گزارش‌ها، پلیس آذربایجان چند تن از معترضان را مورد ضرب و شتم قرار داد و بازداشت کرد.

ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا روز پنج‌شنبه گفتند انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان دچار مشکلات و کاستی‌های قابل توجهی بوده است.

تانا زولوئتا، رئیس دفتر نهادهای دموکراتیک و حقوق بشر سازمان امنیت و همکاری اروپا در گزارشی گفت: «محدودیت‌هایی که بر آزادی اجتماعات، آزادی بیان و نبود سطوح برابر فعالیت و اتهام تهدید و ارعاب وجود داشته است ناظران ما را بر آن داشت که اعلام کنند در روز انتخابات تلقب جدی صورت گرفت.»

بر اساس گزارش سازمان امنیت و همکاری اروپا شمارش آرا «در شرایطی بسیار منفی انجام شد و 58 درصد حوزه‌های رای ‌گیری نظارت شده بد یا بسیار بد ارزیابی شدند.»

نتیجه نهایی انتخابات 15 اکتبر، پنج روز دیگر اعلام خواهد شد و نامزدها می‌توانند شکایت‌های خود از تخلفات انتخاباتی را تا سه روز آینده به کمیسیون انتخابات اعلام کنند.

در انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان که روز چهارشنبه 17 مهر (9 اکتبر) برگزار شد، 1200 ناظر بین‌المللی حضور داشتند.

/111/ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما