در جمع خبرنگاران در ژنو

ظریف: مبنای ما در مذاکرات ژنو امتیاز دادن و گرفتن نیست/طولانی شدن گفتگوها از بین برنده اعتماد متقابل

وزیر خارجه کشورمان گفت: مبنای ما در مذاکرات ژنو امتیاز دادن و گرفتن نیست.
دوشنبه، 22 مهر 1392
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
ظریف: مبنای ما در مذاکرات ژنو امتیاز دادن و گرفتن نیست/طولانی شدن گفتگوها از بین برنده اعتماد متقابل
وزیر خارجه کشورمان گفت: مبنای ما در مذاکرات ژنو امتیاز دادن و گرفتن نیست.
 
به گزارش راسخون به نقل از فارس، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به ژنو در جمع خبرنگاران از آماده شدن طرح پیشنهادی جمهوری اسلامی به 1+5 در نشست ژنو خبر داد.
 
وی تصریح کرد: مبنای ما در مذاکرات امتیاز دادن و گرفتن نیست.
 
محمدجواد ظریف در ارزیابی‌اش از این دور از مذاکرات، این مذاکرات را مرحله جدیدی خواند و گفت: این اولین دور گفت‌وگوهای ایران و 1+5 بعد از اجلاس وزرا در نیویورک است و این اولین آزمایش برای ما خواهد بود که میزان جدیت اعضای 1+5 را بسنجیم.
 
وی با اشاره به نشست نیویورک خاطرنشان کرد: برداشت ما از آن جلسه این بود که کلیه هیئت‌ها این آمادگی را ابراز داشتند که تمایل دارند این موضوع به صورت سریع به یک راه حل مورد قبول برسد و مشکل از طریق مذاکره حل شود.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه به اعتقاد ما مشکل وجود ندارد، برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران را کاملا صلح‌آمیز خواند و افزود: نیاز است که با برخورد متوازن و متعادل، موانعی که در طی چند سال ایجاد شده را از میان برداریم و به سمت اجرای حقوق هسته‌ای ایران برویم؛ ضمن اینکه ایجاد اطمینان در سطح بین‌المللی از صلح‌آمیز بودن کامل برنامه جمهوری اسلامی در دستور کار ماست. در این میان همچنین باید به سوی رفع تحریم‌های ظالمانه حرکت کنیم.
 
وزیر امور خارجه با بیان اینکه به این مذاکرات بدبین نیستم، یادآور شد: اما باید حسن نیت و اراده سیاسی طرف مقابل را در عمل ببینیم و اگر چنین اراده‌ای در طرف مقابل وجود داشته باشد که امیدوارم باشد، می‌توانیم در آینده قابل تصوری به یک راه حل برسیم.
 
محمدجواد ظریف که در رأس هیئتی برای شرکت در مذاکرات ایران و گروه 1+5 راهی ژنو شده بود، لحظاتی پیش وارد این شهر شد.
 
گفتنی است جمهوری اسلامی ایران قرار است در این نشست طرح پیشنهادی جدید و مکتوبی را ارائه دهد. تیم ایران به ریاست ظریف در این دور از مذاکرات با جدیت و با اختیارات لازم برای مذاکره‌ای هدفمند و رو به جلو آماده است و این طرح مبتنی بر رویکردهای کاملا منطقی و واقع بینانه و شامل سه بخش است که گام‌های اول و آخر مشخص شده و دارای چارچوب زمانی است.
 
 وزیر خارجه ایران در ادامه تأکید کرد: بخصوص بی اعتمادی ما نسبت به غرب تشدید شده و نیاز به زمان است اما امیدواریم این کار را در کمترین زمان ممکن انجام دهیم.
 
وی ادامه داد: طول کشیدن بیش از حد مذاکره اعتماد را از بین می برد و ایجاد اعتماد نمی کند.
 
ظریف اظهار داشت: کاهش زمان مذاکره یکی از اهداف ما است.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین از حاضر شدن دستورکار پیشنهادی ایران که قرار است به گروه 1+5 در نشست ژنو ارائه شود، خبر داد و گفت که این بسته چارچوبی است برای راه حل که به طرف مقابل ارائه می دهیم و این چارچوب باید مورد بررسی قرار گیرد و جزئیات آن توسط همکاران ما مورد مذاکره قرار گیرد.
 
ظریف خاطرنشان کرد: من و همکارانم این آمادگی را داریم که اگر ملاحظه‌ای یا سوالی وجود داشته باشد این سوالها را پاسخ دهیم ولی باید واقعیت را بپذیریم که کشورهای شرکت کننده در این نشست نیاز داشته باشند که بعد از ملاحظه بسته ما با مقامات عالی رتبه کشورشان در این باره مشورت کنند.
 
وی ادامه داد: ما توقع داشتیم که آنها با آمادگی کامل بیایند و فکر می کنم دور از انتظار نباشد توقع داشته باشیم هیأت ها برای بررسی بیشتر موضوعات که فردا و پس فردا در ژنو مطرح خواهد شد، نیاز به زمان داشته باشند؛ البته فکر می کنم این زمان باید کوتاه باشد و به فاصله کمی جلسات بعدی را داشته باشیم و به نتیجه برسیم.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به این پرسش که آیا در این طرح پیشنهادی چارچوب زمانی تعریف شده، پاسخ داد: مبنای طرح ما زمان است. معتقدیم یکی از روش های ایجاد اعتماد این است که زمان را باز نگذاریم و در یک بازه زمانی محدود مذاکرات را پیش ببریم که هیچ یک از طرف ها احساس نکنند که طرف دیگر می خواهد با وقت کشی برخی از اهداف جانبی را به پیش ببرد و به همین خاطر ما یک چارچوب زمانی را تعیین کردیم.
 
وی ادامه داد: قبل از این گفتم که ما فکر می کنیم حداکثر ظرف یکسال می توانیم به مرحله نهایی اجرای طرح برسیم. البته طرح ما مراحل مقدماتی، مراحل میانی و یک مرحله نهایی دارد.
 
ظریف گفت: فکر می کنم بتوانیم مراحل مقدماتی را ظرف 6 ماه اجرا کنیم و حتی امکان اجرای زودتر آن نیز هست. 1+5  به دلیل ساز و کارهای داخلی زمان بیشتری نیاز دارند و باید این موارد را در نظر بگیریم.
 
وی گفت: متعتقدم ظرف حداکثر یکسال می توانیم موضوع هسته‌ای ایران را به موضوع عادی در آژانس تبدیل کنیم، البته این به شرطی است که حسن نیت در طرف مقابل وجود داشته باشد.
 
رئیس‌ دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال دیگری با بیان اینکه جمهوری اسلامی آمادگی دارد نگرانی‌های معقول را مرتفع کند، افزود: این به معنای آن نیست که ایران از حقوق خود دست می کشد. روش دست کشیدن از حقوق یا اعمال فشار به ایران برای دست کشیدن از حقوقش راه خوبی برای رفع نگرانی های غرب نیست و آنها با این روش‌ها بیشتر نگران می‌شوند.
 
ظریف تصریح کرد: وضعیت انرژی هسته‌ای ایران و توانمندی‌های بومی هسته‌ای ایران به شکلی است که این قابل رفع و از بین بردن نیست و با تحریم و فشار این توان از بین نمی‌رود.
 
وی ادامه داد: باید روش‌هایی را با هم پیدا کنیم که ضمن احقاق حقوق هسته‌ای مردم ایران، دیگران اطمینان حاصل کنند که ما برنامه دیگری غیر از برنامه صلح آمیز نداریم. ما از لحاظ مذهبی، فتوای مقام معظم رهبری، ملاحظات استراتژیک، امنیتی، سلاح هسته‌ای را به نفع سیاست و امنیت کشور نمی‌دانیم و معتقدیم باید این نگرانی‌ها رفع شود و نباید از اول هم نگرانی وجود می‌داشت.
 
ظریف در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارنظر دیپلمات‌های غربی مبنی بر اینکه ایران امتیازاتی را می‌دهد، گفت: مبنای ما در مذاکرات امتیاز دادن و گرفتن نیست. کسانی که با دیدگاه حاصل جمع صفر- صفر وارد معادلات بین المللی می‌شوند، ضرر خود و طرف مقابل را تضمین می‌کنند. این بازی می‌تواند باخت- باخت باشد مثل بازی که تا حالا ادامه دادند و یا بازی برد- برد باشد.
 
ظریف تصریح کرد که در بازی برد- برد نباید نگاه ما نگاه امتیازدهی و امتیاز گیری باشد بلکه باید رسیدن به یک راه‌حل مورد قبول باشد.
/111/


نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.