در مراسم سالروز فاجعه آتش‌سوزی مسجد جامع کرمان

استاد حوزه علمیه قم : آتش سوزی مسجد جامع کرمان سند رسوایی رژیم شاهنشاهی شد

یک استاد حوزه علمیه گفت: فاجعه آتش‌سوزی مسجد جامع کرمان سند رسوایی بزرگی برای رژیم شاهنشاهی بود و مخالفان با قیام امام راحل به این نکته پی بردند که در صورت تداوم حکومت شاه دیگر اثر از مسجد و دین اسلام باقی نمی‌ماند.
شنبه، 27 مهر 1392
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
استاد حوزه علمیه قم : آتش سوزی مسجد جامع کرمان سند رسوایی رژیم شاهنشاهی شد

یک استاد حوزه علمیه گفت: فاجعه آتش‌سوزی مسجد جامع کرمان سند رسوایی بزرگی برای رژیم شاهنشاهی بود و مخالفان با قیام امام راحل به این نکته پی بردند که در صورت تداوم حکومت شاه دیگر اثر از مسجد و دین اسلام باقی نمی‌ماند.
 
به گزارش راسخون به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام میردامادی، استاد حوزه علمیه قم در مراسم سالروز فاجعه آتش‌سوزی مسجد جامع کرمان یکی از نقاط عطف و پیروزی انقلاب را فاجعه آتش‌سوزی مسجد جامع کرمان دانست و گفت: شاید تا آن زمان برخی در قیام امام راحل تردید داشتند، اما با این حادثه ماهیت ضد دینی رژیم پهلوی بر همگان روشن شد.
 
او با بیان این که تقیه، تا زمانی مؤثر است که دین خدا حفظ شود، افزود: تا قبل از این حادثه امام خمینی (ره) با طاغوت سازش داشت، اما زمانی که دید رژیم شاهنشاهی به ریشه‌کن کردن دین اسلام و حرمت‌شکنی خانه خدا پرداخت، قیام کرد.
 
حجت‌الاسلام میردامادی متذکر شد: امام راحل فرموده بودند که سیدالشهدا (ع) تکلیف ما را روشن کرده است، زیرا یزید هم کمر برای ریشه‌کن کردن دین بسته بود و دیگر موعظه در او تاثیری نداشت و اباعبدالله (ع) خود و عزیزانش را وارد صحنه قیام کردند.
 
وی با اشاره به این که امام خمینی (ره) فاجعه آتش‌سوزی مسجد جامع کرمان را حرکتی جنون‌آمیز از سوی طاغوت عنوان کرده بود، گفت: این حادثه سند رسوایی بزرگی برای رژیم شاهنشاهی بود و مخالفان با قیام امام راحل به این نکته پی بردند که در صورت تداوم حکومت شاه دیگر اثر از مسجد و دین اسلام باقی نمی‌ماند.
 
میردامادی درباره نقش مؤثر مساجد در پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی تأکید کرد: مساجد مسوولیت بزرگی در زمینه بیداری اسلامی و زمینه‌سازی ظهور امام عصر (عج) بر عهده دارند و هنرمندان باید حادثه آتش‌سوزی مسجد جامع کرمان را در قالب‌های هنری در بیاورند و به نسل‌های بعد منتقل کنند.
 
او افزود: در ادیان دیگر مکان‌های مقدسی مانند معبد و کلیسا و... وجود دارد، اما به پای تاثیرگذاری و نقش پررنگ مسجد نمی‌رسند. در قرآن نیز آیات متعددی در باب اهمیت مسجد آمده است.
 
حجت‌الاسلام میردامادی با اشاره به روایاتی از نشانه‌های افراد با ایمان در آبادی مساجد تصریح کرد: آبادانی مساجد به لوسترهای گران‌قیمت نیست، اصل آبادانی در معنویت است و این که همسایه‌ها و مغازه‌داران آن حوالی با شنیدن اذان به سمت مسجد بشتابند و نماز همسایه‌های مسجد به حد کمال نمی‌رسد مگر آن که در مسجد خوانده شود.
 
وی افزود: در روز قیامت مساجد حق شکایت از همسایگان خود را دارند، پیامبر گرامی اسلام (ص) می‌فرمایند که خانه اصلی خود را مسجد قرار دهید و در روایات دیگر آمده است که مؤمن در مسجد مانند ماهی در آب است، اگر کسی حتی به اندازه لانه کبوتری مسجد بسازد در بهشت کاخ‌های عظیمی برای او ثبت می‌شود.
 
این استاد حوزه علمیه قم مساجد را خاستگاه مبارزه با ظلم در تاریخ عنوان کرد و گفت: انقلاب‌های 100 و 200 ساله‌ای که به سرانجام نمی‌رسند از مکان‌های معمولی آغاز شدند در حالی‌که دین اسلام و حرکت‌های ضد ظلم و ضد ستم در تاریخ از مسجد بوده است.
 
او با بیان این که غفلت از خدا، معاد، نعمت‌ها و ... انسان را به پرتگاه می‌کشاند، اذعان کرد: یکی از آثار مسجد غفلت‌زدایی است که انسان را به یاد خداوند می‌اندازد و این یاد ریشه تمام خوبی‌ها می‌شود، امامان معدن خرد هستند به این دلیل که دائم در یاد خداوند بودند، امام صادق (ع) نیز واجب بودن نماز، روزه و حج را دلیلی برای به یاد خدا بودن توصیف می‌کنند.
 
وی به ششم ذی‌الحجه سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و فاطمه (س) اشاره کرد و گفت: در روایات آمده است که در شب ازدواج حضرت فاطمه (س) می‌گریستند و زمانی امیرالمؤمنان (ع) علت را جویا شدند، ایشان گفتند که شب گذشته در خانه پدرم بودم و امشب در خانه شوهرم و شبی دیگر در خانه قبر هستم که برای خانه تاریک قبرم گریه می‌کنم و هر دوی آن بزرگواران تا صبح آن‌قدر گریه کردند که سوره فصلت نازل شد.
 
میردامادی متذکر شد: انسان باید بداند که غرق در نعمت‌های الهی است و یکی از بزرگ‌ترین غفلت‌ها غفلت از نعمت‌های خداوند است در دعای عرفه هم خواندیم که اباعبدالله (ع) فرموده بودند که من یادم نمی‌رود به من نعمت‌هایی عطا کردی و مساجد بندگی و عبودیت را تضمین می‌کنند.
 
این استاد حوزه علمیه قم افزود: حضرت علی (ع) می‌فرمودند که اگر تمام مردم اطراف من را بگیرند، ذره‌ای به من عزت نمی‌دهد و اگر همه من را تنها بگذارند و پراکنده شوند در دلم ذره‌ای وحشت ایجاد نمی‌شود، امام هادی (ع) در این مورد می‌فرمایند که امیرالمؤمنان (ع) معتصم بالله بودند و عزت و سربلندی خود را با بندگی از خداوند کسب کردند و کسی که این عزت را بچشد، بنده شیطان نمی‌شود.
 
حجت‌الاسلام میردامادی با تأکید بر این که این انقلاب از مساجد آغاز شد و در مساجد هم تداوم می‌یابد، گفت: امروزه در موقعیتی قرار داریم که خیلی‌ها دوست و دشمن را نمی‌شناسند و آن‌هایی هم که می‌شناسند از خود مخالفتی نشان نمی‌دهند.
 
او افزود: دشمنان‌تان را بشناسید و بدانید که یک لحظه از توطئه علیه شما غافل نیست، امروز دشمن ما را احاطه کرده است و امام راحل می‌گفتند که بدانید در مقابل دشمن اگر سستی کردید، دشمن شما را له می‌کند.
 
میردامادی با اشاره به این که امام خمینی (ره) فرمودند که آمریکا شیطان است، خاطرنشان کرد: از شیطان طلب خیر دارید؟ به غیر از شر چه چیزی از او برمی‌آید، مگر یادمان رفته که 35 سال بر سر ما چه آورد.
/2759/ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.