10 توصيه پزشكان در دوران شيردهي

1 هيچ‌وقت نوک پستان را با زور از دهان نوزاد نکشيد بلکه با تحريک گونه‌هاي نوزاد و فشار آرام روي فک پايين، او را از ادامه مکيدن منصرف کنيد و پستان را به آرامي خارج کنيد. 2 اگر موقع شيردادن احساس درد شديد در نوک پستان داريد، لازم است نوزاد را جدا کنيد و تغيير حالت دهيد.
سه‌شنبه، 2 فروردين 1390
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
10 توصيه پزشكان در دوران شيردهي

10 توصيه پزشكان در دوران شيردهي
10 توصيه پزشكان در دوران شيردهي


 


 
1 هيچ‌وقت نوک پستان را با زور از دهان نوزاد نکشيد بلکه با تحريک گونه‌هاي نوزاد و فشار آرام روي فک پايين، او را از ادامه مکيدن منصرف کنيد و پستان را به آرامي خارج کنيد.
2 اگر موقع شيردادن احساس درد شديد در نوک پستان داريد، لازم است نوزاد را جدا کنيد و تغيير حالت دهيد.
3 در ابتداي شيردهي از پستاني شير دهيد که کمتر ناراحت است و سپس از پستان مشکل‌دار.
4 مقداري شير يا کرم‌هاي مخصوص نوک پستان که حاوي لانولين و آب است به محل بماليد. شير شما موجب ترميم ترک و زخم‌ها مي‌شود و باکتري‌‌هاي موجود را از بين مي‌برد. پس از شير دادن يک قطره از شير خود را روي نوک پستان بماليد و اجازه دهيد خشک شود.
5 نوک پستان‌ها را روزانه با آب گرم بشوييد و از مصرف صابون اجتناب کنيد. اگر زخم نوک پستان خيلي عميق است لازم است از کرم‌هاي محافظت‌کننده استفاده کرده و به طور موقت از آن پستان شير ندهيد وليکن مطمئن باشيد که پستان را به خوبي تخليه مي‌کنيد. در عرض چند روز، زخم و ناراحتي نوک پستان‌ها از بين خواهد رفت و اگر از بين نرفت، بايد حتما به وسيله پزشک خود، ويزيت شويد.
6 اگر مقدار شير بيش از نياز نوزاد است، مي‌توانيد از پمپ‌هاي مخصوص (شيردوش) نيز کمک بگيريد.
7 از کمپرس سرد در فواصل شيردهي استفاده کنيد و اگر نوک مجراي شيري مسدود است با استراحت، کمپرس گرم، حمام گرم، ماساژ مجراي مسدود و شيردهي از همان پستان کمک کنيد که مجرا دوباره باز شود. کمپرس سرد پس از شيردهي کمک‌کننده است.
8 با هر وعده‌ شيردهي وضعيت کودک را تغيير دهيد (خوابيده به پهلو، در آغوش گرفتن يا قرار دادن بالش زير پستان) دفعات شيردهي را زياد و مدت آن را کوتاه کنيد.
9 در صورتي که درد زياد است 30 دقيقه پيش از شير دادن از يک مسکن استفاده کنيد.
10 اگر دچار خون‌ريزي از نوک پستان زخم شده شديد، به پزشک خود اطلاع دهيد تا لوسيون‌هاي مناسب را به شما معرفي کند. با اين کار رطوبت کافي به نوک پستان رسيده و از خشکي آن جلوگيري مي‌شود.
منبع: www.salamat.com ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط