دعا‌هایی برای پیدا کردن گمشده

در کتاب‌های مذهبی برای پیدا کردن گمشده دعاهای متفاوتی پیشنهاد شده است که در مطلب پیش رو به بخشی از آنها اشاره خواهیم کرد.
سه‌شنبه، 12 شهريور 1398
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
دعا‌هایی برای پیدا کردن گمشده

دعا برای پیدا شدن گم شده جاندار

اگر فردی را گم کرده‌اید و قصد دارید آن را با دعا بیابید می‌توانید ابتدا چهارده بار صلوات بفرستید و پس از آن ده بار بگویید: «یا رادَّ الشَّمس لِعلیِّ بن أبی طالب اُردُد علیَّ ضالَّتی» به این معنی که: «ای برگرداننده‌ی خورشید برای علی بن ابی طالب، گمشده‌ی مرا به من باز گردان» پس از خواندن این ذکر بهتر است برای چهارده بار دیگر صلوات بفرستید.

علاوه بر خواندن ذکر فوق می‌توان این دعا را روی تکه کاغذ تمیز یا هر شی مناسب دیگری که در دسترس قرار دارد به شکل مربع نوشت: «یا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ ارْجِعی‏ إِلى‏ رَبِّکِ راضِیَةً مَرْضِیَّةً فَادْخُلی‏ فی‏ عِبادی وَ ادْخُلی‏ جَنَّتی» به گونه‌ای که هر کدام از چهار جمله‌ی تشکیل دهنده‌ی این دعا یکی از اضلاع مربع مذکور را تشکیل دهد. سپس باید در وسط مربع ترسیم شده نام فرد گم شده و مادر او را نوشت. پس از آن می توان تکه کاغذ یا هر جسم دیگری که این دعا روی آن نوشته شده است را در مکان مناسبی از خانه رو به قبله آویخت.

دعا برای پیدا شدن گم شده اگر انسان باشد می‌تواند این ذکر را هم شامل شود: «یا راد الشمس لعلی بن ابی طالب اُردد علَیَّ ضالتی بحق علی» علاوه بر آن می‌توان از وجود این دعا نیز استفاده کرد: «أصبَحتُ فی أمانِ الله. أمسَیتُ فی جَوارِ الله» البته دعای دوم علاوه بر انسان در مورد اشیا یا حیوانات گم شده نیز قابل استفاده خواهد بود.

از میان نمونه‌های دیگر دعا برای پیدا شدن گم شده جاندار می‌توان به این ذکر اشاره کرد که بیش از انسان برای یافتن حیوانات گم شده مورد استفاده قرار می‌گیرد: «اللَّهُمَّ إِنَّکَ إِلَهُ مَنْ فِی السَّمَاءِ وَ إِلَهُ مَنْ فِی الْأَرْضِ وَ عَدْلٌ فِیهِمَا وَ أَنْتَ الْهَادِی مِنَ الضَّالَّةِ وَ تَرُدُّ الضَّالَّةَ رُدَّ عَلَیَّ ضَالَّتِی فَإِنَّهَا مِنْ رِزْقِکَ وَ عَطِیَّتِکَ اللَّهُمَّ لَا تَفْتِنْ بِهَا مُؤْمِناً وَ لَا تُغْنِ بِهَا کَافِراً اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ عَبْدِکَ وَ رَسُولِکَ وَ عَلَى أَهْلِ بَیْتِهِ»
البته می‌توان از ذکر فوق در کنار یافتن موجودات جاندار برای یافتن اموال گم شده‌ نیز بهره گرفت. اگر گم شده یک فرد یا انسان باشد می‌توان برای یافتن آن ذکر «الشَّهِیدُ الْحَقُ‏» را بر چهار طرف یک کاغذ نوشت و در وسط کاغذ هم نام فرد گم شده را ثبت کرد. سپس باید در نیمه شب همراه با کاغذ یاد شده در فضای آزاد زیر آسمان ایستاد و رو به بالا ذکر «الشَّهِیدُ الْحَقُ» را هفتاد مرتبه بر زبان جاری ساخت. در ادامه به تعداد دیگری دعا برای پیدا شدن گم شده اشاره می‌کنیم.


نمونه‌های دیگر دعا برای پیدا شدن گم شده

در برخی از متون مذهبی به این نکته اشاره شده است که اگر هر فردی ذکر «القاهر» را دویست بار پشت سر هم بخواند، در صورتی که گم شده‌ای داشته باشد، آن گم شده به زودی پیدا خواهد شد. علاوه بر آن اگر ذکر «یا قَدیمُ یا واحِد» بر تکه کاغذی نوشته شود و آن کاغذ لای کتاب‌های مذهبی قرار گیرد، می‌توان به یافتن گم شده امیدوار بود. همچنین می‌توان در نیمه‌های شب در مکانی از خانه ایستاد و هفتاد بار ذکر «المُعید» را به همراه «یا مُعید ردّ علیّ کذا» تکرار کرد تا بلکه نشانی از گم شده یافت شود. در این میان پیشنهاد شده است که پس از هر بار جاری ساختن ذکر یا معید بر زبان، این ذکر نیز به آن اضافه شود: «رُدَ عَلَی ضالَّتی بِرَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمین»

در کنار موارد فوق می‌توان برای یافتن ردی از گم شده‌ی خود دو رکعت نماز به جا آورد و در هر رکعت آن پس از خواندن سوره‌ی حمد سوره‌ی یس را خواند. پس از آن نیز باید دست به دعا برداشت و این ذکر را بر زبان جاری ساخت: «اَللّهُمَّ رادَّ الضّالَّةِ وَالْهادی مِنَ الضَّلالَةِ، صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَاحْفَظْ ضالَّتی وَارْدُدْها اِلَىَّ سالِمَةً، یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ، فَاِنَّها مِنْ فَضْلِکَ وَعَطائِکَ، یا عِبادَ اللهِ فِى الاَرْضِ وَیا سَیَّارَةَ اللهِ فِى الاَرْضِ، رُدُّوا عَلَىَّ ضالَّتی فَإنَّها مِنْ فَضْلِ اللهِ وَعَطائِهِ»

علاوه بر ذکر فوق می‌توان از ذکر کوتاه‌تری پس از به جا آوردن نماز و خواندن سوره ی یس پس از سوره ی حمد استفاده کرد. یعنی می‌توان گفت: «اللَّهُمَ‏ یَا هَادِیَ‏ رَادَّ الضَّالَّةِ رُدَّ عَلَیَّ ضَالَّتِی» علاوه بر دعای یاد شده بر زبان آوردن این ذکر مشابه نیز پس از به جا آوردن دو رکعت نماز کارساز خواهد بود: «اللَّهُمَ‏ رَادَّ الضَّالَّةِ هَادِیاً مِنَ الضَّلَالَةِ رُدَّ عَلَیَّ ضَالَّتِی» از دیگر نمونه‌های دعا برای پیدا شدن گم شده که پس از نماز قابل خواندن است می‌توان به این دعای کوتاه اشاره کرد: «اللَّهُمَ‏ یَا رَادَّ الضَّالَّةِ رُدَّ عَلَیَّ ضَالَّتِی»


دعا برای پیدا شدن گم شده غیر جاندار

در بسیاری از اوقات افراد معتقد و مذهبی برای یافتن مال یا هر شی با ارزش دیگری که گم کرده‌اند به سراغ خواندن دعا یا اذکار مختلف می‌روند. اگر شی با ارزشی را گم کرده و یقین داشته باشید که آن شی توسط فرد ناشناسی دزدیده شده است، با خواندن این ذکر می‌توانید دزد شی مورد نظر را بیابید: «یا دلیل المتحیرین» در برخی از متون مذهبی پیشنهاد شده است که باید ذکر مذکور هنگام شب و همراه با وضو بر زبان جاری شود. آن هم در حالتی که فرد ذاکر رو به قبله نشسته باشد. ادعا شده است که اگر این ذکر 311 مرتبه پشت سر هم تکرار شود و فرد در هنگام بر زبان آوردن این ذکر با کسی صحبت نکند، می‌تواند همان شب دزد مال خود را در خواب ببیند. البته می‌توان این ذکر را هنگام دراز کشیدن در بستر نیز بر زبان جاری ساخت. هر چند که این کار باید حتما همراه با وضو انجام شود. همچنین هنگام انجام این عمل باید حتما رو به قبله خوابید.

یکی دیگر از نمونه‌های دعا برای پیدا شدن گم شده خواندن این ذکر است: «یَا بُنَیَّ إِنَّهَا إِن تَکُ مِثْقَالَ حَبَّةٍ مِّنْ خَرْدَلٍ فَتَکُن فِی صَخْرَةٍ أَوْ فِی السَّمَاوَاتِ أَوْ فِی الْأَرْضِ یَأْتِ بِهَا اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ لَطِیفٌ خَبِیرٌ» این ذکر که در واقع آیه شانزدهم سوره‌ی لقمان است معمولا برای یافتن مال گم شده بر زبان جاری می‌شود. به منظور یافتن مال گم شده باید این ذکر را 119 مرتبه خواند و سپس ذکر کوتاه «یا حَفیظ» را هم به دنبال آن 119 بار تکرار کرد.

در سطور پیشین این متن به ذکر «یا معید» به عنوان یک دعا برای پیدا شدن گم شده اشاره شد. در واقع این ذکر را می‌توان برای یافتن هر نوع مال گم شده یا شی ربوده شده نیز مورد استفاده قرار داد. در ابتدا باید به نیت پیدا کردن مال گم شده دو رکعت نماز به جا آورد. پس از پایان نماز و ادا کردن سلام و تشهد باید ابتدا رو به پشت سر نمود و سپس به سمت چپ و در نهایت به سمت روبه‌رو نگریست و هر بار هفتاد مرتبه ذکر «یا مُعید» را به همراه ذکر «رُدَ عَلَیَّ ضالَّتی بِرَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمین» تکرار کرد.

نمونه‌ای دیگر از دعا برای پیدا شدن گم شده جاری ساختن این ذکر بر زبان است: «یَا بُنَیَّ إِنَّهَا إِن تَکُ مِثْقَالَ حَبَّةٍ مِّنْ خَرْدَلٍ فَتَکُن فِی صَخْرَةٍ أَوْ فِی السَّمَاوَاتِ أَوْ فِی الْأَرْضِ یَأْتِ بِهَا اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ لَطِیفٌ خَبِیرٌ» پس از آن می‌توان در انتظار یافتن مال یا شی گم شده باقی ماند.


نمونه‌های دیگر دعا برای پیدا شدن گم شده غیر جاندار

علاوه بر ادعیه و اذکاری که به آنها اشاره شد، این ذکر نیز به عنوان نمونه‌ی دیگری از دعا برای پیدا شدن گم شده به کار می‌رود: «وَعِنْدَهُ مَفَاتِحُ الْغَیْبِ لاَ یَعْلَمُهَا إِلاَّ هُوَ وَیَعْلَمُ مَا فِى الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَمَا تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَةٍ إِلاَّ یَعْلَمُهَا وَلاَ حَبَّةٍ فِى ظُلُمَاتِ الاَرْضِ وَلاَ رَطْبٍ وَلاَ یَابِسٍ إِلاَّ فِى کِتَابٍ مُبِینٍ. اَللّهُمَّ اِنَّکَ تَهْدِى مِنَ الضَّلالَةِ وَتُنْجی مِنَ الْعَمى وَتَرُدُّ الضّالَّةَ، صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِهِ وَاغْفِرْ لی وَرُدَّ ضالَّتی وَصَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِهِ وَسَلَّمَ»

دعای یاد شده که بیش از هر چیز برای یافتن مال گم شده به کار می‌رود را می‌توان این گونه معنی کرد: «و نزد او کلیدهاى غیب است و جز او کسى به آنها علم ندارد. و او (خداوند) به آن چه در خشکى و دریا وجود دارد عالم است. و برگى از درخت نمى‌‏افتد مگر آن که او (خداوند) از آن آگاه باشد. و بذرى در نهان زمین قرار نگرفته و هیچ تر و خشکى در کار نیست مگر آن ‏که نام آن در کتابى روشنگر آمده است»

پس از خواندن دعای فوق که در واقع آیه 59 سوره‌ی انعام است می‌توان این دعا را هم بر زبان جاری ساخت تا شاید فرجی در امر یافتن مال گم شده حاصل شود: «أَللَّهُمَّ إِنَّکَ تَهْدی مِنَ الضَّلالَةِ، وَتُنْجی مِنَ الْعَمى، وَتَرُدُّ الضَّالَّةَ، صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَالِ مُحَمَّدٍ، وَاغْفِرْ لی، وَرُدَّ ضالَّتی، وَصَلّ ‏عَلى مُحَمَّدٍ وَالِهِ وَسَلَّمَ» معنی ذکر مذکور از این قرار است: « خداوندا به راستى که تو از گمراهى به هدایت مى‌کشانى و از کورى رهایى مى‏بخشى و گمشده را باز مى‏گردانى. بر محمد و آل محمد درود فرست و مرا بیامرز و گمشده‌ام را بازگردان. و بر محمّد و آل او درود و سلام فرست»

علاوه بر اعیه و اذکاری که به آنها اشاره شد می‌توان از این دعا نیز برای یافتن اشیا یا اموال گم شده بهره گرفت: «یَا مَنْ لَا یَخْفَى عَلَیْهِ‏ عَنْهُ‏ مَکْتُومٌ‏ وَ لَا یَشُذُّ عَنْهُ‏ مَعْلُومٌ‏ وَ لَا یُغَالِبُهُ مَنِیعٌ وَ لَا یُطَاوِلُهُ رَفِیعٌ ارْدُدْ بِقُدْرَتِکَ عَلَیَّ مَا فِی  قَبْضَتِکَ إِنَّکَ أَهْلُ الْخَیْرَاتِ وَ مِنْهَا اللَّهُمَّ یَا هَادِیَ الضَّالَّةِ وَ رَادَّ الضَّالَّةِ أَسْأَلُکَ بِعِزَّتِکَ وَ سُلْطَانِکَ أَنْ تُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ  وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَرُدَّ عَلَیَّ ضَالَّتِی فَإِنَّهَا مِنْ عَطَائِکَ وَ فَضْلِکَ وَ رِزْقِک»

در متون مذهبی اذکار دیگری هم به عنوان دعا برای پیدا شدن گم شده پیشنهاد شده‌ است. به عنوان مثال در برخی از متون مذکور می‌خوانیم که هرگاه بلایی بر شما وارد شد یا این که از شدت ظلم و ستم یک حاکم زورگو ترس بر شما مستولی گشت، یا اگر گمشده‌‏اى داشتید و در پی جستن آن هستید، ابتدا به طور کامل وضو بگیرید و دو رکعت نماز بخوانید و سپس دست‌های خود را به آسمان بلند کنید و به عنوان دعا برای پیدا شدن گم شده بگویید:

«یا عَالِمَ الْغَیبِ وَ السَّرَائِرِ یا مُطَاعُ یا عَلِیمُ یا اللَّهُ یا اللَّهُ یا اللَّهُ یا هَازِمَ الْأَحْزَابِ لِمُحَمَّدٍ یا کَائِدَ فِرْعَوْنَ لِمُوسَى یا مُنْجِی عِیسَى مِنْ أَیدِی الظَّلَمَةِ یا مُخَلِّصَ قَوْمِ نُوحٍ مِنَ الْغَرَقِ یا رَاحِمَ عَبْدِهِ یعْقُوبَ یا کَاشِفَ ضُرِّ أَیوبَ یا مُنْجِی ذِی النُّونِ مِنَ الظُّلُمَاتِ یا فَاعِلَ کُلِّ خَیرٍ یا هَادِیاً إِلَى کُلِّ خَیرٍ یا دَالًّا عَلَى کُلِّ خَیرٍ یا آمِراً بِکُلِّ خَیرٍ یا خَالِقَ الْخَیرِ وَ یا أَهْلَ الْخَیرِ أَنْتَ اللَّهُ رَغِبْتُ إِلَیکَ فِیمَا قَدْ عَلِمْتَ وَ أَنْتَ عَلَّامُ الْغُیوبِ‏ أَسْأَلُکَ أَنْ تُصَلِّی عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ»
دعای فوق را می‌توان این گونه معنی کرد: «اى آگاه بر امور پنهان و آشکار، اى اطاعت‏ شونده، اى دانا، یا الله، یا الله، یا الله، اى نابود کننده و درهم شکن توانای احزاب مقابل محمد و کید کننده به نفع موسی علیه فرعون. اى نجات ‌بخش عیسى از دست ستمکاران. اى خلاص ‏کننده‌ی قوم نوح از غرق شدن. اى رحم ‏کننده بر یعقوب. اى برطرف‏ کننده‌ی رنج ایوب. اى نجات دهنده‌ی ذوالنون از تاریکى. اى انجام دهنده‌ی تمام خوبی‌‌ها. اى هدایت کننده به سوی هر نیکى. اى امرکننده به سوی هر خیر. اى ایجاد کننده‌ی هر نیکى و اى نیکى‏ کننده، تو خداى من هستی که براى حاجتى که تو خود می‌‌دانى به تو توجه پیدا کرده‌‏ام و تو بر امور پنهان آگاه هستی. از تو می‌‌خواهم که بر محمّد و آل او درود فرستى»

پس از ذکر این دعا نیز باید حاجت خود را که همانا یافتن مال یا شی گم شده است بر زبان آورد. به هر حال در مطلب پیش رو به چندین دعا برای پیدا شدن گم شده اشاره شد. یافتن باقی اعیه و اذکاری که در این زمینه وجود دارد را به خوانندگان گرامی این مطلب واگذار می‌کنیم.


منبع: سایت ستاره


نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.