0
ویژه نامه ها

هرآنچه که باید راجع به بیماری یتیلیگو در بدن نوزادان بدانیم

آیا به عنوان مادر یک نوزاد کوچک متوجه شدید که فرشته شما از تغییر رنگ پوست خود رنج می‌برد؟ باید به خاطر داشته باشید که در چنین مواردی ممکن است فرزند شما از وجود مشکل ویتیلیگو در بدن خود رنج ببرد! اما آیا بیماری ویتیلیگو در بدن نوزادان خطرناک است؟ والدین برای درمان نوزادان مبتلا به ویتیلیگو چه کاری می‌توانند انجام دهند؟
هرآنچه که باید راجع به بیماری یتیلیگو در بدن نوزادان بدانیم

بیماری پوستی ویتیلیگو در نوزادان چیست؟

ویتیلیگو و یا leukoderma یک نوع بیماری معمولی است که بر روی رنگ پوست نوزادان تاثیر می‌گذارد. در واقع، این بیماری سبب تخریب سلول‌های پوستی در بدن نوزادان شده و رنگ پوست بیرونی افراد مبتلا به این بیماری با ایجاد شدن تکه‌های سفید رنگ تغییر می‌کند.

به یاد داشته باشید که بیماری ویتیلیگو می‌تواند بخش‌هایی از بدن، از جمله سوراخ‌های بینی، چشم و یا دهان نوزادان را تحت تاثیر خود قرار دهد. حتی در برخی موارد می‌توانید باعث سفید شدن موهای نوزادان هم شود.1
 

انواع ویتیلیگو

 
ویتیلیگو سگمنتال
این نوع بیماری برص شیوع کم‌تری دارد. در این نوع لک و پیس لکه‌های سفید ممکن است تنها در یک قسمت از بدن ظاهر شوند. این نوع ویتیلیگو موضعی است.
 
ویتیلیگو متقارن
برص متقارن اختلال شایعی است که در آن لکه‌های متقارن در هر دو طرف بدن ظاهر می‌شوند.2

هرآنچه که باید راجع به بیماری یتیلیگو در بدن نوزادان بدانیم

چه کسانی به ویتیلیگو مبتلا می شوند؟

 از هر صد نفر، یک یا دو نفر به این بیماری مبتلا می شوند. (حدود 1ـ2 درصد جمعیت دنیا یا 40-50 میلیون نفر ) حدود نیمی از افرادی که به این بیماری دچار می شوند، قبل از بیست سالگی علایم آن را در خود خواهند یافت.(95% افراد قبل از 40 سالگی علائم را نشان داده اند .)

حدود یک پنجم از مبتلایان نیز یکی از افراد خانواده شان به این بیماری مبتلا بوده اند. بیماری تمام نژادها و هر دو جنس را یکسان تحت تاثیر قرار می دهد .بنظر می رسد ویتیلیگو در افراد مبتلا به بیماریهای اتوایمیون شایعتر است .

(بیماریهای اتوایمیون بیماریهایی هستند که در آنها سیستم ایمنی شخص علیه ارگانها یا بافتهای بدن خودش واکنش نشا ن می دهد) این بیماریهای اتو ایمیون عبارتند از : پرکاری غده تیروئید، نارسایی قشر غده فوق کلیه ، آلوپسی آره آتا و أنمی پرنسیوز . البته در کل بیشتر کسانی که پیسی دارند، از نظر سلامتی عمومی در وضعیت خوبی بسر می برند.

ویتیلیگو می تواند بیماری ارثی باشد یعنی در بین افراد فامیل بروز کند اطفالی که والدینشان مبتلا به این بیماری هستند بیشتر احتمال ابتلا به ویتیلیگو دارند .

بااین حال یشتر اطفالی که یکی از والدینشان مبتلا به ویتیلیگو باشند به بیماری مبتلا نمیشوند و بیشتر افراد مبتلا به ویتیلیگو سابقه ای از این بیماری را در فامیل ندارند. غالباً در پوست پشت دست ها، صورت و زیر بغل ایجاد می گردد. در اواخر دوران کودکی (12-9 سالگی ) تا میانسالی شایع تر است .3
 

علائم لک و پیس

علائم ویتیلیگو در کودکان عبارتند از:

لکه‌های سفید

تغییر رنگ پوست در هر یک از قسمت‌های مختلف بدن.

موهای خاکستری زودرس بر روی ابروها، مژه‌ها و پوست سر

تغییر رنگ در شبکیه و پوشش داخلی دهان و بینی.2
 

بیشترین مناطقی از بدن نوزادان که تحت تاثیر بیماری ویتیلیگو قرار میگیرد

این مشکل بیشتر مناطق پوستی بدن نوزادان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. اما، مهم‌ترین نقاط پوستی هم که تحت تاثیر بیماری ویتیلیگو قرار می‌گیرند، عبارتند از:

پوست اطراف دهان و چشم نوزادان مبتلا به بیماری ویتیلیگو

پوست انگشتان دست و مچ دستان نوزادان مبتلا به بیماری ویتیلیگو

پوست نواحی اطراف زیر بغل‌ نوزادان مبتلا به بیماری ویتیلیگو

پوست اطراف اندام تناسلی نوزادان مبتلا به بیماری ویتیلیگو

داخل دهان (غشاء مخاطی) نوزادان مبتلا به بیماری ویتیلیگو.1

هرآنچه که باید راجع به بیماری یتیلیگو در بدن نوزادان بدانیم

علل بروز بیماری ویتیلیگو در نوزادان

عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند باعث بروز بیماری پوستی ویتیلیگو در بدن نوزادان شود. اما، برخی از مهم‌ترین این علل عبارتند از:
 
1- بروز اختلال خود ایمنی در بدن نوزادان
جالب است بدانید که در برخی موارد، سیستم ایمنی بدن کودک بیش از حد فعال می‌شود، که این امر به تنهایی می‌تواند سبب از بین رفتن ملانوسیت سلول‌های پوستی در این کودکان شده و در نتیجه، فرآیند تغییر رنگ پوست بدن را به دنبال داشته باشد.
 
2- عوامل ژنتیک در بدن نوزادان
والدین نوزادان کوچک باید توجه داشته باشند که در برخی موارد، عدم تعادل ژنتیکی نیز می‌تواند باعث شود تا پوست بدن نوزاد توانایی خود را برای تولید رنگ از دست بدهد. در چنین شرایطی، او مبتلا به بیماری ویتیلیگو خواهد شد.
 
3- قرار گرفتن نوزاد در معرض تابش بیش از حد نور خورشید
آفتاب‌سوختگی نوزادان و یا قرار گرفتن بیش از حد نوزاد در معرض تابش بیش از حد نور خورشید می‌تواند سلول‌های تولید کننده رنگ پوست او را از بین برده و منجر به بروز بیماری ویتیلیگو در بدنش شود.
 
4- قرار گرفتن بیش از حد نوزاد در معرض مواد شیمیایی
معمولا استفاده کردن زیاد از مواد شیمیایی مضر مانند صابون‌ها و شامپوها برای تمیز کردن پوست بدن نوزادان خود ممکن است مشکلاتی را در پوست بدن این افراد ایجاد کرده و تغییر رنگ پوست بدن نوزاد شما را به دنبال داشته باشد.4
 

روش های طبیعی برای مقابله با لک و پیس

برخی ترکیبات طبیعی روی پوست تاثیر خوبی دارند و باعث کاهش لک ها می شوند. البته باید بدانید که تاثیر این روش های خانگی در افراد مختلف متفاوت است. اما بهتر است برای رسیدن به نتایج مثبت ناامید نشوید و به درمان ادامه دهید .
 
پاپایا
این ماده ی غذایی حاوی مواد مغذی است که باعث فعال شدن دوباره ی ملانوسیت ها شده و ملانین تولید می کنند. برای اینکار یک برش میوه ی پاپایا را تهیه کنید و آن را داخل مخلوط کن میکس کنید.

خمیر به دست آماده را به طور مستقیم روی پوست بگذارید. اجازه دهید خمیر روی پوست خشک شود. برای رسیدن به نتایج بهتر این کار را به طور منظم (دو بار در روز) انجام دهید. با نوشیدن آب این میوه نیز می توانید تاثیر آن را چند برابر کنید .
 
خاک رس قرمز
خاک رس قرمز حاوی مس است. این ترکیب به احیای رنگدانه های پوست کمک می کند. علاوه بر این، خاک رس به بهبود جریان خون کمک کرده و باعث می شود که پوست سالم تر بماند.

می توانید دو قاشق غذاخوری خاک رس قرمز را با یک قاشق غذاخوری آب زنجبیل مخلوط کنید. خمیر را روی مناطق مبتلا به لک و پیس قرار داده و بعد از 15 دقیقه شستشو دهید.
 
زردچوبه
زردچوبه یک ادویه ی مفید است که برای بهبود پوست تاثیر مثبتی دارد، چون این ادویه ی طلایی مانند یک رنگدانه ی طبیعی عمل می کند. به نیم کیلو زردچوبه، یک چهارم کیلو ریشه ی زنجبیل و آب 5 عدد لیموترش نیاز دارید. تمام ترکیبات را داخل ظرف ریخته، مخلوط کنید و داخل یخچال قرار دهید.

قبل از هر وعده ی غذایی، دو قاشق از این ترکیب پرخاصیت را میل کنید. روش دیگر این است که دم کرده ی زردچوبه را تهیه کنید و به طور مستقیم روی پوست تان قرار دهید.
 
عدس آبی
عدس آبی یک گیاه کوچک آبزی است که معمولا در دریاچه ها و برکه ها رشد می کند و برای مقابله با لک و پیس مفید است. مشکل این است که به دست آوردن این گیاه چندان ساده نیست.

اگر در مناطقی زندگی می کنید که به این گیاه دسترسی دارید، می توانید آن را له یا آسیاب کرده تا خمیر شود و سپس یک قاشق عسل به آن اضافه کنید. بعد از هر وعده ی غذایی، یک تا دو قاشق از این خمیر را میل کنید.
 
زنجبیل
این ریشه ی پرخاصیت شهرت زیادی دارد و برای مقابله و بهبود لک و پیس نیز موثر است. می توانید یک ریشه ی زنجبیل را یا یک قاشق کوچک روغن خردل و یک نوک انگشت زردچوبه ترکیب کنید.

برای این کار لازم است که ریشه ی زنجبیل را له کنید و با روغن خردل و پودر زردچوبه مخلوط کنید. این خمیر را به طور مستقیم روی مناطق دچار لک و پیس قرار داده و بعد از 15 تا 20 دقیقه شستشو دهید.5

هرآنچه که باید راجع به بیماری یتیلیگو در بدن نوزادان بدانیم

برخی از درمان‌های رایج برای کودکان مبتلا به ویتیلیگو عبارتند از

 
کرم کورتیکواستروئید
استفاده از کرم استروئید موضعی در مراحل اولیه ویتیلیگو مؤثر است. استفاده از آن برای درمان ویتیلیگو موضعی بسیار موفق بوده است اما تأثیری در رفع لکه‌های سفید پوستی و ایجاد رنگ طبیعی پوست نداشته است.

برای بازگشت رنگ طبیعی پوست کودکان باید برای مدت طولانی از آن استفاده کنند اما استفاده طولانی مدت از کرم‌های استروئید برای کودکان مناسب نیست زیرا بر رشد آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد و همچنین می‌تواند باعث مشکلات متعدد بهداشتی شود.
 
مهارکننده‌های کلسینورین
مهارکننده‌های کلسینورین با سرکوب سیستم ایمنی بدن کار می‌کنند. بر اساس برخی مطالعات، استفاده از آن‌ها در کاهش سرعت گسترش ویتیلیگو در دوران کودکی مؤثر بوده است. اثرات جانبی این مهارکننده کم‌تر از استفاده طولانی مدت از استروئید موضعی است.
 
کالسیپوتریول
این دارو فرم مصنوعی ویتامین D3 است و استفاده از آن به همراه سایر داروهای موضعی برای درمان ویتیلیگو دوران کودکی سودمند است.
 
فتوتراپی 
استفاده از اشعه ماوراء بنفش در درمان مشکلات پوستی رایج است. برای درمان ویتیلیگو پزشکان از روش‌های مختلفی از اشعه UVA و UVB استفاده می‌کنند اما برای کودکان مبتلا به ویتیلیگو استفاده از فتوتراپی محدود است زیرا ممکن است برای آن‌ها سمی باشد. پزشکان معمولاً آن را در ترکیب با سایر درمان‌ها برای درمان ویتیلیگو دوران کودکی استفاده می‌کنند.
 
جراحی
این گزینه درمان پیسی برای کودکان خردسال نیست اما برای بچه‌های بزرگ‌تر جراحی برای بازگرداندن رنگ طبیعی پوست موفقیت‌آمیز بوده است. پزشکان چنین جراحی‌هایی را انجام می‌دهند تا با پیوند پوست لکه‌های رنگی را رفع کنند.2
 

روش‌های جلوگیری از بروز بیماری ویتیلیگو در بدن نوزادان

در ادامه این مقاله، چند نکته ضروری برای راهنمایی والدین بی‌تجربه جهت جلوگیری از بروز بیماری ویتیلیگو در نوزادانشان بیان شده است، که عبارتند از:

والدین می‌توانند با تغییر دادن عادات غذایی نوزادان بیمارخود و اطمینان از بهداشتی بودن محیط اطراف زندگی نوزادشان از بروز این مشکل در بدن آن‌ها جلوگیری کنند.

شما باید به عنوان پدر و مادر یک نوزاد کوچک مطمئن شوید که نوزاد شما همیشه و در هر شرایطی تمیز بوده و از مواد غذایی سالم و مغذی تغذیه می‌کند.

فراموش نکنید که مصرف بیش از حد ویتامین C می‌تواند باعث گسترش بیماری ویتیلیگو در بدن نوزادان شود. به همین علت، اگر فرزند کوچکتان با مشکلات سفید شدن پوست مواجه است، پس بهترین کار به حداقل رساندن مصرف غذاهای غنی از ویتامین C در برنامه غذایی روزانه او می‌باشد.1

پینوشتها
1.www.mamanam.com
2.www.manokoodakam.ir
3.www.afkarnews.com
4.www.niniban.com
5.namnak.com
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
آشپزی | چند مدل نودل خوشمزه
آشپزی | چند مدل نودل خوشمزه

آشپزی | چند مدل نودل خوشمزه

کارتون قلعه هزار اردک | فروشنده کتاب دایرة المعارف
کارتون قلعه هزار اردک | فروشنده کتاب دایرة المعارف

کارتون قلعه هزار اردک | فروشنده کتاب دایرة المعارف

آشنایی با علائم سرطان ریه
آشنایی با علائم سرطان ریه

آشنایی با علائم سرطان ریه

کارتون قلعه هزار اردک | دفترچه خاطرات
کارتون قلعه هزار اردک | دفترچه خاطرات

کارتون قلعه هزار اردک | دفترچه خاطرات

هنوز موج اول کرونا را پشت سر نگذاشته‌ایم
هنوز موج اول کرونا را پشت سر نگذاشته‌ایم

هنوز موج اول کرونا را پشت سر نگذاشته‌ایم

فینال پلی آف بالاتر از سطح آسیا بود/دنبال گرفتن میزبانی فوستال قهرمانی آسیا هستیم
فینال پلی آف بالاتر از سطح آسیا بود/دنبال گرفتن میزبانی فوستال قهرمانی آسیا هستیم

فینال پلی آف بالاتر از سطح آسیا بود/دنبال گرفتن میزبانی فوستال قهرمانی آسیا هستیم

منظره باورنکردنی از یک دره یخی در مریخ را به تصویر کشاند
منظره باورنکردنی از یک دره یخی در مریخ را به تصویر کشاند

منظره باورنکردنی از یک دره یخی در مریخ را به تصویر کشاند

اعلام انتصابات و احکام جدید در آستان قدس رضوی از سوی ججت الاسلام مروی
اعلام انتصابات و احکام جدید در آستان قدس رضوی از سوی ججت الاسلام مروی

اعلام انتصابات و احکام جدید در آستان قدس رضوی از سوی ججت الاسلام مروی

روایت زیبای صابر خراسانی از کرامت پرچم متبرک امام رضا (ع)
روایت زیبای صابر خراسانی از کرامت پرچم متبرک امام رضا (ع)

روایت زیبای صابر خراسانی از کرامت پرچم متبرک امام رضا (ع)

واکنش روسیه به اتهام زنی آمریکا و اروپا درباره همه پرسی این کشور
واکنش روسیه به اتهام زنی آمریکا و اروپا درباره همه پرسی این کشور

واکنش روسیه به اتهام زنی آمریکا و اروپا درباره همه پرسی این کشور

تلاوت آیه 191 سوره آل عمران/ محمد شحات انور
تلاوت آیه 191 سوره آل عمران/ محمد شحات انور

تلاوت آیه 191 سوره آل عمران/ محمد شحات انور

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: راضی به رضاتم من که گداتم من
مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: راضی به رضاتم من که گداتم من

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: راضی به رضاتم من که گداتم من

چرایی خشونت خانگی!
چرایی خشونت خانگی!

چرایی خشونت خانگی!

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: آمده چشم روشن دیگر
مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: آمده چشم روشن دیگر

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: آمده چشم روشن دیگر

چگونه کرونا موجب سکته مغزی و قلبی می‌شود؟
چگونه کرونا موجب سکته مغزی و قلبی می‌شود؟

چگونه کرونا موجب سکته مغزی و قلبی می‌شود؟

به آوای علی ولی الله به امضای علی ولی الله/ سیدرضا نریمانی
به آوای علی ولی الله به امضای علی ولی الله/ سیدرضا نریمانی

به آوای علی ولی الله به امضای علی ولی الله/ سیدرضا نریمانی

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: مستی دریا دوباره چه بی حد شد
مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: مستی دریا دوباره چه بی حد شد

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: مستی دریا دوباره چه بی حد شد

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: دلامون رو پر میدیم تا زیر پای زائراتون
مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: دلامون رو پر میدیم تا زیر پای زائراتون

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: دلامون رو پر میدیم تا زیر پای زائراتون

تویی نشاط آهوی دشت و دمن ها/ سیدرضا نریمانی
تویی نشاط آهوی دشت و دمن ها/ سیدرضا نریمانی

تویی نشاط آهوی دشت و دمن ها/ سیدرضا نریمانی

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: تویی نشاط آهوی دشت و دمن ها
مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: تویی نشاط آهوی دشت و دمن ها

مداحی جلسات هفتگی1399/ نریمانی: تویی نشاط آهوی دشت و دمن ها

بهترین آهنگم یا حیدر یاحیدر/ سیدرضا نریمانی
بهترین آهنگم یا حیدر یاحیدر/ سیدرضا نریمانی

بهترین آهنگم یا حیدر یاحیدر/ سیدرضا نریمانی