بيماري تعطيل‌بردار نيست

تعطيلات رسمي عيد اگرچه فقط چهار تا پنج روز است اما شما بايد معمولا يک دوره 20 روزه را تعطيل در نظر بگيريد. مسافرت‌هاي مختلف، زمان تعطيلات، ديد و بازديد و اصلا مشغول بودن خود شما ممکن است باعث شود حداقل يک ماه از مراجعه به پزشک باز بمانيد. در حالي که بيماري تعطيل‌بردار نيست. ممکن است وسط تعطيلات يک اتفاق
شنبه، 30 بهمن 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
بيماري تعطيل‌بردار نيست

بيماري تعطيل‌بردار نيست
بيماري تعطيل‌بردار نيست


 

نويسنده:دکتر سيداحسان بيکايي
 

بيماران براي تعطيلات عيد آماده شوند
 

تعطيلات رسمي عيد اگرچه فقط چهار تا پنج روز است اما شما بايد معمولا يک دوره 20 روزه را تعطيل در نظر بگيريد. مسافرت‌هاي مختلف، زمان تعطيلات، ديد و بازديد و اصلا مشغول بودن خود شما ممکن است باعث شود حداقل يک ماه از مراجعه به پزشک باز بمانيد. در حالي که بيماري تعطيل‌بردار نيست. ممکن است وسط تعطيلات يک اتفاق کوچک مثل دندان درد، تمام شدن داروها يا عود مجدد يک بيماري قديمي اين تطعيلات را که فقط سالي يک بار اتفاق مي‌افتد به کامتان تلخ کند. به همين دليل بهترين راه براي مقابله با اين اتفاق پيشگيري است. همان‌طور که براي مهماني‌هاي عيد از همان اوايل اسفند آماده مي‌شويد، لباس سفارش مي‌دهيد، خريد مي‌کنيد و برنامه‌ريزي سفر مي‌کنيد، بايد براي بيماري‌تان هم برنامه‌ريزي کنيد. نکات زير را در نظر داشته باشيد.

ديد و بازديد قبل از عيد
 

هر بيماري‌اي که داريد، بهتر است براي درمان آن تحت نظر پزشک باشيد. سعي کنيد قبل از عيد از پزشکتان يک وقت ملاقات بگيريد و براي بررسي و چکاپ به او مراجعه کنيد. از پزشکتان راجع به زمان مراجعه بعدي سوال کنيد و در صورت لزوم و امکان از وي يک شماره تلفن تماس بگيريد تا در مواقع اورژانس نظر پزشکتان را جويا شويد.

آجيل بيماري‌تان فراموش نشود
 

شما که هميشه براي گله از بيماري تان مي‌گوييد که مثل نقل ونبات قرص مي‌خوريد، حواستان باشد که در اين تعطيلات عيد نقل و نباتتان تمام نشود. داروخانه خصوصي کنار خانه‌تان ممکن است در تعطيلات بسته باشد و پزشکي هم براي تجديد نسخه در دسترستان نباشد. از پزشک بخواهيد داروها را به مقدار لازم براي تعطيلات برايتان نسخه کند و آنها را همان قبل از عيد خريداري و ذخيره کنيد. اين مساله براي بيماران ديابتي و بيماران قلبي حياتي است. قرص‌هاي فشار خون، سرنگ و ويال انسولين، قرص اعصاب و هردارويي که بايد منظم بخوريد را به اندازه لازم براي تعطيلات کنار بگذاريد. پزشک ممکن است تصميم بگيرد براي راحتي شما در سفر نوع داروي مصرفي‌تان را تغيير دهد. در اين مورد هم حتما از او سوال کنيد و سرخود دارويتان را تغيير ندهيد.

با برنامه‌ريزي سفر کنيد
 

اگر قصد مسافرت داريد، هم‌زمان که آمار هتل‌هاي ارزان و مناسب يا جاهاي ديدني شهر مقصدتان را تهيه مي‌کنيد، اطلاعاتي هم در مورد بيمارستان مرکزي شهر يا پزشک مرتبط با بيماري‌تان تهيه کنيد تا در صورت لزوم در شهر مقصد مسافرتتان و هنگام بيماري سرگردان نمانيد. قبل از سفر پزشک خودتان را از مقصدتان و روش مسافرتتان آگاه کنيد تا به شما اطمينان بدهد مشکلي برايتان پيش نخواهد آمد. شهرهاي کوهستاني و يا پرواز با هواپيما ممکن است براي بيماران تنفسي مشکل‌زا باشند. مناطق گرم و مرطوب و پر گردوغبار جنوب، سفرهاي پرخطري براي بيماران آسمي خواهند بود و يا رژيم غذايي خاص بعضي از شهرها ممکن است با مزاج بيماران گوارشي سازگار نباشد.
پزشک ممکن است راجع به مدت سفر و فعاليت‌هاي حين آن هم به شما توصيه‌هايي بکند. سفرهاي طولاني و خسته‌کننده براي بعضي بيماران به خصوص آنها که در دوران نقاهت قرار دارند، مناسب نيست.

ميزبان‌تان را با توجه به بيماري‌تان انتخاب کنيد
 

فقط راحتي شما در سفر مهم نيست. شما بايد راحتي ميزبانتان را هم در نظر بگيريد. اگر فرزندکوچک بيمار داريد، بهتر است مراعات ميزبان را هم بکنيد. آگاهي او از وضعيت بيماري شما مي‌تواند بسياري از مشکلات را برطرف کند. براي بيماران مبتلا به سندرم روده تحريک‌پذير که احتياج به دفعات زياد قضاي حاجت دارند، آشنا بودن و راحتي با ميزبان خيلي مهم است چون استرس و شرايط بد اقامت مشکلشان را شديدتر مي‌کند.
اگر بيماري تنفسي داريد از ميزبانان سيگاري اجتناب کنيد و رودربايستي نکنيد.

براي تغيير شرايط آماده باشيد
 

حتي اگر قصد سفر نداريد، تعطيلات مي‌تواند سبک زندگي‌تان را عوض کند. تغيير رژيم غذايي در تعطيلات يک اتفاق شايع است که ممکن است براي بعضي بيماري‌ها مضر باشد. مصرف آجيل و غذاهاي پرنمک براي بيماران فشارخوني، خطرناک است. ميوه‌ها و شيريني‌هاي مختلف ديد و بازديدهاي عيد با آن رسم عجيب «اگه نخوري ناراحت مي‌شم» هم مي‌تواند قند خون ديابتي‌ها را از حاشيه امنيت به منطقه پرخطر براند.

بخيه يادتان نرود
 

اگر چند روز مانده به عيد تحت عمل جراحي قرار گرفته‌ايد، حتما از پزشک راجع به زمان کشيدن بخيه‌ها و مکان مناسب براي مراجعه در صورت غيبت ايشان سوال کنيد. باقي ماندن بخيه‌ها ممکن است باعث عفونت شود و آشنا نبودن پزشک جديد براي کشيدن بخيه يا تعويض پانسمان زخمي که خود او جراحي‌اش نکرده است، مي‌تواند مشکل‌ساز باشد. در درمان جراحي پروستات بهترين فرد براي تصميم‌گيري در مورد زمان و روش خارج کردن سوند ادراري خود جراح است و ممکن است تعطيلات عيد و سپردن کار به دست يک فرد ناوارد باعث شود تمام زحمات شما و جراح به باد رود.

دندان‌ها فراموش‌تان نشود
 

بيماري فقط مشکلات قلبي و کليوي، ديابت و فشار خون، عفونت مزمن و يا شيمي‌درماني نيست. نبايد تنها در تعطيلات عيد به فکر مرکز دياليز باشيد. همه اينها مهم است اما يک دندان درد ساده هم مي‌تواند تعطيلات را کاملا خراب کند. داشتن دندان‌هاي سالم و زيبا به غير از آشتي با تنقلات ظاهر بهتر و لبخند زيباتري را هم همراه دارد. قبل از عيد حتما به دندانپزشکتان سر بزنيد و معاينه و در صورت لزوم تعمير دندان‌هاي خراب را پيشاپيش انجام دهيد.
حتي اگر قصد سفر نداريد و بيمار هم نيستيد،‌ يادتان باشد که...
بهتر است خودتان را براي نگهداري از يک بيمار يا مقابله با شرايط اورژانس آماده کنيد. با يک بيمار قلبي که به خانه شما آمده و نصف شب ناگهان قلبش گرفته است، چه مي‌کنيد؟ در ميانه تعطيلات عيد او را به کدام بيمارستان مي‌بريد؟ اگر خداي نکرده سر کودکتان شکست، چه مي‌کنيد؟ ليستي از بيمارستان‌ها و کلينيک‌هاي مهم شهرتان که در تعطيلات فعال‌اند، تهيه کنيد و شماره تماس آنها را هم جايي در دسترس بگذاريد.
منبع: http://www.salamat.com ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.