زندگي با زنده‌بودن فرق دارد

زندگي کردن در لحظه و دم را غنيمت دانستن، آرزوي خيلي‌هاست. به قول سهراب سپهري: «زندگي، آب‌تني کردن در حوضچه‌ اکنون است.» اگر اين آرزو، آرزوي شما هم هست و دل‌تان مي‌خواهد در «اکنون» زندگي کنيد (نه در غم گذشته و فکر آينده)، اين نوشته مي‌تواند کمک‌تان کند.
چهارشنبه، 4 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
زندگي با زنده‌بودن فرق دارد

زندگي با زنده‌بودن فرق دارد
زندگي با زنده‌بودن فرق دارد


 

 

30 توصيه به آنهايي که مي‌خواهند زنده‌تر زندگي کنند
 

زندگي کردن در لحظه و دم را غنيمت دانستن، آرزوي خيلي‌هاست. به قول سهراب سپهري: «زندگي، آب‌تني کردن در حوضچه‌ اکنون است.» اگر اين آرزو، آرزوي شما هم هست و دل‌تان مي‌خواهد در «اکنون» زندگي کنيد (نه در غم گذشته و فکر آينده)، اين نوشته مي‌تواند کمک‌تان کند.

عاشق بشويد:
 

شايد اين عامل، مهم‌ترين عامل باشد. عاشق شويد؛ البته اگر نيستيد. اگر عاشق بوده‌ايد با تمام وجود عاشق بشويد. بي‌خيال احتياط شويد. بگذاريد قلب‌تان بشکند. عاشق اعضاي خانواده‌تان و دوستان باشيد. لازم نيست عشق‌تان رمانتيک باشد. حتي مي‌توانيد عاشق بشريت باشيد. ولي عاشق باشيد.

برويد بيرون:
 

خودتان را در خانه حبس نکنيد. وقتي هوا باراني است زير باران قدم بزنيد. در درياچه‌ يخ‌زده شنا کنيد. زير نور خورشيد دراز بکشيد. روي چمن بازي کنيد و با پاي برهنه در چمن قدم بزنيد تا به طبيعت نزديک‌تر شويد.

از غذا خوردن لذت ببريد:
 

فقط غذا نخوريد؛ از آن لذت هم ببريد. بافت و مزه‌ غذايتان را احساس کنيد. هر ذره‌اش را بچشيد. اگر خودتان را به لذت بردن از طعم خاصي محدود کرده‌ايد چشيدن غذا‌يتان به شما ياد مي‌دهد از طعم‌هاي مختلف لذت ببريد و هنگامي که چيزي مي‌خوريد سعي کنيد واقعا آن را بچشيد و به آرامي بخوريد.

زود بيدار شويد:
 

زود از خواب بيدار شويد و به استقبال روز برويد. طلوع خورشيد را نظاره‌گر باشيد. فرياد بزنيد و به خودتان بگوييد اين روز را از دست نخواهيد داد، روزي را که يک هديه خداوند به شماست. لحظه‌ لحظه روزتان را زندگي کنيد. مديتيشن کنيد و بعدش از صبحانه‌تان لذت ببريد.

ريسک کنيد:
 

ما اغلب اوقات در زندگي‌مان محتاطانه عمل مي‌کنيم و نگران هستيم که چه اشتباهي ممکن است رخ دهد. جسور باشيد و ريسک کنيد.چه چيزي براي از دست دادن داريد؟

دنبال هيجان باشيد:
 

سعي کنيد چيزهايي بيابيد که به زندگي‌تان هيجان ببخشد و بعد از انجام يک کار هيجا‌ن‌انگيز دنبال هيجان ديگري باشيد. البته بين ماجراجويي‌هاي‌تان زمان‌هايي را به آرامش اختصاص دهيد.

دلبستگي‌هايتان را پيدا کنيد:
 

زندگي‌تان را با علايق‌تان بسازيد. اول درباره کاري که واقعا به آن عشق مي‌ورزيد، فکر کنيد. سپس سعي کنيد بفهميد چگونه مي‌توانيد با انجام آن کار و زندگيتان را بسازيد که ممکن است مشکل باشد ولي شما هم فقط يک بار زندگي مي‌کنيد.

از سلول‌تان بيرون بياييد:
 

آيا همه روز را پشت کامپيوتر و در حال کار و يا چت در اينترنت مي‌گذرانيد؟ روزتان را اين‌گونه هدر ندهيد. خودتان را از محيط سلول‌تان آزاد کنيد و کارهايتان را با يک لپ‌تاپ در يک کافي‌شاپ يا روي قايق يا در کابين مسافرتي انجام دهيد. ممکن است براي شکست سلول‌تان احتياج داشته باشيد کارتان را تغيير دهيد يا يک کار آزاد پيدا کنيد، ارزش‌اش را دارد.

تلويزيون را خاموش کنيد:
 

چند ساعت‌مان را جلوي اين جعبه سرگرمي از دست مي‌دهيم. چند ساعت براي زندگي کردن فرصت داريم؟ پس تلويزيون را از برق بکشيد و فقط وقتي آن را به برق بزنيد که بخواهيد دي‌وي‌دي فيلم مورد علاقه‌تان را ببينيد.

برويد مسافرت:
 

حتما دل‌تان مي‌خواهد به مسافرت برويد، هنگام تعطيلات يا وقتي که بزرگ‌تر شديد، خوب منتظر چه هستيد؟ راهي براي سفر کردن پيدا کنيد. اگر اين ماه نمي‌توانيد زماني به همين زودي را پيدا کنيد. ممکن است لازم باشد براي سفر کردن ماشين‌تان را بفروشيد يا ديگر بيرون غذا نخوريد.

چيزهاي اضافه را حذف کنيد:
 

چه چيزهايي وارد زندگي‌تان شده است که در ليست کوتاه‌تان نبوده است؟ همه آن موارد فقط وقت‌تان را هدر مي‌دهند و توجه‌تان را از کارهاي مهم منصرف مي‌کنند. تا جايي که ممکن است زندگي‌تان را با حذف کردن زوايد و چيزهايي غيرمهمي که در ليست‌تان نيست، ساده کنيد.

ورزش کنيد:
 

براي قدم زدن بيرون برويد. بهتر است بدويد، يا شنا، دوچرخه‌سواري و يا قايق‌راني کنيد يا به پياده‌روي برويد. هر کاري انجام دهيد تا فعال شويد، با اين روش زندگي‌تان زنده‌تر خواهد شد.

مثبت باشيد:
 

اول ياد بگيريد که افکار منفي‌تان را تشخيص دهيد. شک‌هاي دروني‌تان، انتقاد‌هاي ديگران و مقايسه‌ها، عواملي هستند که باعث مي‌شوند شما نتوانيد کارهايي را انجام دهيد، پس وقتي اين افکار به سرا‌غ‌تان آمدند، کارتان را متوقف کنيد و آنها را با افکار مثبت عوض کنيد.

با ترس‌هايتان رو به رو شويد:
 

از چه چيزي بيشتر از همه مي‌ترسيد؟ چه چيزي شما را به عقب مي‌کشاند؟ هرچه که هست آن را بيابيد و با آن رو به رو شويد. کاري را که بيشتر از همه از انجام‌اش مي‌ترسيد، انجام دهيد. از بلندي مي‌ترسيد؟ به بلند‌‌ترين ساختمان برويد و از بالاي آن پايين را نگاه کنيد، فقط با
رو‌به‌رو شدن با ترس‌هايمان مي‌توانيم از آنها خلاصي يابيم.

طعم درد را بچشيد:
 

زندگي فقط لذات و تفريحات نيست. درد و رنج قسمت جدانشدني زندگي است. ما کارمان را از دست مي‌دهيم، عشق‌هايمان را از دست مي‌دهيم، آسيب جسمي مي‌بينيم يا مريض مي‌شويم. عشق‌مان بيمار مي‌شود يا شريک زندگي‌مان مي‌ميرد. بايد ياد بگيريم درد و رنج را تماما احساس کنيم و واقعا اندوهگين شويم. اين قسمتي از زندگي است. واقعا درد را حس کنيد و وقتي آن را حس کرديد، حرکت کنيد و لذت را پيدا کنيد.

آرام حرکت کنيد:
 

اين روزها سرعت زندگي به شدت افزايش يافته است که اين به سلامت ضرر مي‌رساند و مانع درست زندگي کردن مي‌شود. تمرين کنيد کارهايتان را به آرامي انجام دهيد. از خوردن گرفته تا راه رفتن تا زندگي کردن تا کار کردن تا خواندن. از کاري که انجام مي‌دهيد، لذت ببريد. ياد بگيريد و با سرعت حلزون حرکت کنيد.

در تماس باشيد:
 

بيرون از خانه‌تان برويد. با همسايه‌تان معاشرت کنيد و کساني را پيدا کنيد که در شرايط بدي زندگي مي‌کنند. با آنها ملاقات کنيد. با آنها صحبت کنيد. آنها را بفهميد. بين آنها زندگي کنيد ويکي از آنها بشويد. زندگي مادي گرايانه‌تان را ترک کنيد.

مهربان باشيد:
 

به افراد بي‌خانمان کمک کنيد. دلسوزي کردن را ياد بگيريد. ياد بگيريد اشخاصي که مورد آزار ديگران قرار گرفته‌اند را تسکين دهيد. به بيماران کمک کنيد. به آنها که معلوليت دارند و به آنهايي که دارند مي‌ميرند، ياري مي‌رسانيد.

با بچه‌ها بازي کنيد:
 

بچه‌ها بيشتر از هر کس ديگري مي‌دانند که چگونه زندگي کنند. آنها همه چيز را در لحظه و به طور کامل تجربه مي‌کنند. وقتي آسيب ببينند واقعا گريه مي‌کنند و وقتي بازي مي‌کنند واقعا لذت مي‌برند. از آنها ياد بگيريد و به جاي اينکه فکر کنيد خيلي بيشتر از آنها مي‌دانيد، با آنها بازي کنيد و ياد بگيريد که مثل آنها کاملا راضي باشيد.

با افراد مسن صحبت کنيد:
 

افرادي خردمند‌تر، با تجربه‌تر و پخته‌تر از کساني که در طول زندگاني زندگي کرده‌اند وجود ندارد. آنها داستان‌هاي جالبي مي‌توانند براي شما بگويند. براي بادوام شدن ازدواج‌تان به شما توصيه‌هايي مي‌کنند. راهکارهايي براي خلاص شدن از زير قرض‌ها براي شما دارند. براي شما از پشيماني‌هايشان مي‌گويند، پس شما مي‌توانيد از آنها ياد بگيريد و اشتباهات آنها را تکرار نکنيد. آنها خرد جامعه ما هستند. از وجود آنها تا زماني که با ما هستند سود ببريم.

سعي کنيد هر هفته کاري جديد انجام دهيد:
 

از خودتان بپرسيد «اين هفته چه کار جديدي مي‌توانم انجام دهم؟» سپس مطمئن شويد که آن را انجام مي‌دهيد. لازم نيست هر هفته زبان جديدي ياد بگيريد ولي مي‌توانيد تجارب جديدي داشته باشيد.

مهارت‌هاي جديد کسب کنيد:
 

همواره سطخ خود‌تان را ارتقا ببخشيد، به جاي اينکه در سطح خود بمانيد. نه به اين دليل که کامل نيستيد بلکه به اين دليل که پيشرفت کردن ارضاکننده و باعث رضايت‌مندي است. شما بايد خودتان را آن‌گونه که هستيد بپذيريد و خودتان را دوست داشته باشيد ولي همواره بايد تلاش کنيد تا پيشرفت کنيد و به اين دليل که پيشرفت کردن خود زندگي است.

به خدا اعتقاد داشته باشيد:
 

دل‌ها با ياد خدا آرام مي‌گيرد. اين را قرآن به ما مسلمانان آموخته و تجربه اعصار و قرون، آن را تاييد کرده است. در همه اديان و مذاهب، آموزه‌هاي مشابهي در همين زمينه وجود دارد. ايمان و اطمينان به قدرت معنوي نامتناهي کمک‌مان مي‌کند آرام‌تر و آسوده‌تر زندگي کنيم و قدر موهبت زندگي را بيش از پيش بدانيم.

غروب آفتاب را از دست ندهيد:
 

غروب آفتاب يکي از زيباترين لحظات يک روز است. محلي خوب را براي ديدن غروب آفتاب پيدا کنيد و آن را به يک آيين روزانه مبدل کنيد.

روزمره نباشيد:
 

آيا کارهاي روزانه‌تان را هر روز به روش هميشگي انجام مي‌دهيد؟ تغييرش بدهيد. سعي کنيد کارهاي جديدي انجام دهيد. راه جديدي را براي رفتن به سرکارتان پيدا کنيد. روزتان را متفاوت شروع کنيد.از زاويه جديدي به کارتان نگاه کنيد. چشم‌اندازتان را به زندگي عوض کنيد.

بخنديد هنگامي که گريه مي‌کنيد:
 

خنديدن يکي از بهترين راه‌هاي زندگي کردن است. جوک بگوييد و بي‌دليل بخنديد. کمدي‌هاي فوق‌العاده را ببينيد. ياد بگيريد که به هر چيزي بخنديد. نقش‌هاي خنده‌دار در زندگيتان بازي کنيد. شما عاشق‌اش خواهيد شد.

کنترل کردن را رها کنيد:
 

نه تنها خودتان را کنترل مي‌کنيد بلکه ديگران را هم کنترل مي‌کنيد. کنترل کردن ديگران عادتي بد است که فقط باعث استرس و از بين رفتن شادماني خود و ديگراني که کنترل‌شان مي‌کنيد، مي‌شود. اجازه دهيد هر کس براي خودش زندگي کند و شما هم براي خودتان.

گريه کنيد:
 

مردها، خصوصا، سعي مي‌کنند جلوي اشک‌هايشان را بگيرند، در حالي که گريه کردن رهايي‌بخش است. با فيلم‌هاي غمگين گريه کنيد. در مراسم تدفين گريه کنيد. وقتي آسيب‌ديده‌ايد گريه کنيد يا وقتي که عشق‌تان آسيب ديده است، گريه کنيد. گريه باعث مي‌شود احساسات‌مان رها شده و درون‌مان پاک شود.

دسرهاي شگفت‌انگيز درست کنيد:
 

کيک شکلاتي يا بستني شاه‌توتي يا بستني ميوه‌اي يا پاي‌سيب، همه آنها فوق‌العاده هستند.

در لحظه باشيد:
 

به جاي اينکه به چيزهايي فکر کنيد که بايد انجام دهيد يا چيزهايي که براي شما اتفاق افتاده است، يا نگراني‌هايتان يا برنامه‌هايتان، به اين فکر کنيد که هم اکنون چه کاري داريد انجام مي‌دهيد؟ چه چيزهايي در اطراف شما وجود دارند؟ چه بوها و صداهايي و احساساتي را داريد تجربه مي‌کنيد؟ ياد بگيريد که هر چه قدر که ممکن است به اين موارد فکر کنيد و همچنين تمرين کنيد که روي حال و هر کاري که در حال انجام دادن آن هستيد، تمرکز کنيد
منبع:www.salamat.com ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.