نخ به نخ تا لحظه مرگ

اگر تا حالا فکر مي کرديد سيگار يک قاتل مردانه است، بايد بگوييم سخت در اشتباهيد و اتفاقاً خانم ها در برابر سيگار آسيب پذيرترند. بهتر است توضيحات دو متخصص را بخوانيد.
پنجشنبه، 5 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
نخ به نخ تا لحظه مرگ

 نخ به نخ تا لحظه مرگ
نخ به نخ تا لحظه مرگ


 

 
اگر تا حالا فکر مي کرديد سيگار يک قاتل مردانه است، بايد بگوييم سخت در اشتباهيد و اتفاقاً خانم ها در برابر سيگار آسيب پذيرترند. بهتر است توضيحات دو متخصص را بخوانيد.
* مهم ترين عوارض سيگار کشيدن، ايجاد بيماري هاي التهابي مزمن دستگاه تنفسي ( مانند برونشيت مزمن، آمفيزم و سرطان ريه) است که بعد از 10 الي 15 سال گذشت زمان، شروع به بروز مي کند.
* مطالعات جديد حاکي از آن است که خانم ها در برابر دود سيگار واکنش هاي شديدتري نشان مي دهند؛ يعني خانم هاي سيگاري با احتمال بيشتري نسبت به آقايان به بيماري هاي مزمن تنفسي مبتلا مي شوند.
البته عوامل مؤثر اين پديده هنوز مشخص نيست، اما مشاهدات به خوبي اين روال را توجيه مي کند.
* آمفيزم : يک بيماري است که در پي از بين رفتن خاصيت الاستيک بافت شش ها رخ مي دهد. به طور طبيعي، شش ها مانند بادکنک از هواي دَم پر مي شوند و در پي بازدم به شکل اوليه خود برمي گردند. اما در بيماري آمفيزم شش ها در دم متسع مي شوند اما در بازدم به حال اوليه باز نمي گردند.
* اساساً بيماري هاي مرتبط با سيگار چندان قابل درمان نيست و تنها راه مقابله با آن سيگار نکشيدن است.
* تمام افرادي که سيگار مي کشند، به سرطان ريه دچار نمي شوند؛ اما در 95 درصد بيماران سرطان ريوي، سابقه اعتياد به سيگار وجود دارد. دود سيگار يکي از عوامل اصلي ايجاد سرطان ريه است. دود سيگار حاوي بيش از 400 نوع ماده شيميايي است که بسياري از آنها سرطان زا بودنشان به اثبات رسيده است.
*بروز تنگي نفس، سرفه و ايجاد خلط از علايم بيماري هاي ناشي از سيگار هستند و بايد جدي گرفته شوند. در صورت مشاهده اين علايم، بايد با مراجعه به پزشک متخصص، براي ترک سيگار اقدام شود.
* ترک سيگار مقوله اي پيچيده است و دو جنبه جسمي و رواني دارد. از عوامل مؤثر در ترک سيگار نوع شخصيت، نوع عادت و دوره زماني استعمال سيگار شخص است. در بهترين شرايط بيش از 20 الي 21 درصد افراد سيگاري موفق به ترک سيگار نمي شوند و مجدداً به آن روي مي آورند. بعضي براي ترک سيگار نياز به مداخلات روانپزشکي دارند تا بتوانند ترک دائم داشته باشند.
* عده اي از خانم هاي جوان به بهانه کاهش وزن به سيگار روي مي آورند؛ با اين استدلال که سيگار کشيدن اشتها را از بين مي برد و تا حدودي سبب لاغر شدن مي شود. اما اين عده از خطرات جدي متعاقب سيگار کشيدن چشم پوشي مي کنند. ترک سيگار سبب بهبود اشتها و تغذيه سالم شده و اگر با ورزش مداوم و مستمر توأم نباشد، سبب چاقي خواهد شد.
توصيه هميشگي ما به افرادي که اعتياد به سيگار را ترک کرده اند، اين است که حتماً ورزش را در برنامه روزانه خود داشته باشند تا دچار عارضه چاقي نشوند.
* آثار سوء کشيدن سيگار بر جنين کاملاً اثبات شده و خانم هايي که قصد باردار شدن دارند و به تازگي از بارداري خود مطلع شده اند، بايد سيگار کشيدن خود را قطع کنند و به سلامت جنين خود اهميت دهند.
* در تحقيقات ثابت شده، افرادي که ناگهان سيگار را کنار مي گذارند، شانس ترک دائم بيشتري نسبت به افرادي که به تدريج سيگار را ترک مي کنند دارند.

در دوران قاعدگي ترک کنيد
 

زنان هنگام ترک سيگار نسبت به مزه و بوي آن حساس تر از مردان مي شوند؛ ولي درمان هاي رفتاري و شناختي براي کاستن از مصرف سيگار، روي زنان بيش از مردان تأثير مي گذارد. بد نيست بدانيد، پزشکان براي ترک سيگار به زنان توصيه مي کنند که در دوران قاعدگي به ترک سيگار اقدام کنند؛ زيرا در حين اين عوارض ترک سيگار را بهتر تحمل مي کنند. يکي از عواملي که موجب عدم تمايل زنان به ترک سيگار مي شود،آن است که با افزايش وزني حدود 5 کيلو مواجه مي شوند تحقيقات نشان مي دهد، با يک برنامه غذايي مناسب و انجام ورزش، به راحتي مي توان جلوي افزايش وزن را گرفت. در سنين 60 سالگي بيشترين تهديدي که متوجه زنان سيگاري است، سرطان ريه است که بر خلاف معمول که تصور مي شد بيشترين علت مرگ در مردان است، زنان را گرفتار مي سازد. سرطان ديگر نظير سرطان سينه در مقام هاي بعدي قرار دارد. گرچه نقش سرطان رحم را نيز در کاهش طول عمر زنان سيگاري نمي توان ناديده گرفت. سيگار مهم ترين عامل تکثير ويروس Papova (ويروس به وجود آورنده سرطان رحم ) به شمار مي رود؛ لذا زنان سيگاري بيشترين ميزان ابتلا به اين بيماري را دارند. ضمن آن که سيگار با کاهش عملکرد قرص هاي پيشگيري از بارداري حاوي استروژن، احتمال بروز سرطان آندومتر را 10 برابر افزايش مي دهد.

سيگار و بلاياي همه جانبه براي بانوان
 

تأثير سيگار بر ايجاد مشکلات قاعدگي
 

سيگار باعث انقباض عروق رحمي و تخمدان ها مي شود و مي تواند سبب بروز نارسايي زودرس تخمدان شود که در نتيجه باعث نازايي زود رس و يائسگي زودرس در خانم هاي سيگاري مي شود. با قطع استعمال سيگار، معمولاً تا دو سال بعد از ترک، اکثر اين عوارض به حال ابتدايي باز مي گردند. قبل از قطع شدن قاعدگي ها، به علت اين که تخمدان ها کم کار مي شوند، ممکن است بين پريودها فاصله ايجاد شود، بين پريودها لکه ديده شود و بدين ترتيب در زندگي روزمره مشکلاتي ايجاد شود.

عوارض سيگار بر نازايي
 

* سيگار باعث کاهش حرکت لوله هاي رحمي مي شود و مي تواند سبب افزايش خطر حاملگي خارج از رحم شود( تخمکي که از تخمدان رها شده در خارج از رحم با اسپرم لقاح مي يابد و در جايي خارج از رحم،که معمولاً لوله رحمي است، کاشته مي شود. با بزرگ شدن رويان کاشته شده، لوله رحمي کش آمده و پاره مي شود و خون ريزي داخلي خطرناکي که جان زن را به خطر مي اندازد، رخ مي دهد) و چون از طرفي سيگار کشيدن گردش خون رحم را کاهش مي دهد، مي تواند از لانه گزيني جنين بر رحم جلوگيري کند که خود عاملي بر نازايي است.
* شخصي که به طور طبيعي از سي و پنج سالگي به بعد، احتمال بروز مشکلات باروري برايش وجود دارد، در صورت استعمال سيگار، به دليل افزايش احتمال يائسگي زورس، در سنين پايين تري دچار اين مشکلات شود.

عوارض سيگار بر شيردهي
 

*علاوه بر نيکوتين، انواع مواد مخدر و سمي ديگر در سيگار وجود دارند که با وارد شدن به ريه خانم شيرده، به شير هم نفوذ کرده و خطرات جدي براي نوزاد ايجاد مي کنند. همان طور که به خانم شيرده توصيه مي شود، تعدادي از داروها را در زمان شيردهي استفاده نکند، استعمال سيگار هم اکيداً منع مي شود.
* عفونت تنفسي و آسم در کودکاني که مادران سيگاري دارند، بسيار بيش از کودکاني با مادران عادي است.

عوارض سيگار در بارداري
 

* اگر در هفته دوازدهم بارداري از عروق رحمي خانم باردار سيگاري سونوگرافي داپلر گرفته شود، مشاهده مي شود که به علت تنگ شدن عروق، خون رساني به رحم کاهش يافته که در نتيجه کاهش خون رساني به جنين ، کاهش رشد داخل رحمي جنين و گاهي مرگ داخل رحمي جنين مي شود.
*در آن دسته از خانم هاي باردار که جز سيگار به مواد مخدر ديگري هم اعتياد دارند، عوارض فوق تشديد مي شود.
بنابراين به خانم هاي سيگاري که قصد بارداري دارند، توصيه مي شود که حداقل 3 ماه قبل از بارداري خود سيگار را قطع کنند تا عروق آنها به حالت طبيعي باز گردد و از کاهش رشد جنين و مرگ داخل رحمي جنين جلوگيري شود.

عوارض سيگار بر يائسگي
 

*به طور کلي، سيگار سبب تنگي عروق تمام قسمت هاي بدن مي شود. تنگي عروق تخمدان ها باعث مي شود که تخمک گذاري تخمدان ها مختل شود.
تعداد تخمک هايي که خانم ها در زمان تولد و زمان اولين پريود دارند، مشخص است و اين تعداد تخمک ها با کاهش خون رساني کيفيت خود را از دست مي دهند. تخمک گذاري با جريان خون مستقيم تخمدان ارتباط دارد و وقتي جريان خون تخمدان کم شود، مسلماً کيفيت آن تغيير مي يابد.
* سيگار سبب پوکي استخوان زودرس در خانم هاي يائسه مي شود و به علاوه تأثيرات منفي بر پوست.

هجوم زنانه به سيگار
 

بر خلاف تصور همگان، سيگار بيش از آن که سلامت مردان را به خطر اندازد، زنان را دچار آسيب هاي متعدد جسمي و رواني مي کند. بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهاني، تعداد زنان سيگاري در 20 سال اخير 60 درصد افزايش يافته و آمار زناني که روزانه بيش از يک پاکت سيگار مي کشند، سه برابر شده است. به نوعي مي توان گفت که زنان با افزايش حضور خود در اجتماع و مشاغل مختلف، عادت هاي ناشي ازآن را نيز افزايش داده اند. ميل به تجرد گرايي، تغيير رژيم غذايي و استعمال سيگار، سه مشخصه زندگي مدرن و امروزي زن ها است که آخري سهم به سزايي در به خطر انداختن سلامت آنها خواهد داشت.
منبع:نشريه زندگي ايده آل شماره 45 نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.