طراح لباس خودمان باشيم

انتخاب رنگ‌هاي مناسب براي لباس چيزي فراتر از سليقه شخصي است. ممکن است متخصص طراحي لباس، ترکيب نارنجي و فيروزه‌اي را براي لباس بپسندد ولي پسند ديگران احتمالا چيزي ديگر است. چون متخصص‌ طراحي لباس با آشنايي از رنگ‌ها، رنگ‌هايي را کنار هم مي‌چيند که با هم هماهنگ باشند. هماهنگي در رنگ لباس‌هايي که انتخاب مي‌کنيد مانند هماهنگي در نت‌هاي موسيقي است. همان‌طور که هماهنگي در نت‌هاي موسيقي مي‌تواند آهنگي گوش‌نواز بيافريند،
چهارشنبه، 11 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
طراح لباس خودمان باشيم

طراح لباس خودمان باشيم
طراح لباس خودمان باشيم


 


 
اصول استفاده از رنگ‌ها در طراحي لباس
در ايران، هر چقدر دلتان بخواهد خياط داريم و هر کسي براي خودش خياط آشنايي دارد که هرازچندگاهي چند دست لباس برايش مي‌دوزد، جالب است بدانيد که در کشورهاي اروپايي مانند انگليس، عکس آن است. آنجا طراحان لباس زيادي در جامعه حضور دارند ولي کمتر کسي فکر رفتن به خياطي را به ذهن خود راه مي‌دهد چون اين کارها در آن کشورها هزينه زيادي برمي‌دارد. در کشورهاي اروپايي کسي مانند ما عادت ندارد براي يک مهماني به بورس پارچه‌فروشي‌ها سر بزند و لباس دلخواهش را بدوزد.
بنابراين حالا که از اين نظر حسابي دست‌مان باز است، بد نيست علم انتخاب رنگ در طراحي لباس را ياد بگيريم. در اين صورت در لباس‌هايتان بيش از پيش خواهيد درخشيد.

چشم‌نوازتر شويد
 

انتخاب رنگ‌هاي مناسب براي لباس چيزي فراتر از سليقه شخصي است. ممکن است متخصص طراحي لباس، ترکيب نارنجي و فيروزه‌اي را براي لباس بپسندد ولي پسند ديگران احتمالا چيزي ديگر است. چون متخصص‌ طراحي لباس با آشنايي از رنگ‌ها، رنگ‌هايي را کنار هم مي‌چيند که با هم هماهنگ باشند. هماهنگي در رنگ لباس‌هايي که انتخاب مي‌کنيد مانند هماهنگي در نت‌هاي موسيقي است. همان‌طور که هماهنگي در نت‌هاي موسيقي مي‌تواند آهنگي گوش‌نواز بيافريند، هماهنگي در رنگ‌بندي لباس مي‌تواند شما را چشم‌نوازتر نشان دهد.

از دايره رنگ کمک بگيريد
 

دايره رنگ، دايره مشهوري است که رنگ‌ها در آن با اصول ويژه‌اي چيده شده‌اند. اگر شما اصول استفاده از اين دايره رنگ را در طراحي لباس ياد بگيريد مي‌توانيد لباس‌هايتان را با استفاده از الگوهايي که اين دايره رنگ در اختيارتان قرار مي‌دهد، ست کنيد و جذاب‌تر به‌نظر بياييد.

رنگ‌هاي مشابه
 

در جهت عقربه‌هاي ساعت رنگ‌هاي مشابه در کنار هم قرار مي‌گيرند. براي مثال، قرمز و نارنجي و يا زرد و سبز روشن و يا سبز سير و يشمي، شما مي‌توانيد اين ترکيبات را براي لباس‌هايتان انتخاب کنيد و بسيار برازنده‌تر به نظر بياييد.

رنگ‌هاي متضاد
 

ميان هر رنگ و رنگ متضاد آن سه رنگ فاصله است. براي مثال، قرمز و سبز سير يا نارنجي و يشمي، يا سبز روشن و بنفش. رنگ‌هاي متضاد شما را پررنگ‌تر به نظر مي‌رسانند و قدرت رنگ‌هاي لباس‌هايتان را بيشتر نشان مي‌دهد. مي‌توانيد رنگ روسري و مانتو و يا بلوز و دامن‌تان را متضاد انتخاب کنيد.

رنگ‌هاي مکمل
 

چنين رنگ‌هايي در دايره رنگ درست در مقابل هم قرار مي‌گيرند مانند قرمز و سبز، نارنجي و آبي و يا زرد و بنفش روشن يا سبز روشن و بنفش سير.

رنگ‌هاي گرم و سرد روشن يا تيره
 

بسيار عالي است که شما از ترکيب رنگ‌ها در طراحي لباس‌تان استفاده کنيد. انتخاب رنگ‌هاي گرم و يا سرد، زنده يا کدر و مرده و يا روشن و يا تيره مي‌تواند چهره شما را در لباس‌تان بسيار متفاوت جلوه دهد:
رنگ‌هاي گرم و سرد: قرمز، نارنجي، زرد، صورتي، قهوه‌اي را رنگ‌هاي گرم مي‌دانند. اين رنگ‌ها در لباس توجه برانگيزند. رنگ گرم خودنما است و احساسات را برمي‌انگيزد. ترکيب رنگ‌هاي گرم در کنار هم در سر تا پاي شما، شما را جسور و غني و زنده جلوه مي‌دهد. پوشيدن اين رنگ‌ها را به دختر خانم‌هاي جوان در مهماني‌هاي دخترانه پيشنهاد مي‌کنيم. برعکس طيف سبز تا بنفش که شامل آبي و سايه خاکستري است، رنگ‌هاي سردند. مجموعه‌اي از رنگ‌هاي سرد احساس منفي را منتقل مي‌کند ولي هميشه هم اين‌طور نيست. مجموعه‌اي از رنگ‌هاي سبز و آبي گاه احساس پاکيزگي را تداعي مي‌کند.
رنگ‌هاي زنده و مرده: اگر شما گروهي از رنگ‌هاي زنده را چه گرم و چه سرد در کنار هم به کار ببريد، مانند اين است که عده‌اي آدم جدي در محفلي همه با هم و درباره مطلب واحدي جر و بحث مي‌کنند. کاربرد اين رنگ‌ها در لباس بچه‌ها سلامت و شادابي آنها را نشان مي‌دهد. رنگ‌هاي مرده را حتما در کنار يک رنگ زنده به کار ببريد تا تاثير مطمئن‌تري بگذارند.
رنگ‌هاي روشن و رنگ‌هاي تيره: رنگ‌هاي ملايم در طراحي لباس خانم‌ها، شخصيت ملايم‌تري را نشان مي‌دهند. برعکس رنگ‌هاي روشن، رنگ‌هاي تيره مانند قرمز تيره، ارغواني تيره، سبز تيره، آبي‌تيره، احساسي از بزرگي و قدرت را منتقل مي‌کند که مناسب پوشاک مردانه و لباس‌هاي رسمي است.
رويکرد ديگري از اين مبحث را مي‌توانيد در صفحه 31 (سرگرمي) همين هفته بخوانيد که تاثير رنگ لباس تيم‌هاي حاضر در جام ملت‌هاي اروپا بر شور و شوق تماشاگران مورد ارزيابي قرار گرفته است.

استفاده از رنگ‌ها در طراحي لباس
 

خيلي‌ها چون رنگ ويژه‌اي را دوست دارند بيشتر لباس‌ها‌يشان را در آن مايه انتخاب مي‌کنند ولي بد نيست اثر هر يک از رنگ‌ها را بشناسيد، شايد نظرتان اين بار که به خريد رفتيد درباره رنگ لباس‌هايي که مي‌خريد تغيير کرد:
قرمز: قرمز رنگ پر شور و نشاطي است. رنگ قلب و زبانه‌هاي آتش. قرمز نگاه را به طرف خود مي‌کشاند. استفاده از رنگ قرمز براي پيراهن و رنگ سفيد براي دامن شما را با نشاط‌تر و زنده‌تر جلوه مي‌دهد. قرمز رنگ جواني است و نوجوانان و جوانان مي‌توانند لباس‌ها و حتي کفش و کيف خود را در اين مايه برگزينند.
زرد: زرد رنگ اخطار است ولي نشانه توجه و شادماني نيز هست. رنگ آفتاب و گل نرگس. فراموش نکنيد اگر لباس‌هايي به رنگ زرد و خيلي درخشنده انتخاب مي‌‌کنيد، موجب خستگي چشم مي‌شود. رنگ‌هاي ليمويي بهتر از رنگ زرد براي لباس جلوه دارند. اگر شما روسري زرد را انتخاب کرده‌ايد، مي‌توانيد آن را با مانتويي مشکي ست کنيد تا زيباتر شود.
سبز: سبز رنگ آرامش و درختان است. سبز بهار و طراوت را در ذهن تداعي مي‌کند. شما مي‌توانيد گردنبندهاي سبز را با کيف و يا کفش در اين مايه ست کنيد و بدرخشيد.
آبي: آبي رنگ آسمان و درياست. لباس‌هاي آبي هم مانند لباس‌هاي سبز آرامش را القاء مي‌کنند. اگر شما يک پيراهن يا روسري آبي روشن بپوشيد، جوان و پرانرژي به نظر مي‌آييد، به همين دليل است که از اين رنگ در طراحي لباس‌هاي ورزشي زياد استفاده مي‌شود. آبي سير نشانه وقار است بنابراين گوشواره‌ها و گردنبندهايي از اين رنگ شما را سنگين‌تر جلوه مي‌دهد. آبي نشانه نظافت و پاکيزگي نيز هست، به همين دليل است که بسياري از دندانپزشکان و کادر بهداشتي از اين رنگ در لباس‌هايشان استفاده مي‌کنند.
بنفش: بنفش رنگ دلفريبي است که از ديرباز رنگ ملکه‌ها بوده است. بنفش ملايم در لباس‌هاي مهماني و يا به عنوان روسري شما را رازگونه و جذاب نشان خواهد داد.
قهوه‌اي: قهوه‌اي رنگ رسمي به شما مي‌رود، به ويژه اگر اشيا و لباس‌هاي چرمي را در رنگ اصلي خود که قهوه‌اي است برگزينيد، بسيار شيک و رسمي به نظر خواهيد رسيد. رنگ قهوه‌اي براي محل کار و مکان‌هاي رسمي عالي است.
سفيد: سفيد سمبل پاکي و بي‌گناهي و صلح است. قدرت سفيد را به عنوان يک رنگ کمکي دست‌کم نگيريد. آقايان اگر يک شلوار سفيد و خانم‌ها اگر يک مانتو سفيد در کمد لباس‌شان داشته باشند مي‌توانند به راحتي آن را با هر پيراهن و روسري ست کنند.
سياه: سياه رنگ شب و عزاست. ظاهر وزين رنگ سياه آن را محبوب هنرپيشه‌ها و سياستمداران ساخته است. اگر ميل داريد که در يک مهماني رسمي‌تر و به نظر بياييد، لباس‌هايي بپوشيد که از رنگ سياه در آن استفاده شده است. رنگ سياه شما را لاغر‌تر نشان مي‌دهد.
منبع: http://www.salamat.com ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.