سالمندان مراقب کم‌آبي باشند

هميشه در فصل تابستان به سالمندان هشدار داده مي‌شود که مراقب کم شدن آب بدن‌شان باشند. ولي آنچه امروز مي‌خواهم مطرح کنم در مورد خطرات کم آبي بدن آنهاست و روي سخنم با مراقبان سالمندان است. اگر ميزان آب دريافتي بدن فرد سالمند کاهش يابد سلامت او به خطر مي‌افتد؛ زيرا فشار خون او افت پيدا مي‌کند و
جمعه، 13 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
سالمندان مراقب کم‌آبي باشند

سالمندان مراقب کم‌آبي باشند
سالمندان مراقب کم‌آبي باشند


 

نويسنده:دکتر احمدعلي اکبري‌کامراني*
 
هميشه در فصل تابستان به سالمندان هشدار داده مي‌شود که مراقب کم شدن آب بدن‌شان باشند. ولي آنچه امروز مي‌خواهم مطرح کنم در مورد خطرات کم آبي بدن آنهاست و روي سخنم با مراقبان سالمندان است. اگر ميزان آب دريافتي بدن فرد سالمند کاهش يابد سلامت او به خطر مي‌افتد؛ زيرا فشار خون او افت پيدا مي‌کند و پلاسماي خونش غليظ مي‌شود که در پزشکي به آن، افزايش اسمولاليته مي‌گوييم. افت فشار خون باعث افت عملکرد کليه‌ها شده و شما متوجه مي‌شويد که سالمند کمتر دفع ادرار دارد در واقع کليه‌ها با اين مکانيسم طبيعي قصد دارند جلوي کم آبي بدن را بگيرند. اما در صورت نرسيدن آب کافي و ادامه اين روند به کليه آسيب مي‌رسد.

سالمندان مراقب کم‌آبي باشند

حس تشنگي در دوران سالمندي مانند بسياري از حواس ديگر ضعيف مي‌شود ولي خود سالمند از آن آگاه نيست و هرگز در جستجوي آشاميدن بر نمي‌آيد با اينکه بدن‌اش کم آب شده است، لذا بايد توجه داشته باشيد که حتي در صورت عدم اعلام نياز به آب، حداقل هر سه ساعت يک ليوان آب ساده يا آب‌ميوه به وي بخورانيد. امکان دارد به دليل مشکلات دسترسي به آب و يا عدم توانايي در رسيدن به موقع به دست‌شويي از نوشيدن آب واهمه داشته باشند که بايد اين مشکلات او را رفع کنيد. در بدن همه سالمندان، حتي آنها که هيچ بيماري خاصي ندارند، معمولا اختلال کنترل آب و نمک وجود دارد چون قدرت کليه‌ها براي نگهداري آب بدن کم مي‌شود و بسياري از هورمون‌ها که در جذب آب و نمک بدن دخيل هستند دچار اختلال مي‌شوند. بنابراين اين توصيه‌ها شامل حال تمام سالمندان مي‌شود به ويژه اگر به علت داشتن بيماري‌هايي چون آرتروز پيشرفته، عوارض سکته‌هاي مغزي و عدم توانايي در تحرک کافي براي رساندن خود به منابع آب دچار مشکلات هستند. دقت کنيد منابع آب در دسترس آنها باشد تا به اين دليل دچار کم آبي نشود. ممکن است بعضي از سالمندان مشکل بلع داشته باشند و نيازمند کمک جهت آشاميدن آب باشند مهيا کردن وسايلي مانند ني براي آشاميدن مي‌تواند کمک کند تا مبادا به اين دليل خاص از نوشيدن امتناع کنند.

پي نوشت ها :
 

* فلوشيپ طب سالمندان

منبع: http://www.salamat.com ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.