مهم ترين عمليات هاي دفاع مقدس

هدف:آزادسازي منطقه وسيع غرب دزفول و جاده دزفول - دهلران و خارج کردن شهرهاي انديمشک، شوش، دزفول و جاده انديمشک - اهواز از زير آتش دور برد دشمن. نتايج:تامين کليه هدف ها از جمله آزادسازي 2500 کيلومتر مربع از خاک ايران، کشته و مجروح شدن 4000 نفر و اسارت 1500 نفر از افراد دشمن؛ انهدام 4 لشکر عراق و ...
دوشنبه، 21 شهريور 1390
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
مهم ترين عمليات هاي دفاع مقدس

مهم ترين عمليات هاي دفاع مقدس
مهم ترين عمليات هاي دفاع مقدس


 

نويسنده:سيده فاطمه موسوي
 

ثامن الائمه
 

رمز:نصرمن الله و فتح قريب
تاريخ:1360/7/5
هدف:شکستن حصر آبادان؛ آزادسازي جاده هاي آبادان - اهواز و آبادان - ماهشهر و منطقه اشغالي در شرق کارون
نتايج:تامين کليه اهداف از جمله آزادسازي 130 کيلومتر مربع از خاک ايران؛ کشته و مجروح شدن 1500 نفر و اسارت 1800 نفر از افراد دشمن و...
«حصر آبادان بايد شکسته شود»...
اين پيام امام رحمه الله به نيروها، قدرت و روحيه داده بود، عمليات در نيمه هاي شب و با غافلگيري کامل دشمن آغاز شد و اين در حالي بود که دشمن در روزهاي 30 و 31 شهريور منتظر حمله از سوي نيروهاي ايراني بود و به همين دليل، آماده باشي را که در آن روزها برقرار کرده بود، لغو کرده و نيروهايش را به مرخصي فرستاده بود. در چنين شرايطي رزمندگان يک ساعت پس از آغاز عمليات، خود را به سنگرهاي دشمن رساندند و...

طريق القدس
 

رمز:يا حسين عليه السلام
تاريخ: 9/8 تا 1360/9/15
هدف:آزادسازي بستان و 50 روستاي منطقه و رسيدن به مرز در منطقه چزابه
نتايج:آزادسازي 650 کيلومتر مربع از خاک ايران شامل شهر بستان، 70 روستا، تنگه چزابه، تجزيه قواي سپاه سوم عراق؛ کشته و مجروح شدن 8500 نفر و اسارت 546 نفر از افراد دشمن و...
اين عمليات، اولين عملياتي بود که رزمندگان اسلام به مرز بين المللي مي رسيدند. اين احتمال وجود داشت که در صورت تعقيب دشمن در داخل خاک عراق، دشمن به تبليغات و جنگ رواني عليه ايران اقدام کند. به همين دليل و به پيشنهاد سردار شمعخاني و برخي فرماندهان، نام عمليات، طريق القدس گذاشته شد.

فتح المبين
 

رمز:يا زهرا عليها السلام
تاريخ: 1/2 تا 1361/1/10 در سه مرحله.
هدف:آزادسازي منطقه وسيع غرب دزفول و جاده دزفول - دهلران و خارج کردن شهرهاي انديمشک، شوش، دزفول و جاده انديمشک - اهواز از زير آتش دور برد دشمن.
نتايج:تامين کليه هدف ها از جمله آزادسازي 2500 کيلومتر مربع از خاک ايران، کشته و مجروح شدن 4000 نفر و اسارت 1500 نفر از افراد دشمن؛ انهدام 4 لشکر عراق و ...
چنان هوشيارانه و با احتياط کامل از روي سنگرهاي دشمن عبور کردند که حتي دشمن متوجه آن ها نشد. نزديک توپخانه عراق که شدند، تازه دشمن مشکوک شد و در محور شمالي شروع به گلوله باران و شليک منور کرد. 1/5 ساعت بعد از آغاز حمله، فرماندهان توپخانه دشمن خبر دادند که به آن ها حمله شده و توپخانه در حال سقوط است، ولي از فرماندهي جواب دادند هيچ علامتي که نشان از عمليات باشد، مشاهده نمي شود. بار ديگر مسئول توپخانه با التماس از فرماندهان رده بالا خواست که نيروي کمکي اعزام کنند، ولي مسئولان رده بالا دوباره آن ها را به تمسخر گرفته و گفتند که بيش از حد مشروبات الکلي مصرف کرده اند و دچار توهم شده اند! پس از اصرار فراوان توپخانه عراق، به آن ها گفتند:جلوي شما چند گردان زرهي مستقرند و هيچ گزارشي از حمله ايراني ها نداده اند، شما چطور ادعا مي کنيد که به شما حمله شده است؟ فرماندهان عراقي وقتي به خود آمدند که نيروهاي ايراني به بسياري از اهداف شان رسيده بودند!

بيت المقدس
 

رمز:يا علي ابن ابيطالب عليه السلام
تاريخ: 2/10 تا 1361/3/3
هدف:آزادسازي شهرهاي خرمشهر و هويزه و جاده اهواز - خرمشهر، خارج ساختن شهرهاي اهواز، حميديه و سوسنگرد و نيز جاده اهواز - آبادان از برد توپخانه دشمن و تامين مرزهاي بين المللي.
نتايج:تامين کليه هدف ها از جمله آزادسازي 5038 کيلومتر مربع از خاک ايران؛ کشته يا مجروح شدن 16000 نفر و اسارت 19000 نفر از افراد دشمن و ...
صدام هميشه مي گفت که به اختيار و ميل خود از خرمشهر خارج شده است! عصر روز چهارم خرداد 1361 پيام جالبي از راديو صوت الجماهير بغداد براي افکار عمومي عراق پخش شد:
«... نيروهاي پيروزمند قادسيه صدام، پس از آن که تمامي حمله هاي قواي دشمن مجوس و نژادپرست فارس را در مناطق الخفاجيه (سوسنگرد) و الاحوا (اهواز) با اقتدار کامل دفع کردند؛ صبح روز 1982/5/24 (1361/3/3) در يک جابجايي تحسين برانگيز، عقب نشيني تاکتيکي(!) خود را از جبهه محمره (خرمشهر) با موفقيت کامل انجام داده اند!!!»

رمضان
 

رمز:يا مهدي عجل الله تعالي و فرجه الشريف ادرکني
تاريخ: 4/22 تا 1361/5/7 مطابق با بيست و يکم رمضان 1402
هدف:حضور قواي نظامي ايران در پشت شط العرب و تسلط بر معابر وصولي بصره و تهديد بصره از سمت شرق براي تنبيه عراق. نيروهاي ايران در اين عمليات به طور کامل به اهداف خود نرسيدند ولي با اجراي اين عمليات، مسئولان و فرماندهان جمهوري اسلامي دريافتند که با وضعيت جديدي در جنگ روبرو هستند و براي برتري، به تدوين استراتژي جديد نيازمندند. اين نخستين عمليات در خاک دشمن بود.

والفجر مقدماتي
 

رمز:يا الله، يا الله، يا الله
تاريخ: 11/17 تا 1361/11/21
هدف:تصرف پل غزيله و پيشروي به سوي شهر العماره.
نتايج:دشمن با وحشتي که در عمليات هاي گذشته تجربه کرده بود، از نقطه رهايي تا خط دومش، شانزده نوع مانع ايجاد کرده بود. زمين رملي سرعت را مي گرفت. وسعت، عمق و تعدد استحکامات و وجود کانال هاي متعدد در منطقه تحت اشغال دشمن، مانع از دستيابي کامل رزمندگان به اهداف خود شد. تلفات زياد بود. طراحان نظامي به اين نتيجه رسيدند که عمليات بايد متناسب با توان خودي صورت گيرد و از انتخاب مناطق با عمق زياد پرهيز شود.
در اين عمليات به دو تيپ 905 و 704 دشمن ضربه اساسي وارد شد و يک گردان از نيروهاي سوداني و 113 نفر از نيروهاي عراقي اسير شدند.

خيبر
 

رمز:يا رسول الله صلي الله عليه و آله
تاريخ 12/3 تا 1362/12/22
هدف:انهدام سپاه سوم عراق، تصرف جزاير مجنون، عبور از هور و تهديد بصره از سمت شمال.
نتايج:عمليات خيبر به آزادي 1000 کيلومتر مربع در هور، 140 کيلومتر مربع در جزاير مجنون و 40 کيلومتر مربع در طلائيه انجاميد.
تجربه عمليات آبي - خاکي از نتايج مهم اين عمليات بود.
در اين عمليات فرماندهان بزرگي چون شهيد حميد باکري و شهيد همت، به شهادت رسيدند. شهيد همت، پس از هفت شبانه روز بي خوابي، در حالي که به ضرب سرم، سر پا بود، به شهادت رسيد و به حق سردار خيبر نام گرفت.

بدر
 

رمز:يا فاطمه الزهرا عليها السلام
تاريخ: 12/20 تا 1363/12/26
هدف:تسلط بر جاده العماره - بصره و تهديد بصره از سمت شمال.
نتايج:اين عمليات به طور کامل به اهداف اصلي خود نرسيد و تنها 500 کيلومتر مربع از منطقه هور از جمله روستاهاي ترابه، لحوک، نهروان، فجره و جاده خندق به تصرف درآمد. از نيروهاي دشمن 10000 نفر کشته و مجروح و 3200 نفر اسير شدند.
در عمليات بدر، رزمندگان ايران قصد داشتند بصره را تصرف کنند اما متاسفانه موفق نشدند به اهداف از پيش تعيين شده دست يابند.
چند روز بعد با پاتک هاي سنگيني از سوي عراق مواجه شدند و به داخل جزيره مجنون عقب نشيني کردند. همه فرماندهان با حالتي ناراضي و ناراحت، خدمت امام رسيدند. امام فرمودند: پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله و حضرت علي عليه السلام هم در جنگ ها شکست داشتند. برويد و خودتان را براي عمليات هاي بعدي آماده کنيد.

والفجر 8
 

رمز:يا فاطمه الزهرا عليها السلام
تاريخ: 1364/11/20 تا 1365/2/9
هدف: تصرف فاو و تهديد بصره از جنوب و انسداد راه ورود عراق به آب هاي خليج فارس.
نتايج: تامين کليه اهداف از جمله تصرف 600 کيلومتر مربع از خاک عراق؛ کشته و مجروح شدن 50000 نفر و اسارت 2105 نفر از افراد دشمن و ... رهنمودهاي امام راحل پس از جنگ بدر باعث شد که براي عمليات والفجر 8 آماده شوند و شهر فاو را (در دل خاک عراق) تصرف کنند.
تمام دنيا متحير شد که چگونه رزمندگان ايران از رودخانه اروندکنار، با عرض 600 تا 1500 متر عبور کرده اند؟!
اين موضوع با معادلات نظامي هم خواني نداشت. زير بمباران شديد عراق، پل هوايي زدند و هفتاد شبانه روز فاو را تصرف کردند و سکوهاي موشکي عراق را گرفتند.

کربلاي 5
 

رمز:يا زهرا عليها السلام
تاريخ: 10/19 تا 1365/12/20
هدف:تصرف شلمچه و پيشروي به سوي بصره
نتايج:با تامين اهداف عمليات، برتري توازن قواي جمهوري اسلامي تثبيت شد و زمينه تصويب قطعنامه 598 در شوراي امنيت فراهم شد. همچنين 122 تيپ دشمن از 50 تا 100 درصد منهدم شد. از نيروهاي دشمن 30 هزار نفر کشته، 70 هزار نفر مجروح و 2650 نفر اسير شدند و 870 تانک و نفربر، 1000 خودرو، تعدادي هواپيما و بالگرد و ... نابود شدند.
منبع:نشريه ديدار آشنا، شماره 120 نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.