پپروميا

جنس پپروميا (Peperomia) داراي بيش از 1000 گونه از گياهان هميشه سبز است و متعلق به خانواده پيپراسه است. برخي از گونه ها به صورت بالارونده و برخي ديگر به صورت اپي فيت (روي گياهان ديگر) رشد مي نمايد. برخي گونه
جمعه، 21 شهريور 1393
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
پپروميا
پپروميا

 

نويسنده: دکتر هرمزديار کيانمهر
 

جنس پپروميا (Peperomia) داراي بيش از 1000 گونه از گياهان هميشه سبز است و متعلق به خانواده پيپراسه (1) است. برخي از گونه ها به صورت بالارونده و برخي ديگر به صورت اپي فيت (روي گياهان ديگر) رشد مي نمايد. برخي گونه ها برگ هاي زيبايي دارند و گياهان ايده آلي براي آپارتمان و درون ساختمان هستند. گياهان پپروميا گل هاي نمايشي و بزرگي ندارند.
گل آذين آن ها به صورت سنبله و فشرده است و معمولاً تعداد زيادي از سنبله ها روي گياه ايجاد مي شود که به آن زيبايي خاصي مي دهد.
يکي از گونه هاي متداول زينتي خانه و آپارتمان P. caperata است. مناطق طبيعي آن آمريکاي جنوبي و نواحي گرم و مرطوب است. اين گياه به صورت گسترده و پخش رشد نموده و به ارتفاع 25 تا 30 سانتي متر مي رسد. برگ ها به تعداد زيادي توليد شده و به رنگ سبز تيره با سطوح ناهموار مي باشند. رنگ برگ ها گاه متمايل به ارغواني بوده و قلبي شکل مي باشند. دمبرگ ها نسبتاً بلند و به رنگ نارنجي هستند. گلزايي آن از اوايل بهار شروع شده و تا اواخر پاييز ادامه مي يابد.
پپروميا
گياهان پپروميا معمولاً ريشه هاي سطحي و کوچک دارند و اصولاً در مناطق بومي خود غالباً به صورت اپي فيت رشد مي نمايند. آنها در گلدان هاي کوچک بهتر رشد مي نمايند. خاک گلدان بايستي از کمپوست و مواد آلي باشد. گياه را در بهار و تابستان آبياري منظمي نموده ليکن در پاييز و زمستان آبياري را کم نماييد. به طوري که خاک گلدان مرطوب يا نيمه خشک باشد. گلدان را در زمستان در دماي10 درجه سانتي گراد قرار دهيد. در آبياري مراقب باشيد تا آب زياد به آن داده نشود. بين آبياري ها اجازه دهيد تا خاک گلدان نسبتاً خشک شود. اما در بهار و تابستان گياه را مرطوب نگاهداريد و هر روز يک يا دو بار برگ هاي آن را اسپري نماييد. جهت تأمين رطوبت بيشتر مي توانيد گلدان را در ظرف بزرگتري حاوي خزه و يا ابر خيس شده قرار دهيد. نور کافي براي گياه تأمين نماييد. شما مي توانيد گلدان را پشت پنجره قرار داده تا از نور بيشتري برخوردار شود. ليکن از نور مستقيم به خصوص در ماه هاي بهار و تابستان دور نگهداريد. هر سال در بهار گلدان و خاک را تعويض نماييد. در بهار و تابستان هر ماه يک بار با کود مايع تغذيه نماييد.
ازدياد گياه پپروميا معمولاً از طريق قلمه زدن صورت مي گيرد. از برگ ها نيز مي توان به عنوان قلمه استفاده نمود. برگ هاي بالغ را که هنوز شاداب هستند قطع نموده آنها را در مخلوطي از کمپوست و شن بکاريد پس از ريشه زايي آنها را به گلدان هاي کوچک محتوي کمپوست و خاک برگ منتقل نماييد.
پپروميا معمولاً عاري از آفات گياهي است. ليکن ممکن است درنتيجه عدم شرايط مناسب رشد لکه هايي در سطح برگ ها ظاهر شده و از زيبايي آنها بکاهد. گاه بيماري هاي قارچي و باکتريابي ممکن است به آنها آسيب برساند.

پي نوشت :

1. Piperaceae

منبع مقاله :
کيانمهر، هرمزديار، (1388)، گل هاي آپارتماني و سبزيکاري، تهران: آييژ، چاپ اول 

 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.