شنبه، 6 تير 1394
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما

پرسش :

نزدیکی با همسر از طریق مقعد در صورت رضایت او چه حکمی دارد؟


پاسخ :
شرح پرسش:
نزدیکی با همسر از طریق مقعد در صورت رضایت او چه حکمی دارد؟ آیا کراهت داشتن این عمل به این معناست که برای انجام دهنده این عمل گناهی نوشته می شود؟

پاسخ:
مراجع محترم تقلیدی که فرموده اند : دخول در پشت (مقعد) «کراهت شدیده» دارد[1]، کراهت شدیده به این معنا است که چنین چیزی مورد پسند خداوند نیست و اگر آن را انجام ندهد بهتر است ولی گناهی برای انجام دهنده آن نوشته نمی شود.
باید توجه داشت در مورد دخول از پشت؛ اگر زن راضی نباشد دخول جایز نیست و حکم کراهت شدید در صورتی است که زن راضی باشد و در صورتی که زن راضی نباشد بنابر نظر همه مراجع می تواند در برابر این خواسته تمکین نکند.[2]
اما غیر از وجه شرعی، باید جنبه های بهداشتی چنین عملی را نیز در نظر گرفت زیرا از نظر پزشکی احتمال ابتلاء به بسیاری از عفونت ها و بیماری ها برای زن و مرد و به خصوص زن با انجام این عمل وجود دارد.

پی‌نوشت‌ها:
[1] امام خمینی، آیت الله نوری، آیت الله فاضل، تعلیقات علی العروة ج 2، النکاح، الفصل الاول، م 1، آیت الله صافی، توضیح المسائل مراجع، م 45، آیت الله خامنه ای، استفتاء س 419، آیت الله مکارم.
[2] آیت الله فاضل، جامع المسائل، ج 1، ص 1670، آیت الله سیستانی، توضیح المسائل، م 450، آیت الله خامنه ای، استفتاء، س 425، آیت الله وحید، منهاج الصالحین، ج 2، م 228، امام خمینی، آیت الله مکارم، تعلیقات علی العروة، ج 2، الفصل الاول، م 1.
منبع: islamquest.net


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.