پیامدهای طلاق همسران

طبق آمارهای موجود، حدود نیمی از طلاق­ها، در پنج سال اول ازدواج اتفاق می­ا­فتد و تأسف­انگیزتر اینکه، درصد قابل توجهی از این جدایی­ها در نخستین سال ازدواج رخ می­دهد و این بیش از همه، هشداری برای زوج­های جوان است.
دوشنبه، 9 بهمن 1396
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: سیدروح الله حسین پور
موارد بیشتر برای شما
پیامدهای طلاق همسران
برخلاف تصور برخی از همسران، طلاق و جدایی پیامدهای بسیار مضری دارد.
 
طبق آمارهای موجود، حدود نیمی از طلاق­ها، در پنج سال اول ازدواج اتفاق می­ا­فتد و تأسف­ انگیزتر اینکه، درصد قابل توجهی از این جدایی­ها در نخستین سال ازدواج رخ می­دهد و این بیش از همه، هشداری برای زوج­های جوان است.

تعداد کلمات: 880/ تخمین زمان مطالعه: 4 دقیقه

طلاق
 

پشیمانی بعد از جدایی

آمار طلاق بسیار بالاست. در جوامع غربی، امکان طلاق در ازدواجهای اول، در مدت 40 سال 67 درصد است. نیمی از طلاقها در هفت سال اول اتفاق می‏افتند. با توجه به بررسیهای صورت گرفته، امکان طلاق در ازدواجهای برای بار دوم 10 درصد بیشتر است. میزان طلاق بسیار بالا، سببی است که زوجها بکوشند از هیچ اقدامی برای جلوگیری از ازدواجشان فروگذار نکنند.
یکی از غم انگیزترین نکات درباره متلاشی شدن ازدواجها این است که هیچ یک از زوجها قدر ازدواجشان را آنقدر نمیدانند که فرصت از دست میرود و کار دیگری نمیتوان صورت داد. پس از آنکه اوراق طلاق امضا میشوند، اموال خانه تقسیم میگردند و زن و شوهر مطلقه هرکدام به ساختمان جداگانه خود میروند تازه متوجه میشوند که وقتی یکدیگر را از دست دادند تا چه اندازه ضرر کردند. در اغلب مواقع به ازدواج آنقدر بی توجهی و بی اعتنایی میشود که فرصتی برای بازسازی آن باقی نمیماند. بعضیها فکر میکنند که طلاق گرفتن و یا به سر بردن در یک ازدواج ناموفق مسئله آن قدر ها مهمی نیست. اما حالا مدارک فراوانی در دست داریم که نشان میدهد طلاق اقدامی بیسار مضر و زیان بار است.
 

کوتاه شدن عمر

به لطف پژوهشهای اشخاصی مانند لوئیس وربروگ و جیمز هاوس، در دانشگاه میشیگان، میدانیم که یک ازدواج بدحال میتواند 35 درصد بر بیماریهای زوجها بیفزاید، و به طور متوسط چهار سال از طول عمر بکاهد. از سوی دیگر زوجهایی که زندگی زناشویی موفق دارند در مقایسه با کسانی که طلاق میگیرند یا در یک ازدواج ناخوشایند به سر میبرند بیشتر عمر میکنند و سالمتر هستند. دانشمندان تردیدی ندارند که این تفاوتها وجود خارجی دارند اما هنوز علت آنها را نمیدانیم.
شاید به عنوان بخشی از جواب بتوان گفت که در یک ازدواج ناموفق اشخاص با برانگیختگیهای روانی متعددی روبرو هستند. به عبارت دیگر، به لحاظ فیزیکی استرس زده هستند و اغلب به لحاظ احساسی هم با استرس زدگی مواجه میباشند. این موقعیت جسم و ذهن را تحت فشار قرار میدهد و در نتیجه مشکلاتی به لحاظ جسمانی بروز میکند که از جمله آنها میتوان به فشار خون بالا، بیماریهای قلبی و نیز مشکلات روانی شامل اضطراب، افسردگی، خودکشی، خشونت، روان پریشی، آدم کشی و سوء مصرف مواد اشاره نمود. جای تعجبی نیست زوجهایی که زندگی زناشویی مطلوب دارند کمتر با این مشکلات مواجه هستند و در مقایسه با دیگران بیشتر به سلامتی خود میرسند.
 

پیش بینی اختلاف

اصل وجود تفاوت و اختلاف­ نظر بین زن و شوهر طبیعی است؛ زیرا به­هرحال آنها از دو جنس مختلفند و از نظر احساس، عواطف و ویژگی­های دیگر با هم تفاوت­هایی دارند. پس باید از ابتدای زندگی مشترک این پیش­بینی را داشته باشیم که برخلاف تفاهم­های پیش از ازدواج، در جریان زندگی مسائلی پیش می­آید که نظر ما یکی نخواهد بود و دچار تنش­هایی خواهیم شد که با صبر و گذشت می­توانیم از آنها عبور کنیم.
در برخی از نشست­ها، وقتی همسران متوجه می­شوند که وجود اختلاف نظر میان آنها طبیعی است و تا چه حد، زوج­های دیگر نیز با چنین مسائلی روبه­رو هستند، دچار شگفتی شده و تا اندازه­ای آسوده خاطر می­شوند. اما نکته­ مهم این است که نباید با بروز نخستین مسائل و اختلاف­ها، شتاب­زده تصمیم­گیری کنیم و از همان ابتدا، سراغ آخرین راه و به عبارتی جدایی، برویم.
طریق عشق پرآشوب و فتنه است اى دل           بیفتد آن­که در این راه با شتاب رود
 

تصمیم عجولانه

با تأسف امروزه برخی از همسران برای رهایی از مسائل موجود زندگی مشترک، با بروز کوچک­ترین اختلاف با همسر، به جای تلاش برای حل آن و تحمل برخی مسائل و کمبودها در زندگی، نخستین و بهترین راه حل را جدایی می­دانند.
ترسم کزین چمن، نبرى آستین گل                  کز گلشنش، تحمّل خارى نمى‌کنى[1]
طبق آمارهای موجود، حدود نیمی از طلاق­ها، در پنج سال اول ازدواج اتفاق می­ا­فتد و تأسف­انگیزتر اینکه، درصد قابل توجهی از این جدایی­ها در نخستین سال ازدواج رخ می­دهد و این بیش از همه، هشداری برای زوج­های جوان است که عجولانه تصمیم­گیری نکنند. خداوند متعال در قرآن می­فرماید:«با همسرانتان به نیکى معاشرت کنید و اگر ایشان را نمى‏پسندید، باید بدانید بسا چیزى را ناپسند مى‏دارید و خداوند در آن خیر بسیار نهاده است».[2]       
در طریقت هر چه پیش سالک آید، خیر اوست    در صِراط مستقیم اى دل، کسى گمراه نیست
منظور از «خیر بسیار» می­تواند این باشد که با گذشت زمان، ممکن است مسائل موجود بین شما و همسرتان برطرف و کدورت­ها به الفت و مهربانی تبدیل شود. پس کسانی که تازه ازدواج کرده­اند و مسائلی هم در زندگی مشترک دارند، عجله نکنند؛ زیرا این امکان وجود دارد که پس از مدتی این مسائل برطرف شود. همچنین می­تواند منظور از «خیر بسیار»، فرزندان صالح باشند.  

منابع :

کتاب «هفت اصل اخلاقی برای موفقیت در ازدواج» جان گاتمن، نان سیلور، ترجمه مهدی قراچه داغی، نشر آسیم، تهران، 1388
کتاب «رمز و راز دلبران» علی محمد صالحی
پی نوشت :
{1} . «از آن مى‌ترسم که نتوانى در چمن عشق، آستین خود را از گل انباشته و با خود ببرى؛ زیرا تحمل خارِ نهال گل را ندارى».(آستین گل: یک آستین گل، یک آستین پر از گل). شرح جلالى بر حافظ، ج‌4، ص 2527.
{2} . نساء: آیه 19.

بیشتر بخوانید:
نکاتی درباره طلاق و جدایی
چگونه با طلاق کنار بیاییم؟ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
سبک زندگی مرتبط