خطاهای انتخاب همسر

گاهی اوقات دلایلی نامناسب یا خطاهایی باعث می‌شوند که در انتخاب همسر آینده‌ی خود دچار مشکل شوید. ما را همراهی کنید تا با این خطاها آشنا شوید و هیچ‌گاه به خاطر این خطاها ازدواج نکنید.
شنبه، 3 شهريور 1397
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: سیدروح الله حسین پور
موارد بیشتر برای شما
خطاهای انتخاب همسر
ممکن است در انتخاب همسر دچار خطاهایی شوید که در آینده پشیمانی سودی ندارد.
 
چکیده: گاهی اوقات دلایلی نامناسب یا خطاهایی باعث می‌شوند که در انتخاب همسر آینده‌ی خود دچار مشکل شوید. ما را همراهی کنید تا با این خطاها آشنا شوید و هیچ‌گاه به خاطر این خطاها ازدواج نکنید.

 تعداد کلمات 882 / تخمین زمان مطالعه 4 دقیقه

خطاهای انتخاب همسر

خطاهای انتخاب همسر

خطاهای انتخاب همسر زمانی اتفاق می‌کند که اکثر دختر یا پسر عجله برای ازدواج دارند. چه به دلیل فرار از خانه - حرف مردم یا ... اما این کار صد درصد اشتباه است و شما هر سنی که قرار باشد ازدواج کنید باید آگاهانه و با دقت همسر را انتخاب کنید تا خطاهای انتخاب همسر اتفاق نیفتد. اگر تا یک سنی ازدواج‌نکرده‌اید و حالا فکر می‌کنید دیر شده و دیگران شمارا زیر ذره‌بین قرار داده‌اند و بعد فقط به همین دلیل، فورا به یک خواستگار بله می‌گویید، اشتباه می‌کنید. حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده‌اند: برای امت خود از دو چیز بیش از هر چیز خائف و ترسانم، اول هوای نفس و دوم آرزوی دراز. مواردی وجود دارد که دخترخانم‌ها را در همان شروع انتخاب و تصمیم‌گیری برای ازدواج به‌اشتباه می‌اندازد؛ به‌عبارت‌دیگر، باید برای انتخاب همسر مناسب از این خطاها دوری‌کنید. بعضی‌ها شاید دو بار تکرار شده باشد و این به دلیل تأکید ما بر این خطاست.
 

چند خطا در انتخاب همسر

1. با کسی که آنچه را دوست می‌دارد و مقدس می‌شمارد نمی‌تواند با شما تقسیم کند و شمارا شریک خود به شمار آورد ازدواج نکنید.
2. به خاطر این‌که عاشق فردی شده‌اید با او ازدواج نکنید.
3. به دلیل تنهایی و درماندگی ازدواج نکنید.
4. به خاطر رفع نیازهای جنسی ازدواج نکنید.
5. گاهی دخترها سراغ فردی می‌روند که هیچ شباهتی به آن‌ها ندارد و فقط به یک دلیل خاص مورد تائید آن‌هاست. یادتان باشد تنها با یک خصوصیت نمی‌توان زندگی کرد.

6. تمرکز روی نکات منفی خطای بزرگی است. یادتان باشد اگر به هر دلیلی درباره مردها احساسات منفی در شما ‌وجود داشته، آن‌ها را کنار بگذارید و با دیدگاه مثبت، انتخابی مناسب داشته باشید.
7. بعضی دخترخانم‌ها که تحصیل و شغل مناسبی دارند، فکر می‌کنند به دلیل رفع نیاز مالی می‌توانند از موضع بالا صحبت کنند و به کمک یک مرد احتیاج ندارند. یکی دیگر از خطاهای انتخاب همسر این است، این دخترخانم‌ها با این طرز تفکر سد بزرگی مقابل خودشان ایجاد می‌کنند و نمی‌توانند درست انتخاب کنند، چون مدام دیگران را از خود می‌رنجانند.
8. ایثار و فداکاری بیش‌ازحد، به دیگران بیش از خود فکر کردن و نیاز دیگران را به خود مقدم دانستن اشتباه بزرگی است که بعضی دخترها مرتکب می‌شوند. اگر به هر دلیل بار مسئولیتی به دوش شماست قبول؛ اما باید اول به خودتان، نیازهای تان و آینده شخصی‌تان فکر کنید و موقعیت‌ها را از دست ندهید.
9. وقتی می‌خواهید وارد دوره متأهلی زندگی‌تان شوید، یک موقع خدایی نکرده نیازهایتان کورتان نکند؛ مثلاً دچار کوری مالی، کوری عاطفی و احساسی، کوری درآمدن از تنهایی یا هر نوع کوری دیگر نشده باشید و تن به ازدواج دهید. منظورمان از کوری این است که آن‌قدر نیازتان زیاد شده باشد که بخواهید با ازدواج از این کوری دربیایید! این‌جوری وقتی عطش تان خوابید شاید تازه به این فکر بیفتید که اصلاً چرا ازدواج کردم؟!
10. اگر تا یک سنی ازدواج‌نکرده‌اید و حالا فکر می‌کنید دیر شده و دیگران شما را زیر ذره‌بین قرار داده‌اند و بعد فقط به همین دلیل، فورا به یک خواستگار بله می‌گویید، اشتباه می‌کنید.

11. مقایسه همیشه کار را خراب می‌کند. اگر دائم خواستگارها را باهم یا با سایر افرادی که اطرافتان هستند و مورد تائید شما قرارگرفته‌اند، مقایسه ‌کنید، مطمئناً نمی‌توانید تصمیم درستی بگیرید.
12. اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که دودستی به غم و غصه یا گذشته چسبیده‌اید، اشتباه می‌کنید. اگر به هر دلیل موقعیت‌هایی را درگذشته ازدست‌داده‌اید، دیگر به آن فکر نکنید. پویا باشید و خودتان را برای آینده آماده کنید. اگر به هر دلیل موقعیت‌هایی را درگذشته ازدست‌داده‌اید، دیگر به آن فکر نکنید پویا باشید و خودتان را برای آینده آماده کنید.
13. بعضی‌ها به خودشان اجازه نمی‌دهند کسی را دوست داشته باشند و این مسئله برایشان مشکل ایجاد می‌کند. یکی دیگر از خطاهای انتخاب همسر این است که مثلاً ممکن است فردی از بسیاری جهات مورد تائید شما و دوست‌داشتنی باشد اما به دلیل حرف‌وحدیث‌ بی‌منطق و دور از عقل دیگران، مورد تائید خیلی‌ها قرار نگیرد. در این شرایط اگر فرصت دوست داشتن و بله گفتن را از خودتان بگیرید، خطای بزرگی مرتکب شده‌اید.
14. گاهی بعضی دخترخانم‌ها اعتمادبه‌نفس پایینی دارند و فکر می‌کنند پر از اشکال هستند و مورد تائید دیگران قرار نمی‌گیرند، درحالی‌که اگر به نکات مثبت خودشان توجه کنند، از خیلی‌ها بهتر به نظر می‌رسند.
15. در مواردی، دخترخانم‌ها انتظار دارند فورا عشق و علاقه شدید و رؤیایی بین آن‌ها و همسر آینده‌شان به وجود بیاید و به عبارتی طرف مقابل فورا یکدل نه صد دل عاشق شان بشود. یکی دیگر از خطاهای انتخاب همسر این است. وقتی چنین توقعی دارند و زلزله موردنظر آن‌ها اتفاق نمی‌افتد، فورا دلسرد شده، عقب می‌کشند. اگر انتظار دارید در همان برخورد اول یک رابطه شدید عاشقانه به وجود بیاید؛ جلوی این ازدواج یک پرچم قرمز بزرگ نگه‌داشته‌اید. با این کار واقع‌بینی را کنار گذاشته‌اید، درحالی‌که دنیای ما کاملاً واقعی است.
 16. مرد ایده آل زندگی شما با مردهای به‌اصطلاح ایده آل فیلم‌ها کاملاً فرق می‌کند. به عبارتی منتظر چنین موجوداتی نباشید، چون فقط به فیلم‌ها تعلق دارند.
 
منبع: درس‌نامه مهارت‌های زندگی با رویکرد ازدواج و خانواده
نویسنده: گروه نویسندگان پورتال فرهنگی راسخون

بیشتر بخوانید :
افراد نامناسب برای ازدواج
فرایند انتخاب همسر شایسته
این مرد قصد ازدواج ندارد
انتخاب شریک زندگیارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.