فراگیری مهارت های اساسی زندگی

بهترین چیزها در دنیا رایگان هستند اما به این معنی نیست که دستیابی به آنها آسان است و به تلاش، عرق‌ریختن و پشتکار نیاز ندارد.این مساله به‌خصوص در مورد یادگیری مهارت‌های اساسی در زندگی مصداق دارد. برای همه ما واضح و مبرهن است که استعدادهای درونی انسان بیش از هر چیز دیگری در زندگی ارزش سرمایه‌گذاری دارند. اما در اینجا این سوال مطرح است که: «سخت‌ترین و مفیدترین مهارت زندگی که باید آموخته شود چیست؟» با ما همراه باشید .
چهارشنبه، 2 آبان 1397
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
فراگیری مهارت های اساسی زندگی
یادگیری مهارت‌های جدید درهای تازه‌ای را در زندگی شما می‌گشاید.
 
چکیده : بهترین چیزها در دنیا رایگان هستند اما به این معنی نیست که دستیابی به آنها آسان است و به تلاش، عرق‌ریختن و پشتکار نیاز ندارد.این مساله به‌خصوص در مورد یادگیری مهارت‌های اساسی در زندگی مصداق دارد. برای همه ما واضح و مبرهن است که استعدادهای درونی انسان بیش از هر چیز دیگری در زندگی ارزش سرمایه‌گذاری دارند. اما در اینجا این سوال مطرح است که: «سخت‌ترین و مفیدترین مهارت زندگی که باید آموخته شود چیست؟» با ما همراه باشید .

تعداد کلمات 1302 / تخمین زمان مطالعه 7 دقیقه

فراگیری مهارت های اساسی زندگی
همدلی کردن با دیگران

همدلی کردن با دیگران یکی از اساسی‌ترین ویژگی‌های انسان است که در بیزینس‌های مدرن به‌راحتی به فراموشی سپرده شده. همان‌طور که از نام «همدلی» مشخص است، یعنی توانایی حس کردن احساسات دیگران. با داشتن چنین مهارتی شما می‌توانید فروش بیشتری داشته باشید و خدمات بهتری به مشتریان خود ارائه دهید.
همدلی در کارهای گروهی سبب می‌شود تا اعضای گروه با تلاش و جدیت بیشتری وظایف خود را به انجام برسانند. یکدلی و احساس یگانگی با دیگران این مزیت را دارد که فرد فراتر از خود و دنیای خود را ببیند و بتواند مسایل بیشتری از حس‌های درونی خود را درک کند.
ترفندهای گوناگونی برای داشتن خواب باکیفیت در سراسر وب وجود دارد اما بدون شک رعایت این موارد چندان آسان نیست.
اما پزشکان معتقد هستند فارغ از روشی که برای خوابیدن انتخاب می‌کنید، مهم است استراحت شبانه‌ی کامل و با کیفیتی داشته باشید. تحقیقات زیادی ثابت کرده‌اند با داشتن یک برنامه منظم و سازمان‌دهی شده می‌توانید بسیار راحت‌تر به خواب رفته و صبح هم آسان بیدار شوید.

مدیریت زمان

یکی از مهارت‌های ارزشمند و مهمی که همه کارفرماها باید داشته باشند، مدیریت زمان است. از آنجا که چنین هدفی فقط یک روش یا راهکار مشخص ندارد، شما باید ترفندهای متناسب با سبک زندگی خود را بیاموزید و به انجام آن وفادار باشید.
شاید سخت‌ترین بخش مدیریت زمان برنامه‌ریزی کردن باشد. برنامه‌ها باید به‌گونه‌ای باشند که شما همه گزینه‌های موجود در لیستِ کارهای در دست انجام را به موقع و صحیح انجام دهید.
یعنی صِرف نوشتن یک‌سری کار و ملزم کردن خود به انجام آنها کافی نیست. شما باید دید درست و دقیقی به زندگی و کارهای خود داشته باشید تا با استناد بر آنها بتوانید برنامه‌های روزانه‌تان را طوری تعیین کنید که همه گزینه‌ها قابل اجرا باشند.
 

کمک خواستن

کمک طلب کردن از دیگران از جمله ترفندهایی است که سبب زیر و رو شدن زندگی شما و بهبود هر چه بهتر آن می‌شود.
قسمت سخت ماجرا اینجاست که خیلی از ما نمی‌دانیم چه زمانی به کمک نیاز داریم و نمی‌توانیم به موقع از مزایای این امر استفاده کنیم. بعلاوه، تقریبا هیچ‌کسی دوست ندارد به عنوان یک انسان ضعیف یا بی کفایت به‌نظر برسد.
اما اگر کمک خواستنِ به‌موقع از دیگران را بیاموزید، تحولی عظیم در زندگی خود شاهد خواهید بود. در تحقیقات اخیر دانشجویان دانشکده بازرگانی هاروارد، برخلاف تصور عموم، کمک خواستن از دیگران، فرد را کارآمد نشان می‌دهد تا ضعیف.
وقتی شما از دیگران کمک می‌خواهید یعنی بر هوش و تجربه آنها تکیه می‌کنید. این سبب می‌شود از نظر آنها دوست‌داشتنی و قابل اعتماد باشید.
 

مثبت حرف‌زدن با خود

شاید خیلی مهم نباشد که دیگران چه فکری در مورد شما دارند اما بدون شک تصور شما از خودتان بسیار حائز اهمیت است.
تصوراتی که هر فرد از خود دارد در اعتماد به نفس و طریقه رفتار اجتماعی او تاثیر مستقیمی دارد.
به همین خاطر بسیار مهم است خیلی مثبت در مورد خود فکر کنید و با خود حرف بزنید.
 

ثابت قدم بودن

هر کاری که انجام می‌دهید، باید بدانید که داشتن ثبات و عزم راسخ در آن بسیار حائز اهمیت است.
برخی از مردم وقتی به درجات بالای شغلی می‌رسند از تلاش کردن دست بر می‌دارند اما باید بدانید که پایداری در تلاش و یادگیری مهارت‌های جدید تضمین کننده دوام موفقیت هر فرد است.
 

سرتان به کار خود باشد

آموختن این که ذهن تان را فقط به کار خود معطوف کنید چندان آسان نیست و ممکن است یک عمر زمان ببرد.
اینکه همیشه سرتان در کار و زندگی بقیه باشد نه تنها کمک کننده نیست بلکه نوعی اتلاف وقت هم بشمار می‌رود. به‌جای این کارهای بیهوده، ذهن و فکر خود را روی زندگی و شغل خود معطوف کنید تا راه‌های صحیح پیشرفت را بیاموزید.
 

سکوت کردن در مواقع لزوم

زندگی همه انسان‌ها فراز و فرود دارد. مسایل گوناگونی ممکن است در زندگی پدیدار شوند که سبب ناراحتی، عصبانیت یا تعجب شوند. مهم این است که یاد بگیرید این مسایل را در دل خود نگه دارید و با صدای بلند برای بقیه تعریف نکنید.
لازم نیست هر چه از ذهن شما می‌گذرد را به زبان بیاورید. این کار سبب می‌شود تا بعدها از کرده خود پشیمان شوید. بنابراین، بیاموزید که چه زمانی دهان خود را بسته نگه دارید و سکوت اختیار کنید. یادگرفتن این مهارت چندان آسان نیست اما تاثیر شگرفی در سبک زندگی شما خواهد داشت.
 

غیبت نکنید

با یادگیری این مهارت‌ها زندگی‌تان زیر و رو خواهد شد! ارتباط‌های اجتماعی در زندگی هر فردی بسیار مهم هستند. مهم‌ترین فاکتور رابطه اجتماعی هم اعتماد است. یکی از ساده‌ترین مسایلی که سبب از بین رفتن اعتماد میان انسان‌ها می‌شود، غیبت کردن است.
پشت سر بقیه حرف نزدن در این دنیای سرشار از اتفاق‌های عجیب چندان آسان نیست. بسیاری از مردم به این کار عادت دارند و اجتناب از آن برایشان دشوار است.
اما برای داشتن یک زندگی سالم و ارتبا‌های مبتنی بر اعتماد دو طرفه لازم است از حضور در جلسه‌های غیبت افراد خودداری کنید. اگر نمی‌توانید محل را ترک کنید، خیلی رک از فرد غیبت‌کننده بخواهید که دیگر ادامه ندهد و در مورد موضوع دیگری صحبت کند زیرا شما دوست ندارید این حرف‌ها را بشنوید.
 

در زمان حال زندگی کردن

به گزارش محققان شادی در جهان، اغلب مردم توانایی زندگی کردن در زمان حال را ندارند. در ۴۷ درصد مواقع، مردم در حال فکر کردن به گذشته یا آینده هستند و از زمان حال خود استفاده نمی‌کنند.
مردم بدون توجه به کاری که انجام می‌دهند، اغلب خوشحال نیستند. به‌طور مثال، مسیر رفت و برگشت به محل کار یکی از کارهای عذاب‌آور برای بسیاری از کارمندان است که هیچ لذتی از آن نمی‌برند. اما آنها نمی‌دانند اگر ذهن خود را فقط روی همین مسیر رفت و آمد متمرکز کنند و به اطراف توجه داشته باشند، بیشتر خوشحال خواهند بود تا اینکه فکرشان را با مسایل دیگری مشغول کنند.
 

تسلط داشتن بر افکار

انجام دادن آنچه به آن فکر می‌کنیم به قدرت اراده و تسلط کافی روی افکار نیاز دارد.
مساله این است که انسان، محصول تجربیات گذشته خود است و افکار ما تماما تحت‌تاثیر مسایل پیشین هستند. اما این را به خاطر داشته باشید که آینده همان گذشته نیست.
 

یادگیری زبان دوم

یادگیری مهارت‌های جدید درهای تازه‌ای را در زندگی شما می‌گشاید. یادگیری زبان در صدر بقیه مهارت‌ها به شما کمک می‌کند تا فرصت‌های حرفه‌ای و ارتباطی بیشتری داشته باشید.
به‌طور مثال، وقتی به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید علاوه بر یافتن دوستان جدید در کشورهای دیگر که فرهنگ‌های متفاوتی دارند، می‌توانید مقاله‌ها و مطالب ارزشمند بیشتری را بخوانید و با مسایل زیادی در جهان آشنا شوید. یادگیری زبان دوم آسان نیست اما تاثیر شگرفی در زیر و رو کردن زندگی بشر دارد.
 

سخنرانی کردن

برای بسیاری از مردم صحبت کردن در جمع چندان آسان نیست. آنها همیشه در هراس از اشتباه کردن هستند. اما باید بر این ترس خود غلبه کنید.
برای این منظور باید تمرین کنید و از اشتباه کردن هم نترسید. وقتی بتوانید در جمع‌های کوچک و بزرگ ایده‌ها و طرح‌های خود را مطرح کرده و از آنها دفاع کنید، بدون شک موفقیت بیشتری را به زندگی خود وارد خواهید کرد.
 

صداقت داشتن

صادق بودن با دیگران در همه شرایط چندان آسان نیست. اما تمرین کنید که در زندگی خود صداقت پیشه کنید.
با خودتان هم صادق باشید. شما باید به جایی برسید که از اشتباه‌های خود درس بگیرید و برای بهبود اوضاع همه تلاش خود را انجام هید.

منبع: روزیاتو

بیشتر بخوانید :
اهداف کلی در فراگیری مهارت های زندگی
انواع مهارت های زندگی
چیستی آموزش مهارت‌های زندگی​​​​​​​
با مهارت های ده گانه زندگی آشنا شویم !ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
سبک زندگی مرتبط