تغذیه کودکان از تولد تا شش ماهگی

یکی از مهمترین نگرانی های مادران در هنگام تولد نوزاد، تغذیه و سلامتی اوست. موضوع تغذیه بسیار مهم است زیرا بر سلامتی او تاثیر می گذارد. در این مطلب مواردی برای کودکان تازه متولد شده تا شش ماهه بیان شده است که باید رعایت شود.
پنجشنبه، 23 خرداد 1398
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
تغذیه کودکان از تولد تا شش ماهگی
کارشناسان توصیه می‌کنند که کودکان برای حدود شش ماه به طور انحصاری فقط با شیر مادر تعذیه شوند.
 

مقدمه

قبل از شروع تغذیه کودک تان با غذاهای کمکی بهتر است از قبل در این مورد تحقیق کنید و با نظر پزشک کودک تان دادن هر غذایی را غیر از شیر خودتان و به شکل تدریجی شروع کنید. شما می‌توانید از این مطلب به عنوان یک راهنما برای فهمیدن اینکه در شش ماه اول زندگی کودک تان، چه مقدار غذا و چه غذایی به او بدهید استفاده کنید اما این را بدانید مقادیری که اعلام شده، فقط رهنمودهایی کلی است، پس نگران نباشید اگر کودک تان کمی بیشتر یا کمتر از میزان توصیه‌ شده غذا می‌خورد.
 

از تولد تا چهار ماهگی

در این سن رفلکس جست‌وجو یا باز شدن دهان کودک برای دریافت شیر به کودک تان کمک می‌کند که برای یافتن منبع تغذیه به سمت سینهٔ شما بچرخد. نوع غذای کودک در این سن فقط شیر مادر یا شیر خشک با میزان مشخصاست. برای فهمیدن مقدار نیاز نوزادتان به شیر مادر یا شیر خشک در طول شبانه‌ روز می‌توانید مقالات بیشتری را مطالعه کنید یا نظر پزشک کودک تان را بپرسید. یادتان باشد دستگاه گوارشی کودک تان هنوز در حال رشد است و دادن هیچ نوع غذای کمکی و جامدی به او هنوز امکان‌ پذیز نیست.
 

چهار تا شش ماهگی

کودک تان با شیر مادر تعذیه ‌شود یا با شیر خشک، هیچ عجله‌ای برای افزودن مواد غذایی جامد به برنامۀ غذایی او وجود ندارد. کارشناسان توصیه می‌کنند که کودکان برای حدود شش ماه به طور انحصاری فقط با شیر مادر تعذیه شوند. اما اگر به هر دلیلی لازم است که افزودن مواد غذایی کمکی را زودتر از شش ماه شروع کنید، خیلی بهتر است اگر اول با پزشک کودک تان صحبت کنید. به‌ طورکلی نشانه‌های آمادگی، اندازه، میزان و نوع غذای مناسب برای کودک در سن چهار شش ماهگی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
 
نشانه‌ها: 
برخی از علائم آمادگی کودکان شیرخوار برای شروع خوردن غذاهای کمکی شامل موارد زیر است، اما به خاطر داشته باشید که کودک تان احتمالاً همۀ علائم آمادگی زیر را نشان نخواهد داد، بلکه این نشانه‌ها فقط رفتارهایی است که به عنوان اولین سرنخ‌ها در نظر گرفته می‌شود:
- کودک بتواند سرش را بالا نگه دارد.
- در صندلی بلند مخصوص کودک خوب بنشیند.
- سروصدای جویدن در‌آورد.
- افزایش وزن قابل ‌توجهی در حدود دو برابر زمان تولدش دارد و وزنش حداقل ۵ کیلو و ۹۰۰ گرم است.
- به غذاها علاقه نشان می‌دهد.
- می‌تواند دهانش را دور یک قاشق ببندد.
- می‌تواند غذا را از جلوی دهانش به پشت دهانش بفرستد.
- می‌تواند زبانش را عقب و جلو بدهد.
- تمایل به بیرون دادن غذا با زبانش را از دست بدهد.
 
نوع غذای کودک: 
در این سن‌ غذایی که کودک به آن نیاز دارد همچنان شیر مادر یا شیر خشک به علاوۀ موارد زیر است:
- پورۀ سبزیجات شامل سیب‌زمینی و کدو
- پورۀ میوهٔ سیب، موز و هلو
- پورۀ گوشت مرغ و گوشت قرمز
- سرلاک نیمه‌مایع و غنی‌شده با آهن
 
مقدار روزانه: 
اندازه و میزان غذای روزانهٔ کودک در این سن نیز شامل موارد زیر است:
- با حدود یک قاشق چای‌خوری پوره یا سرلاک شروع کنید. سرلاک را با چهار تا پنج قاشق چای‌خوری شیر مادر یا شیر خشک مخلوط کنید که خیلی شل و آبکی خواهد شد.
- به تدریج آن را به یک قاشق غذاخوری پوره یا یک قاشق غذاخوری سرلاک مخلوط‌ شده با شیر مادر یا شیر خشک و به تعداد دو وعده در روز افزایش دهید.
- اگر به کودک سرلاک می‌دهید، به تدریج با کاهش شیر خشک یا شیر مادر، سرلاک را غلیظ‌ تر کنید.

همچنین لازم نیست که غذاها را به ترتیب خاصی وارد رژیم غذایی کودک کنید. به عنوان مثال اگرچه سرلاک معمولاً به طور سنتی اولین غذایی است که به کودک داده می‌شود، اما شروع غذاهای جامد با میوه یا سبزیجات له‌شده هم ایرادی ندارد.

منبع: سایت مادرشو


مقالات مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
سبک زندگی مرتبط