عادت های بد غذایی که باید ترک کنیم (بخش اول)

عادت‌های بد غذایی، هر کدام به نوعی جان انسان را به خطر می اندازند. هر انسانی ممکن است عادت های بد غذایی داشته باشد. این عادات بدون آنکه شما متوجه شوید، عمرتان را کاهش می دهد و به نوعی، یک قاتل پنهان به حساب می آید که باید از آن پرهیز کرد. در این مطلب به عادت های بد غذایی که باید ترک کنیم اشاره خواهیم کرد.
دوشنبه، 25 فروردين 1399
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
عادت های بد غذایی که باید ترک کنیم (بخش اول)
یکی از عادت های بدی که میان اخلاق ایرانی ها نیز می توان آن را به شدت دید. بسیاری بدون آنکه غذا را بچشند ابتدا آن را نمک پاشی می کنند.
 

مقدمه

حتماً شنیده اید که می گویند ماست و ترشی را با هم نخورید یا مثلا خربزه را باعسل میل نکنید. این توصیه ها نمونه هایی از ناسازگاری های غذایی در طب سنتی است که در بیشتر موارد، عارضه آن سریع و ملموس نیست، اما علت ممنوعیت مصرف همزمان آنها در طب سنتی، تولید اخلاط نامناسب است که اثر آن بلافاصله برای مصرف کننده مشخص نمی شود و چه بسا، ریشه بسیاری از بیماری های مزمن و صعب العلاج امروزی، ناشی از  رعایت نکردن دراز مدت همین توصیه ها باشد که البته هنوز علم مدرن به آن دست نیافته است. و اما عادت های بد غذایی نیز، هر کدام به نوعی جان انسان را به خطر می اندازند. هر انسانی ممکن است عادت های بد غذایی داشته باشد. این عادات بدون آنکه شما متوجه شوید، عمرتان را کاهش می دهد و به نوعی، یک قاتل پنهان به حساب می آید که باید از آن پرهیز کرد.
 

عادت های بد غذایی که باید ترک کنیم

نمک پاشی قبل از چشیدن غذا
یکی از عادت های بدی که میان اخلاق ایرانی ها نیز می توان آن را به شدت دید. بسیاری بدون آنکه غذا را بچشند ابتدا آن را نمک پاشی می کنند. هر قاشق چای خوری نمک دو گرم سدیم دارد در حالی انسان بالغ باید روزی 1 گرم سدیم مصرف کند. عده ای روی فست فود هم نمک می پاشند که این عمل عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت.
 
زرشک پلو با مرغ و باقلا پلو با ماهی
هر دوی این غذاها بسیار سرد هستند و به مرور زمان و در صورت مصرف زیاد، غلظت خون ایجاد کرده و مقدار زیادی اخلاط نابجا و مضر بلغم و سودا در بدن تولید می کند. ماهی، مرغ، برنج، زرشک، باقلا و روغن نباتی، همگی سرد و بلغم زا هستند؛ حال اگر همراه این غذاها، سالاد، ماست یا ترشیجات هم مصرف گردد، مشکل چند برابر خواهد شد. در صورت مصرف چنین غذاهایی، حتما بایستی ادویه ها و مواد غذایی گرم، مثل: فلفل سیاه، زنجبیل، آویشن، سیاه دانه، عسل، کنجد و خرما مصرف نمایید.
 
خوردن ماست و دوغ همراه با غذاهای گوشتی
مصرف همزمان ماست و غذاهای گوشتی، یکی از ممنوعات طب سنتی به حساب می آید. طبق گفته حکما، مصرف همزمان ماست با غذاهای گوشتی، علاوه بر اینکه تولید بلغم می کند، موجب فساد گوشت در معده و در برخی موارد، سبب بروز لک و پیس می شود.
 
مصرف پنیر به تنهایی و در وعده صبحانه
مصرف پنیر به تنهایی، بسیار مضر می باشد و بلغم زاست. خوردن پنیر به تنهایی و در وعده صبحانه، فرد را دچار رخوت، سستی و بی حالی و کندی در یادگیری و کاهش تمرکز ذهن می کند.

غده پاراتیروئید، وظیفه تنظیم کلسیم و فسفر بدن و جذب آن ها را به عهده دارد. این غده، کلسیم و فسفر را با یکدیگر و در کنار هم می شناسد، بنابراین در زمانی که ماده غذایی حاوی کلسیم را مصرف می کنیم، بایستی همراه آن نیز، فسفر مصرف کنیم؛ در غیر اینصورت، غده پاراتیروئید فسفر را از مغز برمی دارد که این امر موجب کندذهنی می شود. بهترین زمان مصرف پنیر،  وعده شام و به همراه مصلحات آن (گردو، زیره، سیاه دانه و آویشن) می باشد؛ زیرا بیشترین میزان ترشح توسط غده پاراتیروئید، در هنگام شب صورت می گیرد.
 
مصرف بادام با پنیر
بادام نباید با پنیر مصرف گردد؛ زیرا موجب فساد در معده شده و گوارش را با مشکل رو به رو می کند و به عنوان عامل مهمی در تشکیل سنگ کلیه و مثانه محسوب می شود.
 
گوشت گاو و گوساله به مقدار زیاد
بوعلی‌سینا، شانزده بیماری مهلک را به مصرف گوشت گاو و گوساله مرتبط می‌داند که اولین آن سرطان و دوم مالیخولیا (معادل اسکیزوفرنی امروز)  و سوم بواسیر (هموروئید) می‌باشد. گوشت گاو به شدت سودازاست و موجب افزایش غلظت خون شده و برای کبد بار سنگین دارد. گوشت گاو سبب تیرگی پوست، حالت‌های عصبی وافسردگی، وسواس، واریس، بزرگ شدن طحال و... می‌شود. از بین گوشت ها، بهترین گوشت برای مصرف، گوشت گوسفند جوان می باشد که طبع آن گرم و تر است و معتدل می باشد. بهترین شیوه مصرف گوشت نیز، آبگوشت است.
 
مصرف میوه همراه با غذا
مصرف میوه با غذا سوء هاضمه و اخلاط فاسد تولید کرده و موجب تباه شدن معده می گردد. تنها دو میوه زیتون و انار، مجوز مصرف با غذا را دارند. جالب است بدانیم که مصرف آن ها به تنهایی، از دیدگاه طب سنتی مناسب نیست و مضر شناخته شده است.  بهتر است میوه ها به تنهایی و در وعده جداگانه ای مصرف شوند و در هر وعده غذایی، تنها یک نوع میوه (به دلیل متفاوت بودن زمان هضم مواد غذایی مختلف) که البته باید به فصل و کاملا رسیده (کال نباشد) میل شود. به عنوان مثال: در یک وعده نباید همزمان از سیب و پرتقال استفاده شود.

ادامه دارد...

منبع: هفته نامه زاهدان امروز


مقالات مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما