بررسی تاثیر جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج

خانواده ها نقش بسیار مهمی در خوشبختی فرزندان شان دارند. آنها می توانند زمینه ساز ارتقای موقعیت اجتماعی و فرهنگی آنها در زندگی و ازدواج آنها باشند. قطعا موقعیت های اجتماعی هر خانواده و مشارکت آنها در اجتماع هر چه بیشتر باشد ازدواج موفق تری در پی خواهد داشت. زیرا خانواده های دو طرف از لحاظ موقعیت های مالی و فرهنگی در سطح بالاتری خواهند بود و به فرزندان خود نیز راهکارهای داشتن زندگی بهتر را می آموزند. با ما همراه باشید.
شنبه، 24 خرداد 1399
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
بررسی تاثیر جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج
خانواده هایی که از لحاظ اجتماعی در درجه بالاتری قرار دارند بالطبع دوست دارند که فرزندان شان نیز از این موهبت بی بهره نباشند.
 

مقدمه

موضوعات زیادی در ازدواج موفق نقش دارند. اما در این میان نمی توان از تاثیر جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج بی تفاوت گذشت. خانواده ها نقش بسیار مهمی در خوشبختی فرزندان شان دارند. آنها می توانند زمینه ساز ارتقای موقعیت اجتماعی و فرهنگی آنها در زندگی و ازدواج آنها باشند. اما این ضرب المثل قدیم که می گویند کبوتر با کبوتر باز با باز نیز حاکی از آن است که در ازدواج دو خانواده باید از لحاظ اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی در یک طبقه باشند که در آینده به مشکلی برنخورند.
 

تاثیر جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج

جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج تا چه حد در تداوم ازدواج نقش دارد؟
قطعا موقعیت های اجتماعی هر خانواده و مشارکت آنها در اجتماع هر چه بیشتر باشد ازدواج موفق تری در پی خواهد داشت. زیرا خانواده های دو طرف از لحاظ موقعیت های مالی و فرهنگی درسطح بالاتری خواهند بود و به فرزندان خود نیز راهکارهای داشتن زندگی بهتر را می آموزند. بسیاری از این زوجین به کمک جایگاه اجتماعی خانواده خود توانسته اند به موقعیت های شغلی خوبی دست پیدا کنند. اما بهتر است در این مورد با هم تناسب داشته باشند تا در آینده به مشکل برنخورند.
 
نظر جامعه شناسان و روانشناسان درباره تاثیر جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج
به عقیده جامعه شناسان و روانشناسان جایگاه اجتماعی خانواده ها به میزان درآمد و مشارکت در اجتماع و محل سکونت آنها مربوط است. این جایگاه در هر خانواده متفاوت است. اما موضوع سطح  اختلافات طبقاتی خانواده ها  که جایگاه اجتماعی را نیز شامل می شود در ازدواج آنقدر مهم است که گاهی بر سر این موضوع کار دو طرف به طلاق کشیده است. فرض کنید فردی با سطح اجتماعی پایین یا از قشر کارگر با کسی ازدواج کند که سطح اجتماعی بسیار بالایی دارد؟ نظر خود شما در این مورد چیست؟ فکر می کنید این زن و مرد زندگی خوبی خواهند داشت؟
 
پاسخ منفی است :
قطعا این زن و شوهر بر سر بسیاری از مسائل به مشکل بر خواهند خورد و ممکن است یک طرف ضربه روحی شدیدی بخورد یا تحقیر شود. مشاورین خانواده و روانشناسان و جامعه شناسان بالاتفاق توصیه می کنند در زمان ازدواج حتما تناسب خانوادگی را جدی بگیرند. باید با هم جنس و هم طبقه خود ازدواج کنند زیرادر غیر این صورت پیامد های سنگینی را به دنبال خواهد داست.
 
تاثیر جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج و قبل از آن
می دانیم که پیوند ازدواج تنها پیوند میان یک زن و شوهر نیست. بلکه پیوند دو خانواده دو قوم یا قبیله است. باید تا حد امکان میان زوجین تفاهم و تناسب وجود داشته باشد. خصوصا در حوزه فرهنگی و اجتماعی. همه دختران و پسران جوان دوست دارندکه در خانواده هایشان در بهترین شرایط اجتماعی باشند. فرض کنید از لحاظ اجتماعی در جایگاه بسیار بالایی باشند. اما وقتی نگاهی به جایگاه خانواده خود می کنید می بینید که سطح طبقاتی آنها بسیار بالاتر از شماست. بدانید در این رابطه کسی که ضرر می کند قطعا شما هستید. چرا که مطمئن باشید روزی آنها این موضوع را به سر شما خواهد زد. این تناسب نه تنها در بحث اجتماعی، بلکه در بحث فرهنگی و مالی و سیاسی نیز باید تناسب وجود داشته باشد. این مساله کوچکی نیست. صحبت از یک عمر است. به سادگی از این موضوع نگذرید.
 
تاثیر جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج و بعد از آن
خانواده هایی که از لحاظ اجتماعی در درجه بالاتری قرار دارند بالطبع دوست دارند که فرزندان شان نیز از این موهبت بی بهره نباشند. هر چه درجه اجتماعی و جایگاه آنها بالاتر باشد امکان موفقیت زوجین و ازدواج آنها نیز بیشتر می شود. این خانواده در همه حال پسر و دختر خود را پشتیبانی می کنند و به قول معروف اجازه نمی دهند آب در دل آنها تکان بخورد. خوب بالطبع فرزندان شان نیز ازدواج موفقی خواهد داشت. به این شرط که خانواده های دو طرف از این نظر در یک سطح باشند و بر دیگری برتری نداشته باشند.
 
فرض کنید تناسب اجتماعی بین دو خانواده وجود نداشته باشد آن وقت تکلیف چیست؟ آیا ازدواج موفقی خواهیم داشت؟
خوب اینکه بگوییم تمام این موارد با شکست مواجه خواهد شد شاید اغراق باشد. اما چه بسیار زوجینی که به دلیل اختلافات طبقاتی و تفاوت در جایگاه اجتماعی خانواده ها به دادگاه مراجعه کرده اند. اگر با کسی ازدواج می کنید باید مداوم با خانواده او نیز در ارتباط باشید. مجبورید با آنها رفت و آمد کنید. با آنها هم صحبت شوید. به نظر شما آیا در خلال این رفت و آمده به موردی بر نمی خورید که شما را آزار دهد؟
 
ازدواج با شخصی که موقعیت اجتماعی خانواده اش بالاتر از خانواده شماست پایدار می ماند؟
فرض کنید سطح اجتماعی خانواده شما پایین باشد و مجبورید مداوم از موفقیت های خانواده همسرتان بشنوید. آیا این مورد شما را آزار نمی دهد؟ آیا خانواده خود را با دیگران مقایسه نمی کنید؟ قطعا برای تان مهم می شود. روی این موضوع حساس می شوید. حتی اگر با بهترین مرد دنیا ازدواج کنید و او این موضوعات را به رخ شما نکشد باز هم آزار می بیند. گاهی به غرورتان بر می خورد. در تاثیر جایگاه خانواده ها در ازدواج و موفقیت شما شکی نیست. اما بهتر است با کسانی وصلت کنید که از یک طبقه باشند.
 
تاثیر جایگاه اجتماعی خانواده ها در ازدواج و تاثیر آن در تربیت فرزندان زوجین
خانواده ها نه تنها در تعیین خوشبختی فرزندان خود نقش دارند حتی می توانند در تربیت نوه های خود نیز نقش مستقیمی خواهند داشت. هر چه این جایگاه بالاتر باشد بالطبع اثرش بر روی ان ها بیشتر خواهد بود. بالا بودن جایگاه اجتماعی و فرهنگی خانواده ها توام با آرامش و امنیت اجتماعی و سیاسی و فرهنگی هر فرد خواهد بود. بالطبع یک کارگر محترم با وجود تلاش های بسیارش تنها یک پدر بزرگ خوب است که در حد توانش دوست دارد فرزند و عروس و داماد و نوه اش در آرامش باشد ولی نمی تواند بیش از حد توانش برای آنها کاری کند. از طرفی یک فرد مدیر یا کسی که از جایگاه اجتماعی بالایی برخوردار است علاوه بر موقعیت های اجتماعی و فرهنگی که برای فرزندش فراهم می کند امنیت و آینده نوه اش را نیز تضمین خواهد کرد.

نکته : البته این موارد نسبی است و نمی توان آن را صد درصد دانست. اما بهتر است درمورد ازدواج تا حدی که ممکن است تناسب خانواده ها حفظ شود.

منبع: مرکز مشاوره رهیاب


سبک زندگی مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.