انواع بلوغ مورد نیاز در ازدواج

بلوغ یکی از حالت های طبیعی است که در سنی خاص در تمام دختران و پسران شکل می گیرد. اما منظور از بلوغ در ازدواج تنها بلوغ جنسی نیست. در مرحله بلوغ علاوه بر رشد جنسی، تحولاتی در ذهن و رفتار او نیز شکل می گیرد. بلوغ در ازدواج از مهم ترین نکات برای داشتن یک زندگی سالم است. فرد باید علاوه بر رشد جنسی در تمام ابعاد اجتماعی و اخلاقی و روانی رشد کرده باشد.  این مرحله ابعاد پیچیده و بسیار مهمی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. با انواع بلوغ در ازدواج آشنا شوید تا انتخاب درستی از خود و از همسرتان داشته باشید. با ما همراه باشید.
يکشنبه، 25 خرداد 1399
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
انواع بلوغ مورد نیاز در ازدواج
بلوغ اجتماعی مربوط به رفتار و نوع برخورد با اطرافیان می شود. فرد برای رسیدن به رشد اقتصادی نیاز به رسیدن به بلوغ اجتماعی دارد.
 

انواع بلوغ مورد نیاز در ازدواج

انواع بلوغ در ازدواج عبارت است از:
- بلوغ جنسی
- بلوغ  روانی
- بلوغ اقتصادی
- بلوغ اجتماعی
- بلوغ اخلاقی
- بلوغ عاطفی
- بلوغ سیاسی
- بلوغ فرهنگی
- بلوغ معنوی
- بلوغ شرعی
- بلوغ روانشناسی

نکته: البته رسیدن به تمام این دوره های بلوغ جایز نیست. در ادامه شما هر یک از این دوره ها را به اختصار برای شما توضیح خواهیم داد.
 
بلوغ جنسی
اولین مرحله بلوغ در فرد، تغییرات فیزیولوژیکی و جسمی است. این تغییرات به دلیل ترشحات هورمون های جنسی در دختران و پسران به وجود می آید. هورمون جنسی در مردان تستوسترون و در هورمون جنسی زنان پروژسترون و استروژن است. این هورمون در سنین بلوغ ترشح می شود. ترشح این هورمون باعث ایجاد تغییرات مهمی در فرد می شود. در زنان با برجسته شدن قسمت هایی از بدن و در مردان با رشد مو در صورت و تغییر صدای آنها ایجاد می شود. این فرد در این شرایط توانایی ارتباط جنسی را دارد. در رابطه با این نوع بلوغ به شما توصیه می شود اگر قصد دارید در سنین پایین ازدواج کند حتما باید به یک مشاوره جنسی مراجعه کنید و طی چند جلسه آموزش های لازم را ببنید.
 
بلوغ روانی
یکی دیگر از موارد مهم برای رسیدن به بلوغ در ازدواج، بلوغ روانی است. منظور از بلوغ روانی این است که فرد به رشد معنوی و اخلاقی رسیده و میتواند به طور مستقل یک زندگی را اداره کند. این فرد می تواند به تنهایی و بدون کمک خانواده از پس مشکلات خود بر بیاید. بعضی از عادات خاص خود را در دوران نوجوانی کنار می گذارد. بعضی از روابط خود را اصلاح می کند. بعضی از کارها را انجام نمی دهد و بعضی از حرف ها نمی زند.
 
بلوغ اقتصادی
زمانی که فرد قادر باشد از لحاظ مالی به استقلال برسد و یک زندگی را به اداره کند آنگاه می تواند ازدواج کند. این فرد بدون نیاز به کمک های اقتصادی خانواده خود به راحتی می تواند روی پای خود بایستد. بلوغ اقتصادی مهم ترین نوع بلوغ در ازدواج است که در صورت عدم رسیدن به این بلوغ بهتر است ازدواج را فراموش کند.
 
بلوغ اجتماعی
بلوغ اجتماعی مربوط به رفتار و نوع برخورد با اطرافیان می شود. فرد برای رسیدن به رشد اقتصادی نیاز به رسیدن به بلوغ اجتماعی دارد. در این حالت دختر، رفتارهای پخته و زنانه و پسر رفتارهای مردانه به خود می گیرند. از آن رفتارهای بچه گانه و لوس بازی های دوران نوجوانی خبری نیست.
 
بلوغ اخلاقی
فردی به بلوغ اخلاقی می رسد که بتواند رفتار و اخلاق خود را مدیریت کند. به راحتی خوب را از بد تشخیص دهد. مدام اشتباه نکند. اشتباهات دیگران را ببخشد. راستگو و درستکار باشد. در برخوردهای اجتماعی طوری رفتار کند که در عین سنگینی و وقار همکارانش او را دوست داشته باشند. عواقب کارهای خود را پیش بینی کند. آینده نگر باشد. خود را از آسیب ها و خطرات اجتماعی دور کند.  با دیگران همدلی و مهربانی کند. با تجربه باشد و بتواند دیگران را مدیریت کند. بتواند در مقابل همسر خود گذشت و ایثار کند. فکر می کنید فردی که خصوصیات بالا را در خود پرورش دهد نمی توان از او به عنوان همسر ایده آل نام برد؟ در نتیجه بلوغ اخلاقی بعد از بلوغ جنسی و اقتصادی بسیار حائز اهمیت است.
 
بلوغ سیاسی
بلوغ سیاسی در ازدواج نیز مهم است. فردی که به بلوغ سیاسی رسیده می تواند خوب و بد را در اجتماع به خوبی از هم تشخیص دهد. این فرد علاوه بر آگاه بودن و مشارکت های سیاسی درست در اجتماع، در خانواده نیز با سیاست برخورد می کند.
 
بلوغ فرهنگی
شاید در جامعه شنیده باشید که بگویند این فرد چه بافرهنگ است. کلمه فرهنگ در کنار ادب می آید. افرادی که به بلوغ فرهنگی رسیده اند، معنی واژه احترام و ادب را می دانند. این افراد در زندگی زناشویی خود می داند با همسرش چگونه با احترام برخورد کند. همیشه مثبت اندیش  هستند و به دیگران روحیه می دهد. همچین همواره شاد و با طراوت است. بعضی از افراد هستند که مدام در حال فحش دادن به زمین و زمان هستند و انرژی های منفی خود را به دیگران نیز منتقل می کند. این افراد هنوز به بلوغ فرهنگی نرسیده اند و نمی توانند ازدواج موفقی داشته باشند.
 
بلوغ معنوی
رسیدن به بلوغ معنوی یکی دیگر از انواع بلوغ در ازدواج در ادیان مختلف است. خانواده ای که در آن دختر و پسر به بلوغ معنوی برسند و نحوه بندگی کردن را بدانند یکی از محکم ترین و بنیادی ترین خانواده ها خواهد شد. در این خانواده زن و شوهر خدا را در کارهای خود شاهد قرار می دهند و بالطبع سعی می کنند رفتارهایی که انجام می دهد خدایی باشد. این افراد در اجتماع نحوه برخورد با نامحرم را می دانند و حتی المقدور سعی می کنند گناهی مرتکب نشوند. میدانید که امروزه یکی از مهم ترین علت های طلاق خیانت است. افراد خائن خدا را در زندگی فراموش کرده اند. آنها از ارزش های انسانی و حقوق افراد چیزی نمی دانند. به همین دلیل باید خانواده ها نهایت تلاش خود را بکنند تا دختر و پسرشان از لحاظ معنوی نیز رشد کنند.
 
بلوغ شرعی
بلوغ شرعی در دختران 9 سال و در پسران 15 سال است. اما این سن برای ازدواج سن مناسبی نیست. در این سن تنها فرد کم کم به بلوغ جنسی می رسد و هیچ اطلاعی درباره نحوه روابط جنسی صحیح ندارد.
 
بلوغ روانشناسی
پس از رسیدن به بلوغ جنسی و اخلاقی و اقتصادی صحبت از بلوغ روانشناسی می شود. سوال اینجاست.. آیا از لحاظ روانی آمادگی ازدواج را دارید یا خیر؟ این سوال زیر شاخه های بسیاری دارد اما به طور کلی فرد باید از لحاظ روحی و روانی آماده ازدواج باشد. که آیا می تواند در کنار یک غریبه تا آخر عمر مدت ها زیر یک سقف زندگی کند یا خیر... آمادگی روانی برای ازدواج بسیار مهم است. کسانی که هنوز به این آمادگی نرسیده اند حتی با وجود داشتن شرایط دیگر بهتر است فکر ازدواج را از سرشان بیرون کنند. مراجعه به یک روان شناس یا مشاوره بسیار مهم است.

منبع: مرکز مشاوره رهیاب


سبک زندگی مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.