بازدید : 2282 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

صادق بیگ افشار گیلانی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع :
صادق يا صادقي بيگ افشار گيلاني از بزرگان ايراني ايل ترك خدابنده لو، كتابدار شاه عباس اول، نقاش، خطاط، و شاعري متخلص به صادقي بود. وي در نظم و نثر فارسي و تركي جغتايي مهارت داشته است و صادقي بيگ در 1018ه.ق درگذشت. گروه : هنررشته : نگارگريوالدين و انساب : پدر صادقي بيگ افشار گيلاني افشار، يكي از بزرگان ايل خدابنده لوي ترك قزلباش بود كه در گيلان ساكن شده بود.اوضاع اجتماعي و شرايط زندگي : صادقي بيگ افشار خدابنده لوي گيلاني درخانواده يكي از بزرگان ايل ترك خدابنده لو كه از ايلات قزلباش عصر صفوي بود و در گيلان سكني گزيده بود به دنيا آمد. اما محل ولادت صادقي بيگ محله روجو( ويچويه ) تبريز در 993ه.ق يا 940ه.ق بوده است.تحصيلات رسمي و حرفه اي : صادقي بيگ افشار گيلاني نقاش، خطاط و شاعر نيز كتابدار شاه عباس اول بوده است. بنابراين علاوه بر مهارت بسيار در هنر احتمالا در علومي چون هندسه و علم مناظر او را يا در جهت كاربردهاي هنري در مينياتور ايراني تحصيلات و مطالعاتي داشته است.خاطرات و وقايع تحصيل : صادقي بيگ افشار گيلاني به سبب آنكه خانواده وي از خوانين ايل خدابنده لو از ايلات قزلباش بوده اند، از اوان نوجواني با دربار صفوي پيوند خورد و به فعاليت هاي هنري در آنجا پرداخت.فعاليتهاي ضمن تحصيل : صادقي بيگ افشار گيلاني در كنار تحصيل علوم رايج زمانه خود، به تجربه اندوزي در هنرهايي چون نگارگري، شعر و خطاطي علاقه وافري داشت چنانكه ساليان بعدي عمر وي به اين امور گذشت.استادان و مربيان : رضا عباسي نگارگر مشهور عهد شاه عباس كبير صفوي و عليرضا عباسي و امامي از خطاطان مشهور همان عهد از استادان صادقي بيگ افشار گيلاني بوده اند.آرا و گرايشهاي خاص : صادقي بيگ افشار گيلاني در نگارگري قايل به تعيين قواعد خاص نگارگري ايراني به ويژه مكتب اصفهان پيرامون عدم رعايت علم مناظر و مرايا، دقت در ترسيم و افقي چهره افراد و چگونگي ساختن رنگ و تركيب آن بوده است. ________________________________________ آثار : تذكره الشعرا خطيات ديوان غزليات فارسي و تركي رساله هجو ثالث زبده الكلام شرح حال مثنوي سعد سعيد مثنوي فتح نامه عباس نامدار ويژگي اثر : اين مثنوي درباره فتوحات شاه عباس اول (شاه عباس كبير) صفوي است كه به دربار وي عرضه شده است.9 مجمع الخواص ويژگي اثر : اين اثر شامل تذكره اي است از شعرا كه شامل سرگذشت چهارصد تن از سخنوران عهد صفوي به ويژه معاصر ين شاه عباس اول صفوي بوده است.10 مجموعه انتشارات و مكاتبات فارسي و تركي منظومه قانون الصور ويژگي اثر : اين اثر كه شامل 210 بيت شعر درباره قواعد وشيوه هاي نگار گري است در دربار شاه عباس صفوي در اصفهان تحرير گرديده است.
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.

593/7614