0
مجله راسخون مرتبط
ویژه نامه ها

مزایا و معایب جذب نیروهای تازه کار و جوان در روند جهش تولید در صنایع صادراتی

راهکارهایی مانند جهش تولید و توجه به صنایع صادراتی، همواره مورد توجه بوده و هست. این پژوهش با بررسی مزایا و معایب به کارگیری نیروهای جوان، بر ایجاد نگرشی کوشیده است که با تکیه بر آن بتوان نیروهای جوان را به صورتی هدفمند و موثر در مسیر جهش تولید و رشد اقتصادی قرار داد.
مزایا و معایب جذب نیروهای تازه کار و جوان در روند جهش تولید در صنایع صادراتی

مزایا و معایب جذب نیروهای تازه کار و جوان در روند جهش تولید در صنایع صادراتی

در مباحث اقتصاد کلان، به­طور کلی رشد و توسعه­ی اقتصادی یک کشور در گرو افزایش تولید ناخالص ملی است. برای کشوری نظیر ایران که اقتصاد آن بسیار وابسته به نفت است، کاستن این وابستگی همواره دغدغه­ی مهم دولت­مردان و اقتصاد­دانان این کشور بوده ­است. زیرا هرچند نفت یک ثروت ملی بسیار ارزشمند است، اما وابستگی اقتصادی به آن، محدودیت­های بی­شماری را در مسیر رشد و توسعه­ی اقتصادی کشور به همراه­ دارد. (1)

از این­ رو، راه ­کارهایی مانند جهش تولید و توجه به صنایع صادراتی، همواره مورد ­توجه بوده و هست. یکی از عوامل موثر در رسیدن به این اهداف، مدیریت، پرورش، و استفاده بهینه از منابع انسانی موجود در کشور است؛ به همین جهت توجه به قشر جوان که قلب تپنده­ی نیروی انسانی کشور محسوب می­شود، از ملزومات آن خواهد بود.
 

مبانی نظری رشد اقتصادی

شناسایی منابع رشد اقتصادی و معرفی آن­ ها، همواره مورد توجه اقتصاددانان بوده ­است. متخصصان علم اقتصاد، بر­اساس روابط حاکم بر الگوی رشد اقتصادی، قوانینی را در توصیف رشد یک اقتصاد ذکر­ کرده­اند که توجه به آن­ ها خالی از لطف نخواهد بود. (2)
 
 • قانون اول
 • میزان رشد یک اقتصاد، به طور مستقیم به میزان رشد بخش تولید آن مربوط می­شود.
 
 • قانون دوم
 • افزایش در میزان رشد خروجی بخش تولید، موجب افزایش در بهروه­وری نیروی کار در این بخش می­شود که قسمتی از افزایش رشد، خروجی ناشی از افزایش بهره­وری عوامل تولید بخش مذکور است.
 
 • قانون سوم
 • با افزایش میزان رشد خروجی در بخش تولید، بهره­وری در بخش غیرتولیدی افزایش می­یابد.

مزایا و معایب جذب نیروهای تازه کار و جوان در روند جهش تولید در صنایع صادراتی

از قوانین فوق بر­می ­آید که بخش تولید، موتور رشد و توسعه­ی یک اقتصاد است و افزایش بهره­وری نیز، لازم و ملزوم آن به شمار می­رود. در پژوهش­های فراوانی که در سطح جهانی درباره­ی اهمیت بهروه­وری در رشد اقتصادی انجام شده ­است، قریب به اتفاق، به نقش پررنگ بهره­وری نیروی کار، اذعان داشته ­اند.

حوزه­ بهره­ وری نیروی کار نیز به نوبه­ی خود با چالش­هایی درگیر است که شناخت آن­ ما را در رسیدن به هدف این مقاله یاری می­کند. برخی چالش­های موجود در حوزه­ی بهره­ وری نیروی کار عبارت­ند از:
 
 • عدم تناسب میان تخصص افراد و مهارت مورد نیاز مشاغل
 
 • ساختار سنتی و غیر رقابتی اقتصاد و عدم تمایل جدی برای جذب نیروی کار متخصص
 
 • به­روز نبودن آموزش­های نیروی کار
 
 • تعداد کم و نامتناسب پژوهشگران و مخترعان (3)
 

مدیریت منابع انسانی

تمامی این چالش­ها حاکی از نیاز به یک موضوع مهم به نام مدیریت منابع انسانی است. وظایف بسیاری برای مدیریت منایع انسانی تعریف شده­ است، اما می­توان مهم­ترین آن ­ها را جذب و استخدام، و آموزش و توسعه­ی نیروی انسانی دانست. جذب و استخدام درست و هدف ­مند، کلید موفقیت در مدیریت منابع انسانی است.

مزایا و معایب جذب نیروهای تازه کار و جوان در روند جهش تولید در صنایع صادراتی

به کار­گیری نیروهای جوان

قشر جوان، منابع انسانی تازه نفس یک کشور هستند که می­توانند موتور رشد و توسعه­ی کشور را با سرعت هرچه بیشتر به حرکت در بیاورند. از طرفی نرخ بیکاری چالش بسیار خطرناکی است که باید با راهکارهایی همچون جهش تولید و به کار­گیری جوانان، با مقابله با آن پرداخت.

در کشوری نظیر ایران که قشر عظیمی از نیروی انسانی آن را جوانان تشکیل می­دهند؛ باید با استفاده از سیاست­گذاری­های درست و مشارکت­ دادن جوانان در روند جهش تولید و صنایع صادراتی، از این سرمایه­ ملی و فرصت خدادادی  برای رشد اقتصادی و آبادانی هر چه بیشتر کشور بهره جست.
 

مزایای به کارگیری نیروی­های جوان

ما امروزه با نرخ بیکاری شتاباتی رو به­ رو هستیم و این در حالی ­است که هر سال به تعداد فارغ ­التحصیلان جوان نیز افزوده می­شود. قطعا بخشی از این اتفاق به خاطر عدم دانش کافی از مزایای به­ کارگیری نیروهای جوان و فوایدی است که جوانان برای تجارت به ارمغان می ­آورند. برخی از مهم­ترین ویژگی ­های جوانان به شرح زیر است: (4)
 
 • اشتیاق کاری و چشم­انداز جدید
نیروی کار جوان اشتیاق بیشتری در کار­ از خود نشان می­دهد. آن­ ها می توانند چشم ­انداز تازه و طرز تفکر متفاوتی را برای کسب و کار­ها ایجاد ­کنند. بیشتر کارمندان جوان مشتاق یادگیری بیشتر و کسب تجربه­ در مهارت­های خود هستند. این اشتیاق، برای کارهای گروهی و افزایش بهره­ وری در محیط کار بسیار مفید است.
 
 • رشد و توسعه فردی
جوانان همواره به دنبال یادگیری هستند؛ حتی اگر تازه فارغ ­التحصیل شده­ باشند باز ­هم یک نگرش یادگیری­ محور دارند که به آن­ ها کمک می­کند تا آموزش را با سرعت جذب ­کنند. از آن­جا که آن­ ها تجربه­ چندان زیادی از کار ندارند، در واقع به نوعی «لوح خام» هستند. در نتیجه این امکان فراهم­ است که نیروی کار جوان به­طور تخصصی و دقیقا مطابق با نیازهای مجموعه آموزش ببیند و توسعه پیدا­کند.
 
 • کاهش هزینه­ ها
در اغلب موارد جوانان توقع دستمزد کمتری نسب به نیرو­های باتجربه ­تر دارند. این بدان معناست که شرکت­ها می­توانند در بخش­هایی که نیاز به افراد بسیار با­تجربه نیست از جوانان استفاده ­کنند. همچنین گزینه ­هایی مانند کارآموزی نیز وجود دارد که هم برای کارفرمایان از نظر مالی، و هم برای جوانان از نظر کسب تجربه، بسیار سودمند است.
 
 • فن­آوری محور
نسل جوان از ابتدا با فن­آوری رشد کرده ­است. این علاقه­ ذاتی آن­ها به فن­آوری و توانایی آن ­ها در استفاده از فن­آوری­های گوناگون به خوبی آن ­ها را از نسل­های دیگر نیروی کار متمایز می­کند. از این رو استخدام نیروی کار جوان نقش مهمی در پیش­برد تجارت بر مبنای استفاده از نرم­ افزار و فن­آوری­های به­ روز دارد.
 
 • سازگاری و چابکی
هنگامی که شرایط غیر منتظره­ای بروز­می­کند، افراد جوان­تر بهتر می­توانند به تغییرات ناگهانی پاسخ دهند و این موضوع در فضای کاری امروز که فن­آوری­ها و اولویت­ها مدام در حال تغییر هستند، می­تواند بسیار مفید واقع­ شود.
 

معایب به کار­گیری نیروی جوان

در واقع معایب به کارگیری نیروی کار جوان، مزایای به کار­گیری نیروی کار مسن­ تر را نشان ­می­دهد. هرچند مزایای بسیار ارزشمندی را در به کار­گیری نیرو­های جوان بر­شمردیم، اما بی ­توجهی به معایب آن و عدم جذب نیروی انسانی مناسب، مسلماً ضررهای جبران ناپذیری را تحمیل خواهد ­کرد. در اینجا به بررسی چند مورد مهم می­پردازیم که نیروی کار جوان فاقد آن ­ها هستند و نیروی کار باتجربه و مسن­تر در این موارد ارجحیت دارند. (5)
 
 • کمبود تجربه
کم تجربه بودن، بزرگ­ترین نقطه ضعف جوانان است. گرچه جوانان تمام انرژی و اشتیاق خود را در پیش­برد اهداف سازمان به ­کار می­گیرند؛ اما معمولا فاقد تجربه­ کاری لازم برای خلق یک اقدام موثر هستند.
 
 • نا­آشنایی با فضاهای تولیدی و اقتصادی
بیشتر جوانان از محیط­های تولیدی و اقتصادی به­دور بوده­اند و از فرهنگ و جو حاکم برآن بی اطلاع هستند. آن ­ها ممکن است اطلاعات تئوری فراوانی در این زمینه­ها داشته ­باشند؛ اما هنگام کار عملی، تجربه است که حرف اول را می­زند. در مسایل مهمی هم­چون قرارداد­های تجاری، تجارت بین­المللی، تولیدات استراتژیکی وغیره نیاز به افراد سرشار از تجربه، بیشتر حس­ می­شود.

از طرفی موفقیت تجاری، با تولید و خدمات با کیفیت و علاوه ­بر این ها، با روابط محقق می­شود. کارکنان مسن­ تر، به­ دلیل اینکه مدت بیشتری در بازار کار بوده ­اند، طبیعتا زمان بیشتری برای ایجاد یک شبکه­ی ارتباطی با افراد حرفه­ای صنایع داشته ­اند. بنابراین، استخدام چنین فردی به معنای آوردن این ارتباطات مهم به شغل جدید و افزایش اعتماد مشتریان خواهد بود. آن ها به لطف اعتباری که دارند، دریچه­های جدیدی را پیش ­روی شرکت­هایشان می­گشایند.
 
 • عدم وفاداری و ثبات
بسیاری از کارمندان جوان چشم­انداز روشنی از شغل خود ندارند. آن ­ها در یک شرکت مشغول به کار می­شوند و به محض پیدا کردن فرصت شغلی بهتر، شغل فعلی را ترک ­می­کنند و تمامی هزینه­ها و تلاش­هایی را که شرکت فعلی برای آموزش آن­ها نموده به هدر می­دهند.

بنابر مطالعات انجام شده، 58 درصد از کارگران جوان، کمتر از سه سال در شغل خود باقی­ می­مانند در حالی ­که میانگین این رقم در کارکنان مسن­تر، هفت سال است.
 
 • نداشتن رویکرد و تفکر بلند­مدت
علی­رغم دانش فراوان و ایده­های روشن، نیروهای جوان معمولا قادر به پیشبرد تجارت، با یک رویکرد بلند­مدت نیستند. زیرا تفکرات و نظرات آن ­ها دائما در ­حال تغییر است و هنوز به جهت ­گیری مشخصی دست نیافته­اند.

مواردی از این قبیل هر کارفرمایی را راغب می­کند تا به­جای نیروهای جوان، نیروهای مجرب و مسن­ تر را استخدام­ کند. با این حال مزایای جذب نیروی جوان که قبلا ذکر شد، نه تنها قابل چشم ­پوشی نیست بلکه در اکثر موارد به کار­گرفتن آن ­­ها سودمندتر هم هست.

مزایا و معایب جذب نیروهای تازه کار و جوان در روند جهش تولید در صنایع صادراتی

راه­کارهای به­ کار­گیری جوانان

از مطالب فوق چنین بر­می­آید که استفاده از ظرفیت نیروی انسانی جوان کشور نیاز به ساز و­ کاری مناسب و مدیریتی هدف­مند دارد. مدیریتی که با به ­کارگیری نیرو­های جوان، نیازهای فن­آورانه و دانش­بنیان کشور را برآورده­ کند و با استفاده از افراد مسن­تر و باتجربه در کنار آن­ ها، خلأ کم­تجربگی جوانان را پرکند. جوانان نیز در کنار این نیرو­­های مجرب و کار­کشته، سعی بر کسب تجربه ­کنند.

به­ طور نمونه، بازار صادراتی را می­توان نام ­برد که نیازمند نوآوری و تجربه است. بدیهی است که برای تولید محصولاتی که توانایی رقابت جهانی داشته باشند، باید خلاقیت و نوآوری داشت؛ با وجود این،  بدون داشتن تجربه­ و شناخت کافی از­این بازار، موفقیت در این عرصه عملا غیر­ممکن است.

نیروی جوان برای حضور موثر در بازار های صادراتی باید علاوه بر تکیه بر توان و تخصص تئوریک خودش، سعی بر کسب تجربه و سازگار شدن با فضای جهانی داشته باشد.

به طور­کلی می­توان گفت که جوان­ گرایی همه­ جانبه درست نیست؛ بلکه بهره­وری منابع انسانی، نیازمند یک تعادل حیاتی میان قشر جوان و نخبه و افراد مجرب­ تر است. البته این ایجاد تعادل باید بر مبنای اولویت قرار­دادن جوانان باشد، زیرا که آمار بالای جوانان تحصیل­کرده و نخبه و جویای کار در کشور، حاکی از منبع ازرشمندی است که باید هرچه زودتر در مسیر پیشرفت و رشد اقتصادی کشور به­ کار گرفته ­شود. در غیر این ­صورت نرخ فزاینده­ بیکاری به­ تدریج اقتصاد کشور را زمین­گیر خواهد­کرد.

مزایا و معایب جذب نیروهای تازه کار و جوان در روند جهش تولید در صنایع صادراتی

پیشنهادها

باید گام­هایی در راستای آماده­کردن هرچه بیشتر جوانان برای ورود موثر به بازار کار، و بر طرف­کردن کاستی­های آنان برداشته­ شود. هدف­مند و کار­محور­ کردن آموزش ها در سطح دانشگاه  راه­کاری است تا افراد توانایی بیشتری در برعهده گرفتن شغلی داشته باشند که برای یاد ­گرفتن آن سال ها زحمت کشیده اند. بنابراین گام اول، افزایش مهارت و تجربه و دانش عملی دانش آموختگانی است که هنوز مسیر خود را در دنیای کار باز نکرده اند.

اما گام دوم که بسیار اساسی­تر است، توجه به برنامه ریزی آموزش، از همان ابتدای تحصیل کودکان است. جامعه به افرادی با تفکر خلاق، مبتکر، علاقه مند و دارای روحیه­ی همکاری نیاز­ دارد. در سیستم آموزش فعلی که تمام توجه روی کودکانی است که تنها از هوش ریاضی بالایی برخوردارند، سایر توان­مندی های کودکان نادیده گرفته می شود.

پرورش خلاقیت، توان خودابرازی و قدرت اعتماد به نفس، به حضور انسان هایی توانمند با استعدادهایی شکوفا در جامعه منجر می شود. انسان هایی که شغل خود را براساس استعدادها و توان­مندی های خود انتخاب کرده­اند و از آن لذت می برند و به سوی موفقیت خود و جامعه به طور خستگی ناپذیری پیش می روند. سال های اول مدرسه برای کودکان، می تواند زمان مناسب کشف توانمندی های آن ­ها باشد تا در بزرگسالی، به سوی رشته تحصیلی یا کاری که با علایق و خواسته هایش هم راستا باشد، پیش بروند. (6)
 
نتیجه گیری و جمع بندی
با نگاهی کلی به شرایط موجود در ایران و کشورهای توسعه یافته به راحتی در می یابیم که جهش تولید و توجه به صنایع صادراتی، یگانه راه­کار رشد­ دهنده­ی اقتصاد کشور است. برای رونق هر چه بیشتر تولید ملی، فتح بازارهای جهانی و رقابت در عرصه های بین المللی، ما نیازمند در­هم ­آمیزی نیروی جوانی و تجربه هستیم و این مهم تنها با مدیریت منابع انسانی و برنامه ریزی اساسی می تواند حاصل شود.

پی­نوشتها
 1. رمضان­پور، اسماعیل. جهانی شدن اقتصاد و اثرات آن روی اشتغال و بازار کار. موسسه کار و تامین اجتماعی، 1382.
 2. اشرف زاده، سیدحمیدرضا و مهرگان، نادر. اقتصادسنجى پانل دیتا. تهران: مؤسسه تحقیقات تعاون دانشگاه تهران
 3. شاه آباد ی، ابوالفضل. نقش رشد بهره وری کل عوامل در رشد بخش غیرنفتی اقتصاد ایران. مجله دانش و توسعه.
 4. www.unicef.org
 5. www.thebalancecareers.com
 6. www.donya-e-eqtesad.com
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
صهیونیزم ویروسی خطرنا‌کتر از کرونا!
صهیونیزم ویروسی خطرنا‌کتر از کرونا!

صهیونیزم ویروسی خطرنا‌کتر از کرونا!

میراثی که ترامپ به جای گذاشت!
میراثی که ترامپ به جای گذاشت!

میراثی که ترامپ به جای گذاشت!

فرازی زیبای از سوره یوسف/ استاد عبدالباسط
فرازی زیبای از سوره یوسف/ استاد عبدالباسط

فرازی زیبای از سوره یوسف/ استاد عبدالباسط

شیوه عجیب دولت در واگذاری پالایشگاه کرمانشاه!
شیوه عجیب دولت در واگذاری پالایشگاه کرمانشاه!

شیوه عجیب دولت در واگذاری پالایشگاه کرمانشاه!

تلاوت آیه 145 سوره آل عمران/ استاد شحات محمد انور
تلاوت آیه 145 سوره آل عمران/ استاد شحات محمد انور

تلاوت آیه 145 سوره آل عمران/ استاد شحات محمد انور

تلاوت آیه 44 سوره هود استاد محمود شحات انور
تلاوت آیه 44 سوره هود استاد محمود شحات انور

تلاوت آیه 44 سوره هود استاد محمود شحات انور

استراتژی تقریب مذاهب اسلامی
استراتژی تقریب مذاهب اسلامی

استراتژی تقریب مذاهب اسلامی

سوال از شورای خلافت/ استاد پیشوایی
سوال از شورای خلافت/ استاد پیشوایی

سوال از شورای خلافت/ استاد پیشوایی

درباره بیت النور قم/ استاد پیشوایی
درباره بیت النور قم/ استاد پیشوایی

درباره بیت النور قم/ استاد پیشوایی

نسبت مختار با امام حسین علیه السلام/ استاد پیشوایی
نسبت مختار با امام حسین علیه السلام/ استاد پیشوایی

نسبت مختار با امام حسین علیه السلام/ استاد پیشوایی

معرفی شخصیت نفیسه خاتون
معرفی شخصیت نفیسه خاتون

معرفی شخصیت نفیسه خاتون

سخن آوا | باطنِ پاک / استاد دارستانی
سخن آوا | باطنِ پاک / استاد دارستانی

سخن آوا | باطنِ پاک / استاد دارستانی

آشنایی با موسس ماندگار بیمارستان الغدیر تهران
آشنایی با موسس ماندگار بیمارستان الغدیر تهران

آشنایی با موسس ماندگار بیمارستان الغدیر تهران

آخرین وضعیت داوطلبان واکسن ایرانی کرونا
آخرین وضعیت داوطلبان واکسن ایرانی کرونا

آخرین وضعیت داوطلبان واکسن ایرانی کرونا

آیا واکسن می‌تواند به کرونا خاتمه بدهد؟
آیا واکسن می‌تواند به کرونا خاتمه بدهد؟

آیا واکسن می‌تواند به کرونا خاتمه بدهد؟

حیات وحش بوستان جنگلی گلستان
حیات وحش بوستان جنگلی گلستان

حیات وحش بوستان جنگلی گلستان

کیک|ایده تزیین کیک شکلاتی
کیک|ایده تزیین کیک شکلاتی

کیک|ایده تزیین کیک شکلاتی

رئیس بانک مرکزی اصلا نمی دانستند ال سی چیست!
رئیس بانک مرکزی اصلا نمی دانستند ال سی چیست!

رئیس بانک مرکزی اصلا نمی دانستند ال سی چیست!

معلوم شدن نقاط ضعف آمریکا
معلوم شدن نقاط ضعف آمریکا

معلوم شدن نقاط ضعف آمریکا

شنا در ساحل کرونا!
شنا در ساحل کرونا!

شنا در ساحل کرونا!

سرقت لپتاپ پلوسی به ادعای FBI
سرقت لپتاپ پلوسی به ادعای FBI

سرقت لپتاپ پلوسی به ادعای FBI