علائم هشدار دهنده‌ی افسردگی

افسردگی عارضه‌ای است که در آن فرد احساس ناراحتی، حزن و اندوه دارد. در این مقاله در مورد انواع علائم هشدار دهنده‌ی افسردگی خواهید آموخت.
چهارشنبه، 18 آذر 1394
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
علائم هشدار دهنده‌ی افسردگی
علائم هشدار دهنده‌ی افسردگی

 

مترجم: رزیتا ملکی‌زاده
منبع:راسخون
 

افسردگی عارضه‌ای است که در آن فرد احساس ناراحتی، حزن و اندوه دارد. در این مقاله در مورد انواع علائم هشدار دهنده‌ی افسردگی خواهید آموخت.
افسردگی یک عارضه‌ی جسمی و روانی است که چنانچه به مدت طولانی نادیده گرفته شود، می‌تواند کل زندگی فرد را نابود سازد. این عارضه به دلیل فعل و انفعالات پیچیده میان مواد شیمیایی درون بدن و مغزمان رخ می‌دهد. عوارض جانبی افسردگی تمام جنبه‌های زندگی ما از سبک زندگی گرفته تا روابط، عملکرد فرد در محل کار و از آن جمله را تحت تأثیر قرار می‌دهد. حدود 10 درصد افراد حداقل یک بار در طول زندگی از افسردگی رنج می‌برند. با این حال، تعداد کمی جهت درمان آن به دنبال مراقبت‌های پزشکی هستند. این کار عمدتاً به این دلیل است که بیشتر این افراد از تشخیص این علائم هشدار دهنده عاجزند.

علائم هشدار دهنده افسردگی ماژور یا اساسی (Major Depression)

افسردگی نمی‌تواند با کمک هیچ معاینه‌ی بدنی یا آزمایش خون تشخیص داده شود. جهت تشخیص آن بایستی به علائم هشدار دهنده‌ی آن استناد کنید. در این قسمت، متداول‌ترین علائم هشدار دهنده‌ی افسردگی را مورد بحث قرار می‌دهیم.

غم و اندوه طولانی مدت

هر چند غم و شادی جزء لاینفک زندگی است، افرادی که از برخی انواع افسردگی رنج می‌برند، بیرون آمدن و بهبودی از ناامیدی و یأس را سخت می‌دانند. حملات گریه، رفتار بی‌ملاحظه، احساس گناه و خود بیزاری تعدادی از واکنش‌های احساسی افراد افسرده به شمار می‌رود. اعتماد به نفس آنها در طول این دوره از این بیماری حقیقتاً پایین است. گفته می‌شود که این اختلال نشانه‌ و تجسم پرخاشگری منفعلانه است و افرادی که کمی احساس ناراحتی و غم می‌کنند، نسبت به شکست‌هایشان احساس نگرانی و آزار می‌کنند. با مشاهده‌ی بی‌کفایتی خود، احساس خشم و غضب کرده و عصبانیت و خشم آنها از درون نشان داده می‌شود. افزایش اضطراب و بی‌قراری همچنین یک اتفاق معمول در این وضعیت به حساب می‌آید.

عدم علاقه به فعالیت‌های روزانه

یکی از هشدار دهنده‌ترین علائم افسردگی از دست دادن علاقه نسبت به تمام فعالیتهایی است که فرد زمانی کاملاً از آنها لذت می‌برد. این فعالیتها می‌تواند یک سرگرمی، چند فعالیت اجتماعی، دیدن دوستان و از آن جمله باشد. آنها شروع به خارج شدن از مشارکت فعال از هرگونه تعامل اجتماعی می‌کنند. تشخیص این حالت بسیار دشوار می‌باشد، به این دلیل که فرد مورد نظر از پذیرش آن به عنوان نشانه‌ای از افسردگی امتناع می‌کند. چنانچه این افراد در این مرحله از کمک‌های پزشکی بهره جویند، آنگاه از آنها خواسته می‌شود هر چه بیشتر با دیگران معاشرت داشته باشند. مشخص شده است که با افزایش تعاملات اجتماعی، نوع خاصی از مواد شیمیایی منتشر می‌شود که به ثبات خلق و خوی کمک کرده و احساس شادی را به فرد برمی‌گردانند.

اختلالات خوابی

افراد افسرده به سختی قادر به خوابیدن هستند. این مشکل معروف به بی‌خوابی بوده و در موارد خاصی، افراد کل شب را نمی‌توانند به خواب روند. در نتیجه، در تمام طول روز احساس خواب آلودگی و خستگی داشته و این به نوبه‌ی خود، بدخلقی و دیگر مشکلات رفتاری را افزایش می‌دهد. دیگر اختلالات مربوط به خواب شامل خوابیدن بیش از حد، بیدار شدن‌های مکرر از خواب در طول شب، بیدار شدن صبح خیلی زود از خواب و غیره می‌باشد. اختلالات خوابی، افسردگی را بسیار بدتر کرده بطوری که مغز از تجدید مواد شیمیایی ضروری جهت عملکردهای عادی، ناتوان خواهد بود. تغییر در عادات خواب بخشی از درمان افسردگی است.

افکار و خیالات خودکشی‌گرایانه

این حالت واضح‌ترین نشانه‌ی افسردگی وخیم و جدی است. چنین افرادی اغلب از ناامیدی، کشتن خود، یا آسیب رساندن به خود به طرق مختلف صحبت می‌کنند. چنین وضعیتی هنگامی رخ می‌دهد که فرد احساس درماندگی می‌کند. در واقع، بسیاری از افرادی که در چنین وضعیتی هستند، دلشان نمی‌خواهد بمیرند اما به شدت می‌خواهند که از درد و رنج خود خلاص شوند. اگر کسی را می‌شناسید که به آسیب رساندن به خودش تمایل دارد، بایستی یاری خود را به او افزایش داده و بدون از دست دادن وقت، به او کمک کنید تا به دنبال کمک حرفه‌ای از یک متخصص باشد. مشاوره بهترین درمان برای چنین شرایطی است.

تغییر در اشتها

افسردگی تغییرات شدیدی در عادات غذا خوردن شخص مورد نظر به همراه می‌آورد. بعضی افراد خوردن مواد غذایی را متوقف می‌کنند و بعضی دیگر اغلب در خوردن زیاد‌ه روی می‌نمایند. این امر به از دست دادن یا افزایش بیش از حد وزن منجر می‌شود. در بسیاری افراد مشاهده شده که بجای خوردن غذاهای سالم، بیشتر به خوردن تنقلات و خوراکی‌های ناسالم علاقه دارند. همانطور که مواد مغذی مناسب جهت حفظ سلامت جسمی و هم روحی یک ضرورت است، عادات خوردن نامناسب می‌تواند افسردگی را بدتر سازد. در چنین مواردی مصرف مواد غذایی سالم به خلاصی از بیماری افسردگی کمک می‌کند.

بیماری‌های جسمی

افسردگی نه تنها سلامت روانی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بلکه به شدت بر سلامت جسمانی ما نیز تأثیر می‌گذارد. وجود سردردهای مکرر، دل درد، مشکلات گوارشی، درد عضلانی و غیره از علائم معمول افسردگی می‌باشند. هنگامی که ذهن و روان ما در حالت افسرده قرار دارد، در روند انتشار مواد شیمیایی از مغز بی‌نظمی‌هایی رخ می‌دهد، به همین دلیل چنین وضعیتی پیش می‌آید. در نتیجه‌ی این عدم تعادل، فرد افسرده دردهای مختلفی را تجربه می‌کند. پس از آنکه درمان افسردگی آغاز گردید، بهبودی در وضعیت سلامتی مشاهده خواهد شد.
افراد در هر گروه سنی ممکن است از افسردگی رنج ببرند. این بیماری می‌تواند هم مردان و هم زنان بزرگسال را تحت تأثیر قرار دهد. با این حال، مطالعات تحقیقاتی نشان داده‌اند که زنان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به افسردگی می‌باشند. افسردگی در میان نوجوانان نیز این روزها بسیار متداول شده است. در تمام موارد افسردگی، یک یا چند نشانه‌ی هشداردهنده‌ قابل مشاهده است. در بیشتر مواقع، به این علائم دقیق و نامحسوس در دوستان یا اعضای خانواده‌ی خود به دلیل مشغله‌ی زندگی توجه نمی‌کنیم. این اختلال هنگامی که تشخیص داده نشود، خود را به شیوه‌ای شدید و یا بارز نشان خواهد داد. به همین دلیل، بهتر است بلافاصله از یک فرد حرفه‌ای کمک بگیریم و این علائم را با مشاور درمیان بگذاریم.
به طور کلی، افسردگی در نتیجه‌ی درد عاطفی به دلیل مرگ عزیزی، برهم خوردن یک رابطه، از دست دادن شغل، سلامتی، یک حادثه‌ی آسیب‌زا، و غیره پیش می‌آید. همچنین این باور وجود دارد که افسردگی با ژنتیک و وراثت در ارتباط می‌باشد. به کمک یک مشاوره‌ی مناسب، داروهای افسردگی، تغییر در شیوه زندگی، و پشتیبانی از خانواده و دوستان، افسردگی می‌تواند به طور کامل درمان شود. 

 نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.