همه آنچه باید درباره افسردگی پس از عمل بدانید

در شرایط کنونی و با توجه به گوناگونی عمل های جراحی که در بیمارستان ها انجام می شود، یکی از انواع افسردگی که رایج شده است، افسردگی پس از عمل جراحی است. این که این نوع از افسردگی چه علائمی دارد و چگونه می توان با آن مقابله کرد.
دوشنبه، 14 آبان 1397
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: وحید کرمی
موارد بیشتر برای شما
همه آنچه باید درباره افسردگی پس از عمل بدانید
افسردگی پس از جراحی؛ به چه اطلاعاتی نیازمند هستید؟
 
چکیده:
در شرایط کنونی و با توجه به گوناگونی عمل های جراحی که در بیمارستان ها انجام می شود، یکی از انواع افسردگی که رایج شده است، افسردگی پس از عمل جراحی است. این که این نوع از افسردگی چه علائمی دارد و چگونه می توان با آن مقابله کرد از جمله اموری است که در این مقاله سعی داریم بدان بپردازیم.

تعداد کلمات : 1469 / تخمین زمان مطالعه : 7 دقیقه

افسردگی

نویسنده: جان جانسون
   مترجم: علی مهربانی

مقدمه:
تجربه افسردگی پس از جراحی رایج است. داشتن میزان کمتری از سلامت کامل، هزینه جراحی، به علاوه نگرانی های دیگر، ممکن است موجب ناامیدی شود.
این برای افراد و اعضای خانواده آنها مفید است تا بدانند که چرا این اتفاق می افتد و در مورد آن چه می توان انجام داد.

علائم افسردگی
افسردگی یک بیماری روانی است که می تواند زندگی را برای افراد مبتلا به آن دشوار کند.
علائم افسردگی عبارتند از:
     خستگی
     مشکل در تصمیم گیری
     خوردن خیلی بیشتر یا کمتر از حد معمول
     خواب خیلی بیشتر یا کمتر از حد طبیعی
     احساس از دست دادن علاقه به فعالیت های منظم
     احساس اضطراب، استرس، تحریک پذیری یا پرخاشگری
     بی نظمی یا بی حوصلگی
     احساس ناامیدی بدون دلیل
 
اگرچه افسردگی ذهن را تحت تأثیر قرار می دهد، می تواند منجر به بیماری های جسمی نیز بشود. افسردگی نیز ممکن است بدین معنی باشد که طول دوره بهبودی از آسیب به درازا بیانجامد.

علل افسردگی پس از عمل جراحی
دلایل زیادی برای فرد برای تجربه افسردگی در طول عمل جراحی وجود دارد. پس از عمل، علائم افسردگی ممکن است به موارد زیر مرتبط باشد:
    واکنش به بیهوشی
    آنتی بیوتیک ها
    درد و ناراحتی در هنگام بهبودی
    واکنش بدن به مسکن های خاص
    فشارهای جسمی، ذهنی و احساسی ناشی از اختلال و  یا جراحی
    مواجهه با احتمال مرگ
افسردگی را نمی توان در یک روز مورد بررسی قرار داد و هیچکس نباید انتظار داشته باشد در یک شب علائم آشکار شوند. با این حال، گام های کوچکی برای انجام دادن وجود دارد که می تواند احساس خوبی را برای فرد ایجاد کند. این ممکن است به آنها کمک کند تا در آینده از مسائل جدی تر جلوگیری کنند. همچنین دوستان و عزیزان می توانند به انگیزه دادن خود ادامه دهند تا بیمار در مسیر بهبود کامل قرار بگیرد.
افسردگی پس از عمل در هر فردی متفاوت است. یک نظرسنجی اخیر که به BMC Surgery ارسال شد، نشان می دهد افسردگی در افراد به دلیل جراحی رایج است. اگر این احساسات یا علائمی که ذکر شد، در افراد نباشد، ممکن است پس از عمل جراحی نیز علائم مشابهی ایجاد شود. یک فاکتور مشترک با علائم افسردگی و اضطراب در کل فرآیند ممکن است افراد سطح استرس بالا را تجربه کنند.که شامل استرس های جسمی، ذهنی و احساسی است.

هر اختلالی که سبب احساس درد می شود، می تواند منبع استرس فیزیکی باشد. عمل جراحی نیز عامل استرس فیزیکی است. روند تشخیص بیماری جدی می تواند منجر به استرس عاطفی و روحی شود. تلاش برای تعادل کار، زندگی اجتماعی و شخصی در طول فرایند ممکن است به این استرس اضافه شود. کل فرآیند می تواند موجب عوارضی برای سلامت روانی فرد شود. این احساسات منفی ممکن است پس از جراحی نیز همراه بیمار باشد، اگر به درستی با آنها مقابله نشود.

چند نکته
این طبیعی است که مردم قبل از وقوع عمل جراحی، احساس اضطراب نسبت به نتیجه آن داشته باشند. همانطور که در بالا توضیح داده شد، افسردگی پس از جراحی نیز کاملا معمول است. با این حال، راه هایی وجود دارد که مردم می توانند تأثیر افسردگی پس از عمل را کاهش دهند.

درک آنچه انتظار می رود
ایده خوبی است که بفهمید قبل، حین و بعد از جراحی چه انتظاری دارید. آموزش در اطراف این فرآیند ممکن است به افراد کمک کند تا از علائم اضطراب یا افسردگی که ممکن است به وجود آید، جلوگیری کنند. پرسیدن هر یک از سوالاتی که به ذهن متبادر از پزشک معالج، می تواند به راحتی به کسی کمک کند.

کنترل و به اشتراک گذاری علائم
مردم باید هر گونه علائم ناراحت کننده ای راکه در طول فرایند جراحی نشان داده می شود، کنترل کنند. این به آنها کمک خواهد کرد تا مشکلات را مدیریت کنند. ماهیت هر گونه علائم را باید با یک پزشک یا متخصص بهداشت روان به اشتراک بگذارید تا بدانید که آیا درمانی لازم است یا خیر؟

برقراری ارتباط با دوستان و خانواده
صحبت کردن با دوستان و خانواده مهم است. داشتن گروهی از دوستان و عزیزان در اطراف خود کمک می کند تا مردم احساس پشتیبانی کنند. نیز ممکن است احساسات تندرستی را افزایش دهد.

 

بیشتر بدانید :  ارتباط افسردگی با بیماریهای جسمی


ورزش منظم
ورزش ممکن است برای جلوگیری از افسردگی پس از جراحی مفید باشد. در وهله اول، ورزش کمک می کند تا بدن را تقویت کرده و آمادگی برای عمل را افزایش دهد. در وهله دوم، سطح انرژی فرد و حالت آن را بهبود می بخشد.ورزش منظم همچنین ممکن است باعث افزایش عزت نفس بشود و کیفیت کلی زندگی را افزایش می دهد.

کدام نوع جراحی دارای میزان بالایی از افسردگی پس از عمل است؟
جراحی خاصی وجود ندارد که مستقیما به علائم افسردگی منجر شود. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که شرایط خاصی باعث افزایش احتمال افسردگی پس از عمل می شودکه عبارتند از: شرایطی که درد مزمن یک نشانه است، و همچنین هر یک از موارد زیر:
    جراحی قلب
    جراحی بای پس معده
    جراحی مغز
    تعویض مفصل ران
    عمل برداشتن رحم
    جراحی پلاستیک

هر کسی که یکی از این جراحی ها را برنامه ریزی کرده است ممکن است در معرض خطر بیشتر پس از افسردگی باشد. همچنین هر نوع جراحی جدی می تواند باعث افسردگی پس از عمل شود. در طی مراحل پیگیری، پزشکان معمولا از بیمار در مورد هر گونه نشانه ای از افسردگی که ممکن است داشته باشند، سؤال می کنند. این می تواند شامل موارد زیر باشد:
    عادات غذا خوردن یا خوابیدن
    ثبات عاطفی
    سطح انرژی
    الگوهای ذهنی. یک پزشک که نشانه های افسردگی را می بیند اغلب یک فرد را به یک مرکز بررسی بهداشت روانی هدایت می کند تا این مسائل را بیشتر مورد بررسی قرار دهند.

درمانهای خانگی
افسردگی را نمی توان در یک روز مورد بررسی قرار داد و هیچکس نباید انتظار داشته باشد در یک شب علائم آشکار شوند. با این حال، گام های کوچکی برای انجام دادن وجود دارد که می تواند احساس خوبی را برای فرد ایجاد کند. این ممکن است به آنها کمک کند تا در آینده از مسائل جدی تر جلوگیری کنند. همچنین دوستان و عزیزان می توانند به انگیزه دادن خود ادامه دهند تا بیمار در مسیر بهبود کامل قرار بگیرد.
 
ورزش منظم
تمرین منظم برای بیماران پس از عمل توصیه می شود، البته به محض اینکه از لحاظ جسمی امکان پذیر باشد. که شامل پیاده روی آرام در خیابان نیز می باشد. با این حال، این فعالیت های به ظاهر ساده می تواند در طول زمان اضافه شود. ورزش منظم به بدن کمک می کند تا قدرت را به دست آورد، به طوری که بهبود یابد. عمل خارج شدن و تنفس هوای تازه می تواند روحیه فرد را نیز افزایش دهد.

داشتن برنامه خواب
خواب برای همه مهم است، اما ممکن است برای کسی که برای غلبه بر افسردگی تلاش می کنند، از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. این بدان معنا نیست که آنها باید بیش از حد طبیعی بخوابند، اما باید سعی کنند یک برنامه منظم خواب را تنظیم کنند و از آن پیروی کنند. داشتن برنامه منظم برای وقت خواب و وقت بیداری در هر روز ممکن است به مردم احساس کنند که زندگی آنها دارای نظم بهتری است.

مقابله با احساسات
فرد مبتلا به افسردگی پس از عمل، ممکن است دریابد که احساساتش گسترده شده است. این مهم است که اجازه دهیم احساسات مانند خشم و غم و اندوه بیرون ریخته و در مسیر سلامتی قرار گیرند. افراد ممکن است یک پزشک یا درمانگر را برای گفتگو درباره این احساسات انتخاب کنند. آنها همچنین ممکن است از یک دوست یا اعضای خانواده بخواهند تا صحبت های او را گوش کنند.

سالم بودن
خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، بخش مهمی از یک برنامه بهبود پس از عمل است. این ممکن است برای افرادی که از احساس افسردگی رنج می برند مفید باشد. مکمل ها و انتخاب سبک زندگی سالم می تواند به شما کمک کند. انتخاب سبک زندگی ممکن است شامل موارد زیر باشد:  ترک سیگار یا کاهش مصرف آن.

تنظیم اهداف برای بهبودی
پیشرفت چشمگیر در بهبودی آنها ممکن است به کاهش احساسات و علائم افسردگی کمک کند. تعیین اهداف بهبود واقعی، صرف نظر از اینکه چقدر کوچک است، می تواند روحیه را افزایش دهد و شخص را به سوی مرحله بعدی هدایت کند. تنظیم اهداف ممکن است به حفظ نگرش مثبت نیز کمک کند. این کمک می کند تا شخص دریلبد که چه مسیری را طی کرده است و چقدر از آن باقیمانده است.

صبور بودن
این می تواند ناراحت کننده باشد که شخص احساس عادی زندگی روزمره را از دست داده است.
در صورت امکان، مردم باید سعی کنند با خودشان صبور بوده و در روند بهبودی آنها بعد از عمل جراحی صبر را فراموش نکنند. به ویژه، آنها باید سعی کنند در مورد بازگشت به مسئولیت هایشان قبل از نگران نباشند تا زمانی که به طور کامل بهبود یابند.

برگرفته از سایت: www.medicalnewstoday.com


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.