0
ویژه نامه ها

مواد مغذی چه موادی هستند؟

مواد معدنی و ریز مغذی ها برای سوخت و ساز بدن بسیار اهمیت دارند. کمبود آنها در بدن می تواند موجب بروز مشکلات بزرگی شود.
مواد مغذی چه موادی هستند؟
بررسی این که چه موادی مغذی هستند و برای بدن ضرورت دارند
 
چکیده :
مواد معدنی و ریز مغذی ها برای سوخت و ساز بدن بسیار اهمیت دارند. کمبود آنها در بدن می تواند موجب بروز مشکلات بزرگی شود. در مقاله پیش رو درباره این مواد با اهمیت و منابعی که می توان این مواد را از آنها به دست آورد و نیز برخی آسیب هایی که در نتیجه کمبود این مواد به وجود می آیند، آشنا می شویم. در مواردی اگر علائم خاصی مشاهده کردید حتما از خود درمانی بپرهیزید و با پزشک متخصص مشورت کنید.

تعداد کلمات : 1806 / تخمین زمان مطالعه : 9 دقیقه

موادمغذی

نویسنده : Dr. Edward Group
مترجم : میثم نریمانی

ریز مغذی ها (عناصر غذایی کم مصرف) عبارتند از ویتامین ها و مواد معدنی که مورد نیاز بدن شما هستند. برخلاف عناصر غذایی پُر مصرف، برای حفظ سلامتی به مقادیر کم و کوچک از ریز مغذی ها یا عناصر غذایی کم مصرف، نیاز دارید. ریز مغذی ها، برای تولید آنزیم ها، هورمون ها، پروتئین ها و سایر محصولات تولید شده توسط بدن شما، ضروری هستند. بعضی از ریز مغذی ها نقش ویژه ای دارند، در حالی که ریز مغذی های دیگر طیف وسیعی از کارها را انجام می دهند.

مواد مغذی برای بهداشت و سلامتی بسیار مهم هستند. کمبود مواد معدنی می تواند پیامد های مضر و زیان بخش را به طور نامحدود در کودکان و بزرگ سالان در تمام سنین داشته باشد. کودکان نابالغ و سالخوردگان به خصوص از نظر کمبود مواد مغذی حساس هستند، به همین دلیل است که بسیاری از مکمل های غذایی برای گروه های سنی خاص، بهینه شده اند و بسیاری از غذا های اصلی مانند آرد با ویتامین ها و مواد معدنی تقویت می شوند.

با این حال ممکن است شما تعجب کنید اگر بدانید که غنی سازی مواد غذایی می تواند گمراه کننده باشد زیرا این کار اغلب با انواع مختلف ویتامین مصنوعی انجام می شود. این ویتامین های تولید شده و مصنوعی، اغلب فاقد مواد مغذی مورد نیاز برای جذب مناسب بدن هستند. به همین دلیل همیشه، بهتر است برای به دست آوردن ویتامین ها و مواد معدنی طبیعی از منابع غذایی کافی و مواد غذایی مناسب استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که بدن شما می تواند به درستی از این مواد مغذی استفاده کند.

ویتامین ها چه هستند؟
ویتامین ها ترکیبات ارگانیکی هستند که عمدتا از مواد غذایی مشتق می شوند که بدن به مقادیر کم به آنها نیاز دارد. به استثنای ویتامین D، دیگر ویتامین ها نمی توانند توسط ارگانیسمی که به آنها نیاز دارد، تولید شوند. ویتامین ها برای اهداف مختلفی به کار می روند. بعضی از آنها مانند ویتامین های  A، C و E آنتی اکسیدان هستند. دیگران، مانند ویتامین های  B، برای رشد مغز جنین و سلامت مغز در پروسه بالا رفتن سن، حیاتی هستند. دو دسته ویتامین وجود دارد؛ ویتامین محلول در چربی و ویتامین محلول در آب.

ویتامین های محلول در چربی
ویتامین های  A، D، E و K ویتامین های محلول در چربی هستند. بدن شما برای حفظ ذخایر ویتامین محلول در چربی، در مواردی که شما مصرف روزانه ی توصیه شده را به دست نمی آورید، ویتامین های موجود در چربی ها را ذخیره می کند. این ویتامین ها برای اطمینان از جذب، بهتر است با چربی های سالم مصرف شوند.

ویتامین  A
ویتامین A برای سلامت چشم و مغز ضروری است. این ویتامین همچنین رشد را تنظیم می کند و سیستم ایمنی را سالم نگه می دارد. منابع گیاهی امن ترین روش برای تامین نیاز روزانه ویتامین A  برای شما هستند. به دست آوردن ویتامین A از منابع حیوانی می تواند منجر به مسمومیت با ویتامین A شود.

ویتامین    D
ویتامین D هم هورمون است و هم یک ریزمغذی است. اگرچه نقش آن در حفظ و ارتقاء سلامت استخوان ها معروف است، اما همچنین کمک می کند تا سیستم تنفسی تان را سالم نگه دارید، سلامت روانی و احساسی خود را افزایش دهید و نیز سیستم ایمنی بدن شما را در بهترین حالت کارایی اش حفظ می کند.

ویتامین E
ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است. شکل های مختلف این ویتامین در همه خواص آنتی اکسیدانی مشابهت دارند، اما یکی از خاص ترین آنها، آلفا توکوفرول است، و این همان چیزی است که بدن آن را بیشتر ترجیح می دهد. ویتامین E چربی های ظریف و حساس را از ترکیب شدن با اکسیژن حفظ می کند و نیز از ترشیدگی و فساد غذا، جلوگیری می کند. یکی از کارهایی که این  ویتامین برای محافظت ازDNA  شما انجام می دهد این است که از طریق متوقف ساختن رادیکال های آزاد، از آسیب رسیدن به ساختار شکننده کروموزوم ها محافظت می کند.

ویتامین K
اسم ویتامین K ، از املاء کلمه آلمانی انعقاد خون (کواگیولاسیون) گرفته شده است، زیرا پروتئین های موجود در خون که مسئول تشکیل لخته خون هستند را فعال می کند.

ویتامین های محلول در آب
در انسان، ویتامین محلول در آب، محدود به ویتامین های گروهB  و ویتامین C می باشد. این ویتامین ها باید روزانه جایگزین شوند، زیرا آنها به راحتی در بدن ذخیره نمی شوند. در عوض، بدن ویتامین های محلول در آب که مازاد باشند را از طریق ادرار دفع می کند.

B-Complex Vitamins
ویتامین های گروهB  شامل تیامین ( B-1) ،ریبو فلاوین (B-2) ، نیاسین(B-3) ، اسید پانتوتنیک (B-5) ، پیریدوکسین(B-6) ، اسید فولیک (b-9) و کُبالامین (B-12) هستند. این ویتامین ها آزاد سازی انرژی در سلول ها (متابولیسم) را تنظیم می کنند، به عنوان یک همکار عمل می کنند و بر اوضاع روانی و سلامت بدن تاثیر می گذارند. علاوه بر این، یک میکروبیومِ سالم، برای بدن ضروری و با اهمیت است زیرا برخی از پروبیوتیک ها در واقع باعث تولید ویتامین B در روده می شوند. ویتامین B-12 و B-9 برای سلامت مغز بسیار حیاتی هستند. تحقیقات و مطالعات در مورد نقش ویتامین B-12 نشان می دهند که این ویتامین یک قدرت اجباری و تحمیلی در حفظ کردن و نگه داشتن حافظه و عملکرد شناختی شما در فرآیند بالا رفتن سن دارد.

ویتامین C
ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدانِ شناخته شده (و به شدت تجاری) نقش بازی می کند، اما نقش های دیگری نیز دارد. ویتامین C برای رشد و بهبودی بدن بسیار مهم است. استحکام بافت های متصل کننده و استخوان ها و حالت کشسانی پوست، همه این ها به وجود مقادیر کافی از ویتامین C در بدن، بستگی دارند. همچنین جذب آهن موجود در غذا توسط روده کوچک را افزایش می دهد.
ویتامین ها ترکیبات ارگانیکی هستند که عمدتا از مواد غذایی مشتق می شوند که بدن به مقادیر کم به آنها نیاز دارد. به استثنای ویتامین D، دیگر ویتامین ها نمی توانند توسط ارگانیسمی که به آنها نیاز دارد، تولید شوند. ویتامین ها برای اهداف مختلفی به کار می روند. بعضی از آنها مانند ویتامین های  A، C و E آنتی اکسیدان هستند. دیگران، مانند ویتامین های  B، برای رشد مغز جنین و سلامت مغز در پروسه بالا رفتن سن، حیاتی هستند. دو دسته ویتامین وجود دارد؛ ویتامین محلول در چربی و ویتامین محلول در آب.
مواد معدنی چه هستند؟
به طور کلی، مواد معدنی، ترکیباتی غیر آلی و طبیعی هستند. آنها در رژیم غذایی شما، مواد مغذی بسیار مهمی هستند که سلول های شما را قادر می سازند تا عملکرد های ضروری را انجام دهند. مواد معدنی به ماکرو مینرال ها و مواد معدنی نشان دار که همچنین به عنوان میکرو مینرال ها شناخته می شوند، تقسیم می شوند.  مشخص شده است که بدن شما به مواد ماکرو مینرال در مقادیر بسیار بزرگتری نسبت به مواد معدنی، نیاز دارد.

ماکرو مینرال ها
ماکرو مینرال ها شامل منیزیم، گوگرد و الکترولیت ها هستند: پتاسیم، کلسیم، سدیم، کلر و فسفر. اکثر مردم کلرید سدیم (نمک طعام) را به میزانی بیشتر از آنچه نیاز دارند دریافت می کنند که به سلامتی آنها لطمه وارد می کند. در حالی که مقداری نمک برای بدن ضروری است، شما تقریبا به اندازه ایکه بیشتر آمریکایی ها نمک مصرف می کنند، به نمک نیاز ندارید (آمریکایی ها نمک زیاد و بیش از حدِ لازم برای بدن مصرف می کنند که بسیار مضر است). سعی کنید میزان مصرف نمک خود را در هر زمان که ممکن باشد محدود کنید.

منیزیم
منیزیم یکی از مواد مغذی مشهور نیست، اما برای بسیاری از فرآیند های حیاتی، ضروری است. این ویتامین نقش مهمی در متابولیسم دارد و به عنوان یک عامل در صدها واکنش شیمیایی در بدن عمل می کند. منیزیم همچنین برای شکل گیری مناسب استخوان و سنتز مواد ژنتیکی، حیاتی است.

کلسیم
شما از بین همه مواد معدنی، ممکن است بیشتر با کلسیم آشنا باشید، که بیشترین ماده معدنی در بدن است. کلسیم خیلی بیشتر از استحکام استخوان، مسئول رفع و انقباض ماهیچه ها و رگهای خونی، شلیک عصبی و برقراری ارتباط بین سلولها است.

پتاسیم
اکثر آمریکایی ها، یعنی 98 درصد که رقمی حیرت انگیز است، بدبختانه کم کم از مصرف پتاسیم می افتند (پتاسیم کمی دریافت می کنند). پتاسیم مسئول عملکرد عضلات و عصب، یکنواختی ضربان قلب و سم زدایی از سلول است. پتاسیم به عنوان عاملی برعکسِ سدیم عمل می کند، به همین دلیل ضروری است که میزان مصرف سدیم و پتاسیم شما  متعادل باشد.

مقدار مواد معدنی
بدن به مواد معدنی ضروری (میکرو مینرال ها) کمتر از ماکرو مینرال ها نیاز دارد. ماکرو مینرال ها در مقیاس گرم، اندازه گیری می شوند، در حالی که مواد معدنی در مقیاس میلی گرم و میکرو گرم، اندازه گیری می شوند. بیشترین میکرو مینرال هایی که بدن شما نیاز دارد کروم، آهن، ید، سلنیوم، منگنز، روی، مولیبدن و مس است. شما همچنین استثناء به مقادیر بسیار کمی از نیکل، سیلیکون، وانادیوم و کبالت نیاز دارید.

اگرچه شما به مقدار کمی از این مواد مغذی نیاز دارید، اما آنها برای سلامتی بسیار مهم هستند. بسیاری از شرایط بهداشتی خطرناک و نابودگر با کمبود مواد معدنی مانند ید و آهن مرتبط هستند. به گفته سازمان بهداشت جهانی، تقریبا 1.6 میلیارد نفر در سراسر جهان به علت کم خونیِ ناشی از فقر آهن، توانایی کمی برای کار کردن دارند. همه ساله نزدیک به 20 میلیون کودک از مادرانی با سطوح ید غیر کافی متولد می شوند، وضعیتی که موجب بروز اختلال شدید در شناخت می شود.

 

بیشتر بدانید :  عناصر مغذی مواد غذایی


مواد مغذی و تغذیه
فقط چند راه برای پاسخ گویی به نیاز های شما به مواد مغذی وجود دارد: رژیم غذایی غنی از مواد مغذی، مکمل های کافی، و به میزان کمتر، پخت و پز در ظروف چدنی. ویتامین ها و مواد معدنی به راحتی در آزمایشگاه ها تولید می شوند و به قرص ها تزریق می شوند، اما همیشه بهتر است که مواد مغذی مورد نیاز خود را از منابع گیاهی مانند میوه ها و سبزیجات به دست بیاورید.در مرکز بهبودی جهانی، ما بر روی جدا سازی بهترین مواد مغذی از منابع گیاهی طبیعی، ارگانیک و متمایز تمرکز می کنیم. برخی از مکمل های غذایی مورد علاقه ما شامل موارد ذیل است:

•  مکمل سلنیوم ما، از دانه های خردل ارگانیک تهیه می شود. این مکمل، سلنیوم مورد نیاز بدن که برای تیروئید و سلامت کلی ضروری است، را فراهم می کند.

•  دتوکاسیدین یک مکمل ضروری تولید شده از یُد است که از رسوبات نمک طبیعی تهیه می شود. این مکمل غذایی، سلامتی ایمنی و تیروئید را تقویت و حمایت می کند و باعث سم زدایی از هالوژن هایی مانند فلوراید و بُرُم می شود.

•  بیوتین، که همچنین به عنوان ویتامین B-7 شناخته شده است، از گیاه سِسبانیا (sesbania
) تهیه می شود؛ این مکمل از مو و ناخن سالم در سطح سلولی پشتیبانی می کند.

برگرفته از سایت:  Food Articles – Global Healing Center.url
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
همه جیز راجع به انگل‌های بدن انسان
همه جیز راجع به انگل‌های بدن انسان

همه جیز راجع به انگل‌های بدن انسان

راجع به آزمایش هاپتوگلوبین چه میدانید؟
راجع به آزمایش هاپتوگلوبین چه میدانید؟

راجع به آزمایش هاپتوگلوبین چه میدانید؟

همه جیز راجع به  احساس طعم فلز در دهان
همه جیز راجع به احساس طعم فلز در دهان

همه جیز راجع به احساس طعم فلز در دهان

همه جیز راجع به یخ درمانی
همه جیز راجع به یخ درمانی

همه جیز راجع به یخ درمانی

اسپاسم عروق کرونری قلب پیش از حمله قلبی و علائم، علل، تشخیص، درمان آن
اسپاسم عروق کرونری قلب پیش از حمله قلبی و علائم، علل، تشخیص، درمان آن

اسپاسم عروق کرونری قلب پیش از حمله قلبی و علائم، علل، تشخیص، درمان آن

نازنین زاغری آزاد شد
نازنین زاغری آزاد شد

نازنین زاغری آزاد شد

مازیار ناظمی رییس فدراسیون اتومبیلرانی شد+ واکنش ها
مازیار ناظمی رییس فدراسیون اتومبیلرانی شد+ واکنش ها

مازیار ناظمی رییس فدراسیون اتومبیلرانی شد+ واکنش ها

سرکوب خونین اعتراضات در میانمار ادامه دارد
سرکوب خونین اعتراضات در میانمار ادامه دارد

سرکوب خونین اعتراضات در میانمار ادامه دارد

سخن آوا | آمده‌ام ای شاه سلامت کنم / استاد دارستانی
سخن آوا | آمده‌ام ای شاه سلامت کنم / استاد دارستانی

سخن آوا | آمده‌ام ای شاه سلامت کنم / استاد دارستانی

تپش قلب نامنظم یا آریتمی و علت،علائم و درمان آن
تپش قلب نامنظم یا آریتمی و علت،علائم و درمان آن

تپش قلب نامنظم یا آریتمی و علت،علائم و درمان آن

آلزایمر و راه های درمان آن
آلزایمر و راه های درمان آن

آلزایمر و راه های درمان آن

مادری سنتی و مدرن، تقابل یا تعامل
مادری سنتی و مدرن، تقابل یا تعامل

مادری سنتی و مدرن، تقابل یا تعامل

گزگز دست و پا و چگونگی تشخیص و درمان آن
گزگز دست و پا و چگونگی تشخیص و درمان آن

گزگز دست و پا و چگونگی تشخیص و درمان آن

انتقال کرونا از سطوح یا غذا ممکن نیست!!!
انتقال کرونا از سطوح یا غذا ممکن نیست!!!

انتقال کرونا از سطوح یا غذا ممکن نیست!!!

وقتی شلوار نتانیاهو از پاش می افتد!!!
وقتی شلوار نتانیاهو از پاش می افتد!!!

وقتی شلوار نتانیاهو از پاش می افتد!!!

ارتباط مؤثر با یادگیری مهارت های ارتباطی/ دکتر همتی
ارتباط مؤثر با یادگیری مهارت های ارتباطی/ دکتر همتی

ارتباط مؤثر با یادگیری مهارت های ارتباطی/ دکتر همتی

یک نکته ی تربیتی/ پرهیز از مشاجره ی بین والدین
یک نکته ی تربیتی/ پرهیز از مشاجره ی بین والدین

یک نکته ی تربیتی/ پرهیز از مشاجره ی بین والدین

حساب بردن و حرف شنوی کودکان به چه معناست؟/ دکتر همتی
حساب بردن و حرف شنوی کودکان به چه معناست؟/ دکتر همتی

حساب بردن و حرف شنوی کودکان به چه معناست؟/ دکتر همتی

کودکان کند ذهن/ استاد همتی
کودکان کند ذهن/ استاد همتی

کودکان کند ذهن/ استاد همتی

شلیک با سلاح تهاجمی تمام ایرانی "مصاف"
شلیک با سلاح تهاجمی تمام ایرانی "مصاف"

شلیک با سلاح تهاجمی تمام ایرانی "مصاف"

10 گل برتر منچستریونایتد به چلسی
10 گل برتر منچستریونایتد به چلسی

10 گل برتر منچستریونایتد به چلسی