چگونه دیابت را با گیاهان دارویی درمان کنیم؟

قند خون معمولا پس از مصرف وعده‌های غذایی افزایش می‌یابد، بر این اساس وعده‌های غذایی دارای چربی و قند زیاد، قند خون را به مقدار بیشتری بالا میبرند
پنجشنبه، 16 اسفند 1397
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
چگونه دیابت را با گیاهان دارویی درمان کنیم؟

چگونه دیابت را با گیاهان دارویی درمان کنیم؟

چگونه دیابت را با گیاهان دارویی درمان کنیم؟


بین مصرف دارچین و دیابت ارتباط نزدیکی وجود دارد. بیماران دیابتی که 1 گرم دارچین را روزانه مصرف نموده‌اند، قند خونشان 30 درصد کاهش داشته است.
چاقی و دیابت بیماری‌هایی هستند، که بر اثر سبک زندگی نادرست و ناآگاهی شهرنشینان، ویژگی‌های یک بیماری همه‌گیر را به خود گرفته‌اند و سالانه افراد زیادی را درگیر می‌کنند. در حال حاضر بیش از 150 میلیون نفر در دنیا مبتلا به بیماری دیابت یا مرض قند هستند که متأسفانه در کشور ما نیز شیوع بالائی دارد. دیابت یک بیماری متابولیکی است، در این بیماری در سوخت و ساز قند خون اختلال ایجاد می‌شود. قند خون گلوکز نام دارد، مولکولهای قند از طریق دستگاه گوارش وارد خون شده و توسط هورمونی به نام انسولین که از سلول‌های لوزالمعده ترشح می‌شوند به سلول‌های بدن اجازه ورود می‌یابند تا در آنجا برای تولید انرژی مصرف یا ذخیره گردند. در این بیماری یا انسولین مورد نیاز وجود ندارد یا ناکافی است و یا اینکه سلول‌ها نسبت به انسولین مقاومت نشان می‌دهند. بالا بودن قند خون و عدم کنترل آن برای مدت طولانی می‌تواند در همه اعضای بدن مانند چشم، کلیه، قلب و عروق خونی ایجاد اختلال نماید. در این مطلب به درمان این بیماری توسط گیاهان دارویی و ارتباط بین مصرف دارچین و دیابت می‌پردازیم.

درمان دیابت با گیاهان دارویی و ارتباط دارچین و دیابت
قند خون معمولا پس از مصرف وعده‌های غذایی افزایش می‌یابد، بر این اساس وعده‌های غذایی دارای چربی و قند زیاد، قند خون را به مقدار بیشتری بالا میبرند، در این حالت، بدن انسان برای محافظت از خود، ترشح انسولین اضافی را آغاز می‌کند، اما در صورتیکه بدن نتواند پاسخ درستی به میزان انسولین مورد نیاز بدهد، دیابت آغاز شده است. برای درمان دیابت داروهای شیمیایی و گیاهی متعددی وجود دارد. در طب سنتی استفاده از گیاهان سنتی و ادویه‌ها معمولاً جهت کنترل قند خون رایج است که در بین این ادویه‌ها دارچین دارای بیشترین اثر است.

دارچین و دیابت
دارچین ادویه‌ای بسیار ارزشمند است که از دوران باستان به عنوان دارویی برای کنترل قند خون شناخته شده بود. دارچین یکی از ادویه‌های پرمصرف با طعم و بوی بسیار خوش است که البته خواص دارویی فراوانی نیز دارد و در طب سنتی شرقی از جمله طب چینی و ایرانی جایگاه خاصی دارد. چیزی که ما آن را به‌عنوان دارچین می‌شناسیم پوست قهوه‌ای رنگ درخت دارچین است که درختچه‌ای کوچک و همیشه سبز است. تحقیقات زیادی تاثیر دارچین در کاهش قند خون را نشان داده است. به بیماران دیابتی، به ویژه دیابت نوع اول توصیه می‌شود مقدار بیشتری دارچین در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنند. این گیاه سوخت و ساز بدن را افزایش داده و در کاهش چربی خون نیز مفید است.

دارچین و دیابت (نحوه تاثیر دارچین بر کاهش قند خون)
تحقیقات پژوهشگران در زمینه نحوه تاثیر دارچین برای کاهش و تنظیم قند خون، نشان داده که دارچین ظاهرا به سلول‌های چربی در تشخیص و واکنش به انسولین کمک می‌کند. مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی انجام گرفته نیز نشان داده بود که دارچین سوخت و ساز گلوکز را حدود بیست برابر می‌کند. در حقیقت دارچین حاوی ترکیباتی است که عمل انسولین در انتقال گلوکز به سلول‌ها را بهبود می‌بخشد. کالری موجود در دارچین بسیار پایین بوده (هر گرم دارچین کمتر از 3 کالری دارد)، به همین علت دیابتی‌ها و مبتلایان به مرض قند، بدون خطر چاق شدن می‌توانند با افزودن دارچین به غذای روزانه خود، ضمن دادن طعم و عطر مطبوع به غذای خود از خواص دارویی و درمانی آن نیز بهره ببرند.

در زمینه ارتباط مصرف دارچین و دیابت، مطالعات متعددی صورت گرفته است، در یکی از این مطالعات، 60 بیمار مبتلا به دیابت نوع دوم ، روزانه 1، 3 و 6 گرم دارچین و گروهی دیگر معادل همان میزان دارچین، آرد گندم را به عنوان دارونما مصرف کردند. لازم به ذکر است در این تحقیق، آرد گندم و دارچین به شکل کپسول استفاده می‌شد. نتایج تحقیق نشان داد، میزان گلوکز، چربی و کلسترول تمام بیمارانی که دارچین مصرف کردند تا 30 درصد کاهش یافت، اما هیچ گونه تغییری در افرادی که دارونما دریافت کردند، مشاهده نشد.

دارچین و دیابت (نسخه درمانی)
بین مصرف دارچین و دیابت ارتباط تنگاتنگی وجود دارد، گزارشات نشان داده، بیماران دیابتی که به مدت 40 روز، روزانه یک گرم دارچین به رژیم غذایی معمول خود افزودند، میزان قند خون، کلسترول و چربی‌های خونشان تا حدود 30 درصد کاهش یافت و این کاهش میزان کلسترول، قند و چربی خون در بیماران دیابتی تاثیر مفیدی و به سزایی در بهبود سلامتی آنها دارد.
افزودن مقدار کمی دارچین به چای، آب پرتقال یا غلات مفید است. با جوشاندن آب با یک تکه دارچین به راحتی می‌توان چای دارچینی نیز تهیه کرد. دارچین همچنین از بروز دیابت نوع دوم در افراد در معرض خطر این بیماری جلوگیری می‌کند


منبع:سایت ستارهارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.