0
ویژه نامه ها

همه چیز درباره پارک جنگلی الگندره

در طبیعت شمال ایران، پارک جنگلی الگندره در همجواری زندگی شهری و مدرنیته خودنمایی می‌کند؛ مقصد هزاران گردشگر در سال. با توجه به محبوبیت این پارک جنگلی، به بررسی آن و توصیه‌هایی هنگام سفر به این طبیعت زیبا پرداخته‌ایم.
همه چیز درباره پارک جنگلی الگندره
شمال کشورمان به علت تنوع زیادی که دارد، همواره مقصد بسیاری از مردمان طبیعت دوست ایران بوده است. تقابل دریا و جنگل، امکانات تفریحی، آب و هوای خوب، غذا‌های محلی، ... همه و همه از جذابیت‌هایی است که در تعطیلات سیل عظیمی از مردم را به شمال کشور فرامی‌خواند. با این وجود هنوز هم مکان‌هایی در این خطه‌ی سبز هستند که ناشناخته باقی مانده است.


درباره پارک جنگلی الگندره

پارک طبیعی الگندره، امروز یکی از معدود مناطق نمونه گردشگری ایرانمان است. پارک جنگلی بی نظیر، با مساحت ۱۸۵ هکتار، تنها با کمی فاصله از زندگی شهری در گرگان خود نمایی می‌کند. جنگلی چهارفصل که امکانات رفاهی تاسیس شده در آن باعث سهولت دسترسی به آن شده و هرسال بیش از پیش پذیرای میهمانانش است.

این پارک در ۵ کیلومتری جنوب غربی گرگان واقع شده است. الگندره بخشی از جنگل‌های شمالی ایران است. حضور درختان گوناگون، رودخانه‌ای زیبا و آب و هوایی بی نظیر آن را از دیدنی‌های خاص ایران کرده که شایسته است هر از چندی در آنجا خلوت کنیم و به خودمان بازگردیم.

همه چیز درباره پارک جنگلی الگندره
 
به علت وجود روخانه و درختان، هوای این محدوده ده درجه کمتر از مناطق شهرنشین است. این پارک محل زندگی انواع گونه‌های گیاهی از جمله درختان ممرز، توسکا، لرگ، افرا، بلوط، شیردار، بید و ... است. در فصول گرم سال می‌توانید از خنکای آن لذت ببرید، در پاییز مدهوش رنگ بازی طبیعت باشید و در زمستان جنگلی پوشیده از برف را به تماشا بنشینید. طبیعتی وصف نشدنی و به غایت زیبا...

برای رسیدن به این جنگل زیبا و بکر، به گرگان بروید و وارد خیابان ناهارخوران شوید. در این خیابان به تابلوی پارک جنگلی ناهارخوران برخواهید خورد که شما را به دل این جنگل هدایت می‌کند.


امکانات پارک جنگلی الگندره

از آنجا که الگندره محبوبیت زیادی در میان گردشگران و خانواده‌های طبیعت دوست پیدا کرده، رفته رفته به یک مکان توریستی تبدیل شده و امکاناتی جهت رفاه حال بازدیدکنندگان ایجاد شده است که با هم مرور می‌کنیم.


مسیر پیاده روی جنگلی

پیاده روی از کارهایی است که معمولا هرکجا که باشیم حالمان را خوب می‌کند. پس نظرتان چیست که در طبیعت بکر جنگلی الگندره ساعتی را قدم بزنیم؟ جاده‌ای آسفالته که قبلا برای دسترسی خودرو تاسیس شده بود، حالا در روز‌های زوج به طور کامل در اختیار سلامت و تفریح گردشگران قرار گرفته است تا با ایمنی کامل، در جنگلی زیبا قدم بزنند و ریه‌های خود را از هوای تازه پر کنند. علاوه بر جاده‌ی آسفالتی که گفته شد، یک جاده‌ی رویایی و چوبی در میانه‌ی جنگل نیز ایجاد شده است تا هم عبور از میان جنگل راحت‌تر باشد و هم برای پیدا کردن مسیر، مشکلی ایجاد نشود.

همه چیز درباره پارک جنگلی الگندره

همه چیز درباره پارک جنگلی الگندره

همه چیز درباره پارک جنگلی الگندره


رودخانه و چشمه

رودخانه‌ی قلاشی، قلب تپنده‌ی این جنگل زیبا و سحرآمیز است. اگر پیاده‌روی خود را تا میانه‌ی جنگل ادامه دهید، می‌بینید که رودخانه‌ای از جنوب تا شما جنگل می‌خرامد و سکوت جنگل را با صدای آب مزین می‌کند. همجواری درختان با روخانه فضا را برای کمپینگ مناسب و خواستنی می‌کند. اگر کمی ماجرا جویی کنید و کمی اطراف را بیشتر بگردید، چند سرچشمه‌ی زلال نیز خواهید یافت.

همه چیز درباره پارک جنگلی الگندره

همه چیز درباره پارک جنگلی الگندره


پیکنیک و تفریحات خانوادگی

حتما راه زیادی آمده‌اید تا به نگین زمردین جنگل‌های شمال برسید. پس بهتر است از این فرصت استفاده کنید و شبی را در طبیعت زیبا و بی بدیل گرگان بگذرانید. در جای جای جنگل، آلاچیق و فضا‌هایی برای چادرزدن و کمپینگ پیش بینی شده است. فضای تفریحی پارک به گونه‌ایست که می‌توانید با خانواده به بازی‌های دسته جمعی بپردازید، یا کودکان را به پارک بازی ببرید و تجربه‌ای خاص در ذهنشان رقم بزنید. اگر تصمیم گرفتید در پارک جنگلی غذا تهیه کنید و شبی را سر کنید، حتما با خودتان منقل به همراه داشته باشید چرا که روشن کردن آتش به خاک آسیب جدی وارد می‌کند.

همه چیز درباره پارک جنگلی الگندره
همه چیز درباره پارک جنگلی الگندره
 
 
سایر امکانات این پارک شامل شبکه‌ی برق رسانی، جاده‌ی دسترسی آسفالت، پارک مخصوص کودکان، امکانات ورزشی، امنیت، گشت در جنگل توسط ماشین برقی، سرکشی نیروی انتظامی و ... است.


چه زمانی به پارک جنگلی الگندره برویم؟

جنگل الگندره به علت وجود درختان و رودخانه آب و هوای خنکتری نسبت به شهر دارد. به همین علت در فصل بهار و تابستان، هوای خنک آن است که جذابیت ایجاد می‌کند. اما به گفته‌ی گردشگران بهترین فصل برای بازدید از این جنگل سحرآمیز پاییز است؛ پادشاه فصل‌ها. در این فصل تا چشم کار می‌کند رنگ می‌بینید و زیبایی و تنوع. در زمستان هم اگر امکانات زمستانه داشته باشید، می‌توانید از برف و برف بازی لذت ببرید. پارک جنگلی الگندره، در هر فصل دلیلی برای دیدارش ارائه می‌کند.

همه چیز درباره پارک جنگلی الگندره
همه چیز درباره پارک جنگلی الگندره
همه چیز درباره پارک جنگلی الگندره
 
همچنین می‌توانید اگر زمان کافی داشته باشید، پس از پارک جنگلی الگندره، جاده‌ی ناهارخوران را ادامه دهید و به مناطق دیدنی دیگر استان یعنی جنگل ناهارخوران و روستای زیارت نیز سری بزنید.


حرف آخر

پارک زیبا و جنگلی الگندره، به دلایلی که گفتیم، برای بسیاری از هموطنانمان جذاب و مقصد سفر بسیاری از آن‌ها است. متاسفانه به علت حضور بیش از حد مردم در برخی مواقع از سال، جنگل زیبای گرگان به نفس نفس افتاده است. دقت داشته باشید که هنگام حضور با احترام و مراقبت تمام پابه جنگل بگذارید و این میراث عظیم را برای آیندگانتان حفظ کنید. ظرفیت این جنگل به گفته‌ی کارشناسان دو هزارنفر است، اما متاسفانه تعداد افراد حاضر در جنگل گاهی به ۸۰۰۰ نفر نیز می‌رسد.


منبع: سایت ستاره


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما