نکاتی در ارتباط با حمام کردن نوزادان

مطمئنا قبل از اینکه فرزند دلبندتان به دنیا بیاید، فکر اینکه چطور و چه موقع او را حمام کنید، دائما در سر شماست. همه ما میدانیم که حمام کردن نوزاد تازه متولد شده، به خصوص حمام اول کار بسیار حساسی است، چون این نوزاد دلبر انقدر کوچک است که احتمال لیز خوردنش وجود دارد، معمولا این کار را به بزرگترها و کسانی که تجربه کافی در این زمینه دارند می سپاریم، اما همیشه که مادر ، مادربزرگ یا سایرین نیستند که فرزند شما را حمام کنند، پس باید دست به کار شوید و خودتان وارد عمل شوید.
شنبه، 17 خرداد 1399
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: لیلا معصومی
موارد بیشتر برای شما
نکاتی در ارتباط با حمام کردن نوزادان

هرچند وقت یکبار باید نوزادم را حمام کنم؟

جالب است بدانید که نوزاد شما بلافاصله پس از تولد، اولین حمام خود را در بیمارستان انجام داده است، او اولین حمام خود را در وان بیمارستان تجربه کرده است (ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در بیمارستان، نوزادان را بلافاصله بعد از تولد با آب و صابون، به طور کامل شستشو می دهند). حالا که فرزند خود را به خانه آورده اید، شما و همسرتان باید او را حمام کنید.

برای شروع، مهم است که اصول حمام کردن نوزادان را بدانید. در این سن، نوزاد شما هر روز نیاز به حمام کردن ندارد، شما باید دو یا سه بار در هفته او را با استفاده از آب و صابون شستشو دهید. در نظر داشته باشید که حمام کردن هر روز نوزادان می تواند به راحتی پوست آن ها را خشک کند، زیرا هنوز پوست بدن و صورت فرزند شما بسیار ظریف است.

همچنین، لازم نیست تا هر بار که فرزند خود حمام می کنید، از صابون استفاده کنید. استفاده از آب ساده برای تمیز کردن بدن و صورت نوزادان به اندازه کافی خوب است.

اگر هوا گرم است و نوزاد شما در حال تعریق می باشد، می‌توانید از شیر آب دستشویی نیز برای تمیز کردن او استفاده کنید. علاوه بر این موارد، شما می توانید دست خود را مرطوب کرده و به آرامی صورت، چشم و دهان نوزاد را تمیز کنید. با همه این توصیفات، اطمینان حاصل کنید که گوش، گردن، زیر بغل، پشت زانو، دست، ران و ناحیه زیر پوشک نوزاد همواره تمیز است.1
 

حمام بردن نوزاد در شب بهتر است یا صبح هنگام؟

این به خود شما بستگی دارد. مهمتر از هر چیز این است که حوصله و شکیبایی کاملی داشته باشید. سعی کنید زمانی را برای حمام بردن نوزاد انتخاب کنید که از چیزی ناراحت نباشید و موضوع خاصی ذهنتان را به خود مشغول نکند.

بسیاری از والدین صبح را برای شستشوی نوزاد انتخاب می‌کنند و این زمانی است که نوزاد در هوشیاری کامل است و در عین حال علاقه زیادی به تجربه چیزهای جدید دارد.

البته بسیاری از پدران و مادران ترجیح می‌دهند نوزاد تازه به دنیا آمده‌شان را در زمانی که به خواب او نزدیک است به حمام ببرند تا پس از آن با آرامش کامل، خوابی راحت را تجربه کند.

به هر حال توجه داشته باشید اگر نوزاد را پس از شیر دادن به حمام می‌برید، ابتدا کمی صبر کنید تا شیر خورده شده اندکی هضم شود و سپس او را برای شستشو آماده کنید.2
 

آیا لازم است برای حمام نوزادان وان مخصوص خریداری کرد؟

باید یادتان باشد مهم‌ترین مساله در حمام کردن کودک، داشتن امنیت و سالم نگه‌داشتن کودک است. شما می‌توانید کودک‌تان را در سینک ظرف‌شویی یا دستشویی یا در وانی که داخل وان حمام شما جاسازی می‌شود یا در وانی که ویژه استحمام نوزادان است، بشویید اما فقط باید مراقب سلامت و امنیت او باشید.

برای مثال در سینک ظرفشویی می‌توانید یک حوله بزرگ پهن کنید تا بچه در زمان استحمام سر نخورد و اگر هم سر خورد خطری متوجه‌اش نشود. مهم‌ترین نکته هم این است که هیچ وقت تحت هیچ شرایطی کودک‌تان را تنها داخل آب رها  نکنید.3
 

آیا استفاده از لیف ملایم برای شستشوی نوزاد کافی است؟

به طور کلی نیازی نیست که نوزاد را حتما در لگن یا وان مخصوص قرار داده و او را بشویید بلکه می‌توانید تا زمانی که زائده بند نوزاد جدا نشده (که ممکن است سه تا چهار هفته به طول انجامد)، از لیف یا اسفنج مخصوص استفاده کنید.

برای شستشوی نوزاد با لیف یا اسفنج نرم به این نکات توجه کنید:

* مکانی گرم که دارای یک سطح صاف باشد را آماده کنید. حتی اگر سکوی مناسبی در حمام یا آشپزخانه ندارید، می‌توانید حوله مناسبی بر روی زمین پهن کرده به شرط آنکه سطح مورد نظر به اندازه کافی گرم باشد.

* با چند بار آزمایش کردن دمای آبی که در لگن یا وان پلاستیکی آماده کرده‌اید از مناسب بودن آن مطمئن شوید.

* یادتان باشد همواره باید یکی از دو دستتان آزاد بوده و با آن نوزاد را نگه دارید.

* در کنار دست خود لیف نرم و لطیف، حوله (که توصیه می‌شود کلاه هم داشته باشد)، شامپوی مخصوص نوزاد، صابودن ملایم و مرطوب کننده، حوله‌ای برای خشک کردن نوزاد، پوشک و لباس‌های او آماده باشد.

* در این حالت قرار نیست نوزاد را در لگن آب یا وان پلاستیکی قرار دهید بلکه قرار است او را با اسفنج یا همان لیف نرم و ملایم مرطول شستشو دهید. ابتدا نوزاد را بر روی حوله یا دستمال مناسبی که آماده کرده‌اید قرار داده و با آب خیس کردن لیف، شروع به شستشوی صورت نوزاد کنید.

* نیازی نیست از صابون برای این قسمت از بدنش استفاده کنید. از یک پارچه نرم و لطیف که آن خیس کرده اید برای تمیز کردن اطراف چشم نوزاد استفاده کنید. این کار را از گوشه چشم به بیرون انجام دهید.

* به طور کلی شستشوی بدن نوزاد با آب ولرم کفایت می‌کند اما اگر احساس کردید بدنش کثیف است یا مختصر بویی دارد می‌توانید از صابون ملایم و مرطوب کننده هم استفاده کنید.

* زیر بغل، پشت گوش، اطراف گردن، محل پوشک کردن و لای انگشتان دست و پا از جمله قسمت‌هایی است که باید به خوبی شسته شود.

* دقت کنید در تمامی این مراحل و برای حفظ گرمای بدن نوزاد، تنها بخش‌هایی که در حال شستشوی آن هستید از زیر حوله خارج کرده و اندام‌های دیگر نوزاد را بپوشانید.

* البته شستشوی نوزاد در لگن یا وان پلاستیکی نیز یکی از روش‌های متداول حمام نوزاد است. در اینکه کدام روش بهتر و مؤثرتر است هیچ نظر خاصی نمی‌توان داد اما باید توجه کرد که در روش دوم همواره ارتفاع سطح آب بین 5 تا 8 سانتیمتر باشد.

* همچنین نباید حتی برای یک لحظه نوزاد را در وان پلاستیکی تنها رها نمود.

* دمای آبی که بدن نوزاد را شستشو می‌دهید باید حدود 37 تا 38 درجه باشد. برای مطمئن شدن می‌توان از دماسنج استفاده کرد. همواره از گرمای مناسب محل شستشوی نوزاد (18 تا 22 درجه )مطمئن باشید زیرا بدن او خیس است و به شدت مستعد سرماخوردن.2
 

نوزاد تازه متولد شده را هر چند روز یک‌بار باید حمام کرد؟

نیاز نیست که نوزاد تازه متولدشده‌تان را هر روز حمام کنید. در واقع اگر نوزادتان را بیشتر از سه تا چهار بار در هفته حمام کنید پوست او خشک خواهد شد. اگر در زمان تعویض پوشک او را حسابی شست‌وشو می‌دهید و هر روز یا روزی چند بار،‌ لباس‌های نوزادتان را تعویض می‌کنید در واقع او را به حد کافی تمیز نگه می‌دارید، اگر یک روز او را حمام نکردید، کافی است صورت، گردن، شکم، باسن و بین پاهای کودک را با آب و دستمال تمیز  بشویید.3
 

بهترین درجه حرارت برای استحمام کودک چند درجه است؟

بهترین آب برای استحمام کودک آب گرم است. برای‌ آن‌که کودک دچار سوختگی نشود بهترین کار این است که دماسنج در آب بگذارید و دمای آب زیر 50 درجه سانتی‌گراد باشد.

حتی با  قرار دادن  دماسنج هم قبل از گذاشتن کودک در آب، دمای آب را با دست‌تان چک کنید چراکه ممکن است درجه دماسنج درست نباشد.

در ضمن هوای جایی که کودک را در آن حمام می‌کنید هم باید گرم باشد تا دچار افت درجه حرارت پس از حمام نشود. کودکی که حمام شده خیلی سریع دچار لرز می‌شود، برای همین باید دمای جایی که کودک در آن حمام می‌شود و سپس از حمام به آن‌جا برده‌ می‌شود، مناسب و نسبتا گرم باشد.3


نکاتی که باید هنگام حمام کردن نوزاد رعایت کنید

در ادامه این مقاله، چند نکته ساده برای اطمینان از اینکه زمان حمام کردن نوزاد مناسب می باشد، آورده شده است که مهم ترین این موارد به شرح زیر می باشند:

 این که چگونه و کجا نوزاد خود را استحمام کنید، بستگی به راحتی شما دارد؛ می توانید او را در وان حمام یا حتی در اتاق خواب خود شستشو دهید. هر زمان که نوزاد خود را حمام می کنید، باید اطمینان حاصل کنید که دمای حمام یا اتاق گرم باشد. این کار مانع از مبتلا شدن نوزاد به سرماخوردگی خواهد شد.

 قبل از اینکه نوزاد خود را حمام کنید، حتماً همه موارد لازم جهت استحمام او را آماده کنید. برای این منظور، یک حوله نرم بزرگ را روی تخت پهن کرده و وسایلی مانند روغن بدن نوزاد، کرم مرطوب کننده، روغن مو، پودر تالکوم، پوشک و کرم زیر پوشک نوزاد را در نزدیکی خود قرار دهید. علاوه بر این موارد، لباس هایی را که نوزاد شما بعد از حمام کردن می پوشاند، بیرون آورده و آن ها را روی تخت، به حالت آماده قرار دهید.

 احتمالاً نوزاد شما بعد از حمام کردن، گرسنه خواهد شد، بنابراین، مطمئن شوید که تمام مواد ضروری جهت تغذیه او نیز آماده شده است.

در نهایت، طبیعی است که به عنوان یک مادر، در مورد حمام کردن فرزند خود تردید داشته باشید، اما هیچ راهی برای فرار از کارهای مادرانه شما وجود ندارد. فقط به یاد داشته باشید که شما و نوزاد یاد خواهید گرفت که بیشتر و بیشتر با حمام کردن در کنار هم لذت ببرید.

بنابراین، خسته نشوید، فقط یک لحظه استراحت کنید و از بازی کردن با فرزند خود درون وان حمام لذت ببرید. در نظر داشته باشید که حمام کردن نوزاد می تواند پیوند بسیار خوبی بین او والدین ایجاد کند.

در این شرایط، شما می توانید برای او آواز بخوانید، نوزاد را ماساژ دهید و به فرزند خود اجازه دهید تا آب را احساس کند. مطمئن شوید که هم شما و هم فرزندتان از این لحظات حمام کردن بیشترین استفاده را خواهید کرد!1

پینوشتها
1.www.mamanam.com
2.www.mizanonline.com
3.www.niniban.com


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط
موارد بیشتر برای شما