امامزاده اسماعیل و معصومه – اهرم

بنای امامزاده اسماعیل و معصومه به شکل چهار گوش، و از سنگ و گچ بوده، به اعتقاد مطلعان و معمران محلی، مدفونان در این مکان، امامزاده اسماعیل و بی بی معصومه فرزندان میرحمزه هستند.
سه‌شنبه، 10 فروردين 1400
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
امامزاده اسماعیل و معصومه – اهرم
زیارتگاه متبرکه امامزاده اسماعیل و معصومه در سه کیلومتری جنوب اهرم، مرکز شهرستان تنگستان، ابتدای جاده خائیز، در دامنه غربی کوه عمار و بر روی طول جغرافیایی ۵۱ درجه و ۱۷ دقیقه و عرض جغرافیایی ۲۸ درجه و ۵۲ دقیقه، در ارتفاع ۵۸ متری از سطح دریا قرار دارند. تل سنگری، چشمه «مراد حاج سلیمان» و نیز قبرستانی متروکه در حوالی این دو امامزاده می باشند. بنای امامزاده اسماعیل و معصومه به شکل چهار گوش، به ابعاد حدود 2x3 متر و از سنگ و گچ بوده که متأسفانه، به مرور زمان، براثر عوامل جوی و عدم توجه از بین رفته و هم اکنون از آن جز شالوده دیوارها چیزی باقی نمانده است.
 
به اعتقاد آقای حاج حسن دهدار از مطلعان و معمران محلی مدفونان، در این مکان، امامزاده اسماعیل و بی بی معصومه فرزندان میرحمزه هستند؛ اما معلوم نیست به کدام امام می رسند. بیش از سی سال پیش، شخصی به نام «خدر بن کرم اهرمی» که صاحب نخلستانی در همان حوالی بقعه امامزادگان بود - در چند نوبت این دو امامزاده را در خواب ملاقات می کند. آنان بعد از بیان نام خود و پدرشان به وی می گویند که، قبر مادر فلان نقطه است؛ نمایان کنید! خدر بن کرم به همراه عده ای دیگر به جست و جو و قبور را پیدا و آشکار می کنند. ناگفته نماند که به هنگام کاویدن زمین، چند سکه و مهر؛ قدیمی هم پیدا می شود.
 
قبور این دو امامزاده تاکنون بدون اتاق مانده، پس چقدر بجا و مرضی خداوند است که افراد خیر منطقه تنگستان یا دیگر نقاط، اقدام به ساختن اتاق روی آنها نموده و آن طور که شایسته شأن شان و مقام معنوی آن بزرگواران است، عمل کنند.
 
منابع:
۱- فرهنگ جغرافیایی آبادی های کشور جمهوری اسلامی ایران، ج۱۱۱ (خورموج)، ص ۷۴
۲- مصاحبه با حاج حسن دهدار، مطلع محلی، اهرم، مورخ ۸۶/ ۱ / ۱۹ .
 
منبع: زیارتگاه‌های استان بوشهر، دفتر اول، غلامحسین هادی نژاد دشتی، انتشارات وثوق، چاپ اول، قم، 1388ش، صص 56-55


مقالات مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.