معنی اسم دانیال و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال

دانیال یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم دانیال پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود. اسم دانیال که در انگلیسی به صورت daniyal نوشته میشود و به دلیل ریشه عبری که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 302,865 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.
شنبه، 19 خرداد 1403
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: ایوب شهبازی
موارد بیشتر برای شما
معنی اسم دانیال و نام های هم آوا با آن + میزان فراوانی در ثبت احوال

اطلاعات اسم دانیال

جنسیت پسر
نام به انگلیسی daniyal
تلفظ نام به انگلیسی /dāniyāl/
تلفظ به فارسی دانیال
افراد دارای این نام 302,865
ابجد 96
ریشه نام عبری
 

ریشه اسم دانیال

همانطور که گفتیم ریشه اسم دانیال عبری می باشد و تلفظ دانیال در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " دانیال " است. در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /dāniyāl/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم دانیال بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.
 

توضیحات تکمیلی

 
معنی اسم دانیال در فرهنگ فارسی:
یکی از چهار پیغمبر بزرگ بنی اسرائیل وی یکی از اسرائیلیان جوان بود که آنان را به اسارت به بابل بردند. روحانیون از توجه پادشاه نسبت به او خشمگین گشتند و او را بگودالی که شیران در آن بودند افکندند ولی روز بعد او را سالم یافتند. در روایات اسلامی دانیال مخترع ((رمل)) بشمار میرود.
 
معنی اسم دانیال در ثبت احوال:
۱- قضاوت خدا، یا خدا حاکم من است؛ ۲-(اَعلام) یکی از چهار پیغمبر بزرگ بنی‌اسرائیل [زنده در ۵۴۷ پیش از میلاد] که در روایات اسلامی مخترع «رمل» به شمار می‌رود. در سال ۶۰۵ پیش از میلاد به اسارت به بابل برده شد در آنجا به خاطر پیشگویی‌هایی که کرد شهرت و قدرت یافت.
 
معنی اسم دانیال در فرهنگ اسم ها
معنی: قضاوت خدا، خدا حاکم من است، نام یکی از چهار پیغمبر بزرگ بنی اسرائیل، یا خدا حاکم من است، ( اَعلام ) یکی از چهار پیغمبر بزرگ بنی اسرائیل [زنده در پیش از میلاد] که در روایات اسلامی مخترع «رمل» به شمار می رود، در سال پیش از میلاد به اسارت به بابل برده شد در آنجا به خاطر پیشگویی هایی که کرد شهرت و قدرت یافت، ( در اعلام ) یکی از چهار پیغمبر بزرگ بنی اسرائیل که در روایات اسلامی مخترع ' رمل ' به شمار می رود، نام یکی از چهار پیامبر مذکور در عهد عتیق
 
معنی اسم دانیال در لغت نامه دهخدا
دانیال. ( اِخ ) اسم اعجمی و نام پیغمبری است. ( آنندراج ). دانیال از پیامبران بنی اسرائیل و همزمان کورش کبیر و داریوش بزرگ هخامنشی بوده است.
 
معنی اسم دانیال در دانشنامه اسلامی
دانیال (پیامبر). دانیال از پیامبران بنی اسرائیل است. نام این پیامبر در قرآن ذکر نشده، اما روایات اسلامی و منابع تاریخی مسلمین به ویژه در ماجرای معروف اسارت بنی اسرائیل، به او اشاره کرده اند. دانیال نبی به علم تعبیر خواب و قضاوت های ممتاز شهرت داشته است. بنا بر قول مشهور، مقبره او در شوش قرار دارد.
 

حروف ابجد نام دانیال

ابجد اسم دانیال عدد " 96 " و ابجد وسیط " 24 " ، ابجد صغیر " 15 " می باشد.
 

نام های هم آوا پسر با اسم «دانیال»

اقبال
تورال
دادجو
دادفر
داتیس
داراب
دامون
دادرس
داتان
دادبه
دادار
داریا
دارا
دانا
زال
 

نام های هم آوا دختر با اسم «دانیال»

دانیا
فریال
مدیا
دنیا
دیبا
 

نام افراد مشهور با اسم «دانیال» 

نام کسوت
دانیال حکیمی بازیگر
دانیال عبادی بازیگر
دانیال داوری بازیکن فوتبال
 

خصوصیات اسم دانیال

از نظر قوای بدی شگفت انگیز هستی که آن هم نشأت گرفته از اراده بالای شماست. نیروی اراده ی شما سبب شده است که رویاهایی که دارید را به راحتی بدست آورید. با چنین خصوصیاتی شما یک مدیر واقعی هستید و میتوانید مسئولیت های مختلفی را به عهده گرفته و با یاری به دیگران آن ها را نیز در مسیر درست قرار دهید. از دیدگاه عاطفی قدرت بالایی دارید ، به عمق روابط عاطفی می روید، در حالی که در سمت مقابل با هر کسی نیز صمیمی نمی شوید.


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.