ملکه خانه خود باشید

سحر و جادو لازم نیست. تنها رعایت چند راهکار پیش پا افتاده می تواند شما را به همسری نمونه و آشپزخانه تان را به مکانی دلپذیر تبدیل کند. آشپزخانه یکی از اتاق های محبوب خانم ها در خانه است که در عین حال می تواند معدن جرم ها و باکتری های مضر باشد. غذاهای فاسد، تخته های سبزی و گوشت خرد کن کثیف و روش های غلط شستشو باعث رشد میکروب ها هستند. نگران نباشید روش هایی برای مقابله با این مشکلات پیشنهاد می کنیم.
چهارشنبه، 4 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
ملکه خانه خود باشید

ملکه خانه خود باشید
ملکه خانه خود باشید


 

 
سحر و جادو لازم نیست. تنها رعایت چند راهکار پیش پا افتاده می تواند شما را به همسری نمونه و آشپزخانه تان را به مکانی دلپذیر تبدیل کند.
آشپزخانه یکی از اتاق های محبوب خانم ها در خانه است که در عین حال می تواند معدن جرم ها و باکتری های مضر باشد. غذاهای فاسد، تخته های سبزی و گوشت خرد کن کثیف و روش های غلط شستشو باعث رشد میکروب ها هستند. نگران نباشید روش هایی برای مقابله با این مشکلات پیشنهاد می کنیم.

پخت و پز پاک:
 

موارد زیر بسیار بدیهی هستند اما معمولاً به آنها توجه نمی کنیم: قبل از آماده کردن مواد غذایی و پس از دست زدن به گوشت خام قرمز، مرغ، تخم مرغ یا مواد غذایی حتماً دست ها را با آب گرم و صابون بشویید. شستن دست ها به خصوص در هنگام استفاده از چند نوع ماده غذایی مثل خرد کردن گوشت و سپس سبزیجات بسیار مهم است.
دست ها را فقط با آب خالی نشویید. حداقل 20 ثانیه دو دست را تا مچ، لای انگشتان و زیر ناخن ها را با آب گرم و صابون به خوبی بشویید. می توانید از صابون های آنتی باکتریال نیز استفاده کنید و سپس دست ها را با دستمال کاغذی ضخیم خشک کنید.
از دو تخته جدا برای خرد کردن استفاده کنید یکی برای انواع گوشت و مواد غذایی دریایی و دیگری برای غذاهای حاضری مانند نان، میوه و سبزیجات. استفاده از دو دستمال یا حوله مجزا یکی برای خشک کردن دست ها و دیگری برای پاک کردن سطح کابینت و گاز بسیار موثر است. هرگز قاشقی را که با آن غذا را هم می زنید وارد دهان نکنید. آشغال های گوشت قرمز یا مرغ را سریع در بریزید. بهتر است آنها را درون کیسه پلاستیکی ریخته و در آن را محکم ببندید و در سطح زباله بیاندازید. مواد غذایی خام را زیر شیر آب گرم بشویید و از صابون یا شوینده دیگر استفاده نکنید. چون یک لایه از سطح مواد را کاملاً از بین می برد. برای میوه و سبزیجات از مقدار بسیار کمی مایع شوینده مخصوص سبزیجات استفاده کنید و هر جایی از ماده غذایی که تغییر رنگ داده را جدا کنید و دور بریزید.

مواد غذایی منابع لایزال آلودگی:
 

تخته های سبزی و گوشت خردکنی، محل تجمع باکتری ها هستند چون معمولاً مشبک بوده و شستن آنها مشکل است. پس از هر بار استفاده آنها را با آب گرم و صابون بشویید و با دستمال تمیز یا دستگاه خشک کن به خوبی خشک کنید.
مواد غذایی ریز و کوچک معمولاً ته ظرفشویی یا در لوله فاضلاب گیر می کنند و بستر مناسبی را برای رشد قارچ و باکتری ها فراهم می کنند. بنابراین حداقل هر هفته یک بار یک قاشق ماده سفید کننده و ضد عفونی کننده با یک لیتر آب را درون لوله ها بریزید و یک دقیقه صبر کنید سپس با آب سرد پرفشار آن را بشویید.
حتماً قبل از درست کردن غذا روزنامه یا کاغذ باطله روی کابینت پهن کنید و پس از پایان کار دور بریزید.
منبع:http://www.khanevadeyema.com ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.