با بوي غذاي سوخته چه کنيم؟

وقتي فضاي خانه را بوي غذاي سوخته يا رنگ يا .... پر کرده است، مي توانيد علاوه بر باز کردن پنجره ها، از راهکارهاي سريع و پيشنهادهاي ما استفاده کنيد. همان قدر که پراکنده شدن عطري خوشبو و دل انگيز در محيط، حس خوب و خوشايندي را در انسان ايجاد مي کند، به مشام رسيدن بويي نامطبوع، ناراحت کننده و حتي بعضي اوقات
يکشنبه، 8 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
با بوي غذاي سوخته چه کنيم؟

با بوي غذاي سوخته چه کنيم؟
با بوي غذاي سوخته چه کنيم؟


 

 
وقتي فضاي خانه را بوي غذاي سوخته يا رنگ يا .... پر کرده است، مي توانيد علاوه بر باز کردن پنجره ها، از راهکارهاي سريع و پيشنهادهاي ما استفاده کنيد. همان قدر که پراکنده شدن عطري خوشبو و دل انگيز در محيط، حس خوب و خوشايندي را در انسان ايجاد مي کند، به مشام رسيدن بويي نامطبوع، ناراحت کننده و حتي بعضي اوقات غيرقابل تحمل مي شود. حالا ممکن است اين بوي ناخوشايند از غذايي سوخته برآمده يا حاصل انجام مراحل آماده سازي پخت غذايي لذيذ باشد، مانند درست کردن پيازداغ، سيرداغ يا سرخ کردن انواع و اقسام سبزيجات و مرغ و ماهي که همه اينها فضاي خانه را با بويي ناخوشايند پر مي کند.
هرکدام از اين بوها به نسبت هاي مختلف براي اغلب افراد، آزاردهنده و نامطبوع است. بنابراين معمولاً اولين عکس العمل ها در چنين شرايطي روشن کردن هواکش ها و باز کردن کليه راه هاي خروجي شامل در و پنجره هاي خانه است و با توجه به اين که اين روزها هوا رو به سردي مي رود، اقدام دوم( باز کردن در و پنجره) اگرچه به خروج بو با سرعت بيشتري منجر مي شود ولي سبب هدر رفتن درصد زيادي از گرماي موجود در خانه نيز مي شود که اين کار به لحاظ صرفه جويي در انرژي مناسب نيست. بنابراين بايد به فکر چاره اي بهتر بود. براي اين منظور با توجه به نوع بوي پراکنده شده در محيط، راه هاي متعددي وجود دارد. فقط کافي است آنها را امتحان کنيد:
1- کاسه اي حاوي آب را روي شعله اجاق گاز قرار دهيد و تعدادي چوب دارچين يا کمي از پودر آن را در آب بريزيد و روي شعله ملايم اجاق گاز بگذاريد تا کم کم به جوش آيد. عطر دارچين فضا را معطر کرده و بوي حاصل از سرخ کردني و حتي سوختگي را از بين خواهد برد.
2- براي اين که همزمان با از بين رفتن بوي ناخوشايند موجود در آشپزخانه، بوي مطبوعي نيز در فضا بپيچد، به جز دارچين، مواد ديگري نيز وجود دارد که ميخک از جمله آنهاست. چند عدد ميخک را داخل کاسه اي فلزي حاوي آب بريزيد. مانند نمونه قبلي روي شعله اجاق گاز قرار دهيد.
3- هر چقدر هم که غذا خوشمزه باشد، بوي سوختن آن بسيار بد و ناخوشايند است. پس اگر حواس تان پرت شد و غذاي تان سوخت و بوي آن تمام خانه را در بر گرفت، ناراحت نشويد. ابتدا اگر هواکش روشن نيست، آن را روشن کنيد. سپس قابلمه اي حاوي آب را روي شعله اجاق گاز قرار داده و چند تکه ليموترش در آن بيندازيد و بگذاريد بخار حاصل از جوشيدن ليموترش در آب، بوي سوختگي موجود در خانه را از بين ببرد.
4- اگر مي خواهيد شروع به سرخ کردن سبزي يا موادي بکنيد که مطمئن هستيد هم خودتان و هم ديگر اهالي خانواده از بوي حاصل از آن ناراحت مي شوند، پيش از شروع کار ابتدا هواکش هاي داخل آشپزخانه را روشن کرده، سپس مقداري سرکه سفيد را در کاسه اي بريزيد و آن را کنار اجاق گاز روشن قرار دهيد. بوي حاصل از سرکه سفيد، باقيمانده بوي حاصل از سرخ کردن آن مواد را در محيط خنثي مي کند.
5- بوي حاصل از پخت و پز غدا را مي توان با ريختن مقداري جعفري در تابه اي کوچک و قرار دادن آن روي شعله اجاق گاز از بين برد. حرارت دادن جعفري براي 5 دقيقه، نه تنها بوي نامطبوع موجود را از بين مي برد، بلکه فضا را عطرآگين مي کند.
6- گاهي پخت بعضي سبزيجات به خصوص انواع کلم ها بوي نامطبوعي را در فضا پراکنده مي کند. در چنين شرايطي به آب سبزيجات در حال پخت، کمي سرکه يا چند تکه نان سفت اضافه کنيد يا آنکه ظرف کوچکي را از سرکه پر کنيد و کنار اجاق گاز قرار دهيد. البته جوشاندن سرکه يا مخلوط سرکه و آب کارسازتر خواهد بود.
7- اگر حواس پرتي کار دست تان داده و غذا به قدري سوخته که بوي حاصل از آن با هيچ يک از راهکارهاي فوق خنثي شدني نيست، ديگر مجبور هستيد پنجره ها را باز کنيد. ولي براي اين که بو هرچه سريع تر از طريق پنجره آشپزخانه خارج شده و به ديگر قسمت هاي خانه انتقال پيدا نکند، پارچه و حوله مخصوص آشپزخانه را نمدار کرده و براي چند دقيقه آن را تکان دهيد.
منبع:کوچه ما، شماره 9. ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.