تاثير بيماري‌هاي قلبي بر پوست

بيماري‌هاي قلبي بروز تغييراتي در پوست افراد را سبب مي‌شوند. بيماراني که دچار نارسايي قلبي هستند و فعاليت عضله قلب آن مختل است، دچار تعريق و عرق سرد مي‌شوند به طوري که با تماس دست، پوست‌شان مرطوب است.
دوشنبه، 9 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
تاثير بيماري‌هاي قلبي بر پوست

تاثير بيماري‌هاي قلبي بر پوست
تاثير بيماري‌هاي قلبي بر پوست


 

 
گفتگو با دکتر ارشميدس صنعتي
حتما شما هم ديده‌ايد که فالگيرها از روي خطوط دست سرنوشت افراد را مي‌گويند. به درست يا نادرست بودنش کاري نداريم و شايد اين کار به نظرتان جالب باشد اما جالب‌تر است اگر بدانيد پزشکان مي‌توانند از روي پوست و ناخن، بيماري قلبي افراد را تشخيص دهند چون بيماري‌هاي قلبي ردپاهايي روي پوست و ناخن برجاي مي‌گذارند. دکتر ارشميدس صنعتي، متخصص قلب و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران درباره اثر بيماري‌هاي قلبي روي پوست و مو، صحبت‌هاي جالبي دارند.

شنيده‌ايم که بيماري‌هاي قلبي ناخن‌ها را کبود مي‌کند، آيا واقعا اين‌طور است؟
 

بيماري‌هاي قلبي مي‌توانند موجب تغييراتي در ناخن‌ها و رنگ پوست افراد شوند به‌خصوص بيماري‌هاي مادرزادي قلب. در اين افراد و بيماران به علت وجود اختلالات مادرزادي در ديواره‌ها و يا عروق قلب احتمال مخلوط شدن خون سياهرگي و سرخرگي قلب وجود دارد در نتيجه افراد در بستر ناخن‌هايشان، ناخن‌هاي دست‌، پا و يا ناخن‌هاي دست و پا هر دو، حالت کبودي همراه با برجستگي زير ناخن مشاهده کنند به طوري که ناخن آنها شبيه چوبي که با آن طبل مي‌زنند، مي‌شود.

فرموديد بيماري‌هاي قلبي بر پوست افراد اثر مي‌گذارد. توضيح بيشتر مي‌دهيد؟
 

بيماري‌هاي قلبي بروز تغييراتي در پوست افراد را سبب مي‌شوند. بيماراني که دچار نارسايي قلبي هستند و فعاليت عضله قلب آن مختل است، دچار تعريق و عرق سرد مي‌شوند به طوري که با تماس دست، پوست‌شان مرطوب است.

آيا داروهاي قلبي مي‌توانند عوارضي را بر پوست و مو داشته باشند؟
 

غير از بيماري‌هاي قلبي که به‌طور مادرزادي يا در موارد نارسايي قلب موجب بروز اختلالاتي در پوست و ناخن‌ها مي‌شوند، داروهايي که براي درمان بيماري‌هاي قلبي مورد استفاده قرار مي‌گيرند، مي‌توانند موجب بروز تغييراتي در پوست و يا سبب ريزش مو شوند. برخي از اين داروها خيلي هم رايج‌ هستند مانند آسپيرين که موجب بروز خون‌ريزي‌هايي در زير پوست مي‌شود. داروهاي ديگري مانند پلاويکس و وارفارين هم موجب بروز خون‌ريزي‌هاي زيرپوستي مي‌شوند. بعضي داروها هم موجب تشديد و يا شروع ريزش مو مي‌شوند.

آيا اين عوارض به سن هم مربوط است؟
 

بايد گفت در سالمندان به علت اينکه ميزان مصرف داروهاي ضدانعقاد خون و آسپيرين شايع‌تر است، کبودي‌ها و خون‌ريزي‌هاي زير پوستي در اين افراد بيشتر است.

پيش‌بيني بيماري قلبي با آزمايش ناخن پا
 

نتايج مطالعات انجام شده روي ناخن‌هاي پاي 62 هزار و 500 زن نشان مي‌دهد مقدار نيکوتين موجود در ناخن پاي زناني که در معرض ابتلا به بيماري‌هاي قلبي هستند دو برابر بيشتر از زناني است که احتمال بروز اين بيماري در آنها وجود ندارد.
پژوهشگران به تازگي دريافته‌اند که با بررسي ناخن پا مي‌توانند احتمال ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را در زنان مشخص کنند. در اين مطالعات جديد پژوهشگران توانستند با ارزيابي محتوي نيکوتين موجود در ناخن پا خطر بروز بيماري‌هاي قلبي را در زنان پيش‌بيني کنند. اين مطالعات در آمريکا و روي گروهي از پرستاران صورت گرفته است. اين گروه از پژوهشگران معتقدند که روش جديد بهتر و دقيق تر از روش ساده پرسش درباره سابقه سيگار کشيدن فرد مي‌تواند در تعيين خطر بروز ناراحتي‌هاي قلبي عمل کند.
با وجودي که امروزه آزمايش‌هايي براي تعيين وجود نيکوتين در بدن وجود دارد مانند آزمايش مقدار نيکوتين در بزاق يا ادرار اما بايد متذکر شد که اين آزمايش تنها موارد اخير و تازه استعمال سيگار را نشان مي‌دهند.
دکتر وائل الدلايمي‌، محقق ارشد اين مطالعات از دانشگاه کاليفرنيا در ساندي گو در رابطه با نتايج به‌دست آمده از پژوهش اخير مي‌گويد: «از آنجا که ناخن‌هاي پا بسيار به آرامي‌ رشد مي‌کنند، به طوري که سرعت رشد آنها حدود يک سانتي متر در سال است بنابراين مي‌تواند يک فاکتور محاسبه طولاني مدت مناسب براي بررسي ميزان تماس کلي فرد با دود سيگار و دخانيات باشد چه فرد به‌طور مستقيم سيگاري باشد و يا در معرض دود سيگار قرار بگيرد.» وي در ادامه خاطرنشان مي‌كند: «بررسي نيکوتين موجود در ناخن پا روشي جديد و بهتر براي اندازه‌گيري ميزان تماس با دود سيگار است و مي‌تواند آزمايشي مفيد براي تشخيص خطر بالاي ابتلا به بيماري قلبي در آينده و در تک تک افراد باشد.»
در طول اين پژوهش 900 تن از زنان تحت مطالعه به بيماري قلبي مبتلا شدند و بيماري آنها تشخيص داده شد. بررسي‌ها نشان داد زناني که محتوي نيکوتين در ناخن پاي آنها بيشتر است، لاغرتر هستند، فعاليت کمتري دارند و بيشتر در معرض ابتلا به فشار خون بالا و ديابت هستند. به علاوه اين گروه در مقايسه با زناني که نيکوتين موجود در ناخن پاي آنها کمتر بود، سابقه خانوادگي بروز حملات قلبي را نيز داشتند.
الن ماسون يک پرستار قلب در موسسه قلب انگليس در اين باره مي‌گويد: «اين پژوهش تاکيد مي‌کند که سيگاري‌ها مشکلات و خطرات سلامتي را که در آينده بروز خواهند کرد، در بدن خود ذخيره مي‌کنند.» وي افزود: مردان و زناني که سيگار مي‌کشند دو برابر بيشتر از افراد غيرسيگاري در معرض حملات قلبي هستند و ترک سيگار يکي از مهم‌ترين و موثرترين روش‌ها براي کاهش اين خطر است.»
منبع:http://www.salamat.com ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.