خطاهاي هشت‌گانه در محوطه آشپزخانه

چيدن ظروف به نحو نامناسبمي‎خواهيد يکي از ظروف پلاستيکي را از کابينت برداريد تا باقي‌مانده غذاي‎تان را در آن بريزيد که يک‎دفعه بقيه ظرف‎ها‎ کج مي‎شود و مي‎افتد.• راه‌حل: اگر مي‎خواهيد موقع برداشتن يک ظرف از کابينت‎ها‎ي بالايي بقيه نيفتند و از جايشان سر نخورند بهتر است از قانون تفکيک استفاده کنيد. مثلا ظرف‎ها‎ي بزرگ را در يک طبقه و درها را در طبق ديگر بگذاريد. کاسه، ليوان و ظروف کوچک‎تر را هم در يک ظرف بزرگ قرار دهيد که براي راحتي دسترسي بهتر است اين ظرف دسته‎دار باشد.
سه‌شنبه، 17 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
خطاهاي هشت‌گانه در محوطه آشپزخانه

خطاهاي هشت‌گانه در محوطه آشپزخانه
خطاهاي هشت‌گانه در محوطه آشپزخانه


 

ترجمه: منير قرايي
 
چگونه آشپزخانه‏اي تر و تميز داشته باشيم؟
در آشپزخانه جاي سوزن انداختن نيست. چيزي را که مي‎خواهيد پيدا نمي‎کنيد و هر بار بايد کلي وقت صرف کنيد تا پيدايش کنيد.
کشوها و کابينت‎ها‎ شلوغ و نامرتب است. جاي کافي براي انجام کارهاي آشپزي و پخت و پز نداريد. گاهي هم همه اين مشکلات با هم پيش مي‎آيد. براي حل هر مشکلي اول بايد علت‎ها‎ي به وجود آمدن‌‌اش را بررسي کرد و بعد برايش راه‌حل مناسب پيدا کرد، براي سر و سامان دادن به آشپزخانه هم همين‌طور. به همين دليل 8 خطاي شايع در آشپزخانه را با هم مرور مي‎کنيم و بعد، براي هر کدام از اين خطاها و مشکل‌ها، راه‌حلي ارايه مي‎کنيم که با به کار بستن‎اش آشپزخانه‎تان تميز و مرتب و منظم مي‎شود.

خطاي اول:
 

پرکردن کابينت از جعبه‎ها‎ي حاوي غذاهاي نيمه‎پزيکي از مشکلات آشپزخانه اين است که اغلب کابيت‎ها‎ پرند از جعبه‎ها‎ و بسته‎ها‎ي مواد غذايي نيمه‎پز که براي استفاده يکي از آنها بايد هرچه را در کابينت است، زير و رو کرد.• راه‌حل: جعبه‎ها‎ي بزرگي که بيش‎تر حجم‎شان خالي است را دور بيندازيد ومواد غذايي‎شان را طوري که همه ديده شوند، در سبد يا ظرفي بگذاريد. با اين کار هم فضاي بيشتري خواهيد داشت و هم انتخاب و دسترسي‎تان به مواد غذايي آسان‎تر و راحت‎تر مي‎شود. بهتر است براي اين کار از ظروف يا سبدهاي چهارگوش استفاده کنيد.

خطاي دوم:
 

چيدن ظروف به نحو نامناسبمي‎خواهيد يکي از ظروف پلاستيکي را از کابينت برداريد تا باقي‌مانده غذاي‎تان را در آن بريزيد که يک‎دفعه بقيه ظرف‎ها‎ کج مي‎شود و مي‎افتد.• راه‌حل: اگر مي‎خواهيد موقع برداشتن يک ظرف از کابينت‎ها‎ي بالايي بقيه نيفتند و از جايشان سر نخورند بهتر است از قانون تفکيک استفاده کنيد. مثلا ظرف‎ها‎ي بزرگ را در يک طبقه و درها را در طبق ديگر بگذاريد. کاسه، ليوان و ظروف کوچک‎تر را هم در يک ظرف بزرگ قرار دهيد که براي راحتي دسترسي بهتر است اين ظرف دسته‎دار باشد.

خطاي سوم:
 

کم‌نور بودن آشپزخانهمعمولا سايه کابينت‎ها‎ روي سطح کار و سايه هود روي اجاق گاز مي‎افتد و باعث مي‎شود نور کافي براي انجام کارهاي پخت و پز وجود نداشته باشد. • راه‌حل: براي زيباتر و تميزتر شدن آشپزخانه، از نور موضعي استفاده کنيد. نور کم موجب مي‎شود همه چيز به نظر کثيف و تيره بيايد، حتي اگر واقعا اين‌طور نباشد. ضمن اينکه کارهاي مربوط به پخت و پز و آشپزي و کار با چاقو وسايل تيز و برنده ديد کافي و نور مناسب لازم است. بنابراين بهتر است براي روشن کردن فضاي کارتان از لامپ‎ها‎ و چراغ‎ها‎ي نور موضعي استفاده کنيد.

خطاي چهارم:
 

پر کردن آشپزخانه از کاغذها و يادداشت‎ها‎ي در هم‌ و ‌برهم در آشپزخانه هستيد که تلفن زنگ مي‎زند و گوشي را برمي‎داريد، قرار مهماني امشب را روي کاغذ يادداشت مي‎کنيد، کاغذ را روي بقيه يادداشت‎ها‎، ليست خريد، برنامه فردا و بقيه يادداشت‎ها‎ي روزانه‎تان مي‎گذاريد و بعد هم نمي‎توانيد پيدايش کنيد. • راه‌حل: يک تخته يا برد که بتوان کاغذها و يادداشت‎ها‎ي خانوادگي و روزانه را روي آن نصب کرد مي‎تواند کاغذها و يادداشت‎ها‎ را طوري که همه به راحتي ديده شوند جمع و جور کند. براي اين کار مي‎توانيد يک تکه موکت ضخيم يا فوم را روي ديوار و جايي در معرض ديدتان قرار دهيد.

خطاي پنجم:
 

پرکردن کشوها به نحو نامناسبقرار دادن لوازم و وسايل آشپزي با اندازه‎ها‎ و انواع مختلف در کشو گاهي باعث مي‎شود حتي در کشو بسته نشود و يا دسته ملاقه از آن بيرون بزند.• راه‌حل: براي سر و سامان دادن و مرتب کردن کشوهايي که وسايل و لوازم آشپزي را در آنها قرار مي‎دهيد بايد ابتدا وسايل را يک بار بيرون بريزيد و آنهايي که به کارتان نمي‎آيد و از آنها استفاده نمي‎کنيد برداريد و بقيه را با توجه به اندازه و نوع تفکيک کنيد. مثلا چاقوها، قاشق‎ها‎ و چنگال‎ها‎ از هم جدا کنيد. در کف کشو از صفحات پلاستيکي يا چوبي که قسمت‎ها‎ي جداگانه دارند استفاده کنيد. قاشق‎ها‎ي بزرگ، ملاقه‎ها‎ و کفگيرها را هم در يک ظرف بزرگ‎تر گذاشته و در کابينت بگذاريد.

خطاهاي هشت‌گانه در محوطه آشپزخانه

خطاي ششم:
 

قرار دادن ابر و اسکاچ کنار سينک ظرف‎شوييدر بعضي آشپزخانه‌ها، ابر و اسکاج ظرف‎شويي که جاي مناسبي براي رشد باکتري‎ها‎ست، کنار سينک قرار دارد. • راه‌حل: اسفنج‎ها‎ جاي مناسبي براي رشد ميکروب‎ها‎ هستند. افتادن ابر و اسفنج‎ها‎ي ظرف‎شويي در کف سينک و باقي ماندن غذا در حفره‎ها‎ي آن باعث ايجاد منظره و بوي بد و انتشار ميکروب مي‎شود. براي رفع اين مشکل از سبدهاي فلزي مخصوص اين کار استفاده کنيد. ترجيحا از اسفنج‎ها‎ي کوچک استفاده کنيد چون اسفنج‎ها‎ي بزرگ‎تر ديرتر خشک مي‎شوند و باکتري بيشتري در آنها رشد مي‎کند. در ضمن بهتر است هربار بعد از شستن ظروف‎‎ اسفنج را هم بشويد و خوب بچلانيد.

خطاي هفتم:
 

بد چيدن قابلمه‎ها‎ و ماهي‌تابه‎ها‎معمولا ظرف‎ها‎ي بزرگ‎تر و ماهي تابه‎ها‎ و قابلمه‎ها‎ در کابينت‎ها‎ي پاييني قرار مي‎گيرد و پيدا کردن و برداشتن يک ماهيتابه با درش در کابينت عميق و تاريک با ريختن و سرخوردن ظروف ديگر و سر و صداي زياد همراه مي‎شود. • راه‌حل: نزديک‎ترين و تميزترين کابينت را براي قابلمه‎ها‎ و ماهيتابه‎ها‎ي پخت و پز استفاده کنيد. براي صرفه‎جويي در فضا ظروف کوچک‎تر را در ظروف بزرگ‎تر بچينيد. مي‎توانيد از شبکه‎ها‎ي قابل حمل يا ثابت براي اين کار استفاده کنيد و ظروفي که بيشتر از آنها استفاده مي‎کنيد در آن قرار دهيد. اين شبکه‎ها‎ معمولا جايي براي قراردادن چاقو، قاشق، ملاقه و دستمال هم دارند و با جمع کردن وسايل لازم در يک جا کار را براي‎تان راحت‎تر مي‎کنند.

خطاي هشتم:
 

استفاده از سطل آشغال‎ها‎ي موقتي در آشپزخانهاگر جاي مناسبي براي قرار دادن ظروف و بسته‎ها‎ي قابل بازيافت نداشته باشيد شايد گاهي آنها را موقتا در جعبه يا ظرف بدون دري بگذاريد که از پخش شدن بوي باقي‌مانده محتويات آن پيشگيري نمي‎کند.• راه‌حل: اسم زباله و دور ريختني باعث مي‎شود خيلي به اين موضوع توجه نشود و زباله‎ها‎ در پلاستيک و جعبه و هر چيز ديگري قرارداده شود اما داشتن جاي مناسب براي قراردادن زباله‎ها‎ باعث مي‎شود آشپزخانه تميز و مرتب شود. براي اين کار از سطل‎ها‎ي زباله در دار در يک شکل و اندازه اما با رنگ‎ها‎ي مختلف استفاده کنيد.
زباله‎ها‎ي تر را در يک سطل و زباله‎ها‎ي خشک را در ظرف ديگر بگذاريد. قوطي‎ها‎ و جعبه‎ها‎ي فلزي، کاغذي و پلاستيکي را در سطل در دارد بگذاريد. براي روزنامه‎ها‎ و کاغذهاي تميز هم مي‎توانيد از جعبه مقوايي بدون در استفاده کنيد.
منبع:www.salamat.com نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.