خانه کفش کجاست؟

مهم نيست منزل شما در کدام طبقه از يک آپارتمان واقع شده و چند متري است، حتي مهم نيست شما در خانه‌تان چه عادات و رفتاري داريد و چيدمان اتاق‌هايتان چطور است؟ آيا نظم و ترتيب را رعايت مي‌کنيد يا آن قدر بي‌نظم و بي‌برنامه‌ايد که وقتي از راه مي‌رسيد همه چيز را يک طرف پرت مي‌کنيد، از کفش‌هايتان گرفته تا ليوان آب در
پنجشنبه، 19 اسفند 1389
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
خانه کفش کجاست؟

خانه کفش کجاست؟
خانه کفش کجاست؟


 

نويسنده: مژگان کريمي
 
راهنماي خريد و استفاده از جاکفشي
مهم نيست منزل شما در کدام طبقه از يک آپارتمان واقع شده و چند متري است، حتي مهم نيست شما در خانه‌تان چه عادات و رفتاري داريد و چيدمان اتاق‌هايتان چطور است؟ آيا نظم و ترتيب را رعايت مي‌کنيد يا آن قدر بي‌نظم و بي‌برنامه‌ايد که وقتي از راه مي‌رسيد همه چيز را يک طرف پرت مي‌کنيد، از کفش‌هايتان گرفته تا ليوان آب در آشپزخانه. آنچه مهم است اين است که وقتي در يک آپارتمان زندگي مي‌کنيد حق هيچ يک از همسايه‌هايتان را ضايع نکنيد و با فرهنگ آپارتمان نشيني آشنا باشيد. استفاده درست و مناسب از جاکفشي يکي از مقتضيات فرهنگ آپارتمان نشيني است.
اين روزها بيشتر مردم در آپارتمان زندگي مي‌کنند؛ از آپارتمان‌هاي بسيار کوچک تا آپارتمان‌هاي چند طبقه با متراژ بالا. حالا ديگر خانه‌هاي ويلايي ناياب و انگشت‌شمار شده‌اند و در اين خانه‌هاي آپارتماني افراد خانواده آنقدر آزاد نيستند که هرگونه که خواستند عمل کنند بدون اينکه حقوق ديگر ساکنين را ناديده بگيرند. سکونت در آپارتمان‌ها فرهنگ خاص خود را دارد و رعايت يک سري اصول و قوانين خاص هر آپارتمان براي همه افرادي که ساکن آنجا هستند ضروري است. در اين صورت ساکنين مي توانند بدون هيچ مشکلي در کنار هم زندگي کنند و حقي هم از کسي ضايع نشود.
رعايت مقررات و قوانين آپارتمان براي همه ضروري است و يکي از اصولي که ساکنين يک خانه در آپارتمان بايد رعايت کنند مرتب کردن کفش‌ها در پشت در آپارتمان است. نماي ورودي هر واحد از آپارتمان راهروي آن و قسمت جلوي در ورودي است. تصور کنيد اعضاي يک خانواده پيش از ورود کفش‌هايشان را بدون اينکه مرتب در گوشه‌اي بگذارند يا در داخل جاکفشي قرار دهند، به گوشه‌اي پرتاب کنند، چه منظره زشت و زننده‌اي ايجاد مي‌شود. در آوردن و انداختن هر کفش به اين طرف و آن طرف نه تنها حق همسايه‌ها را ضايع مي‌کند بلکه نماي زشتي به خانه مي‌دهد.

جايي براي کفش‌ها
 

در بعضي از ساختمان‌ها به‌خصوص آپارتمان‌هاي کوچک امروزي به جاي آنکه بخشي از فضاي داخل خانه و در واقع ورودي را به قرار دادن جاکفشي اختصاص دهند محل قرار دادن کفش‌ها را به پشت در هر واحد و در بيرون خانه انتقال مي‌دهند در حالي که همانطور که مي‌دانيد فضاي بيرون از در هر يک از واحدهاي يک آپارتمان محيطي مشترک بين ساکنان ساختمان محسوب شده و قرار دادن کفش‌ها بدون جايگاهي مشخص در بيرون در، کاري ناشايست و به دور از فرهنگ آپارتمان‌نشيني است. از طرف ديگر انتخاب جاکفشي‌هايي با مدل و رنگ‌ها و فرم‌هاي گوناگون براي هر واحد نيز به لحاظ زيبايي و نظم محيط آپارتمان‌ غيرقابل قبول است. در نتيجه بايد جاکفشي متناسب با محيط و رنگ يکسان تهيه شود. به اين ترتيب نه تنها نظمي خاص در کل فضاي ساختمان به وجود مي‌آيد بلکه براي کفش‌ها نيز جاي مناسبي فراهم شده و در ضمن فضاي داخل خانه هم اشغال نمي‌شود. بهتر است جاکفشي انتخاب کنيد که داراي اندازه مناسب بوده و براي قرار دادن کفش‌هاي همه اعضاي خانواده جاي مناسب داشته باشد.
همچنين بهتر است آن قدر بزرگ و دست و پاگير نباشد که موجب تجاوز به حريم خانه همسايه شود. بهترين جاکفشي آن است که دردار بوده تا نماي کفش‌هاي چيده شده در طبقات آن، فضاي راهرو و ورودي منزل را نازيبا نکند. بهتر است براي کليه واحدهاي موجود در يک ساختمان يک مدل جاکفشي تهيه شود زيرا مهم‌ترين موضوعي که در فرهنگ آپارتمان‌نشيني مطرح است، اتحاد، يکپارچگي و هماهنگي در همه زمينه‌ها است. از روابط ميان افراد ساکن گرفته تا دکوراسيون محيط‌هاي عمومي ساختمان. اين مساله در مورد انتخاب رنگ براي درهاي هر واحد، پنجره‌ها، فرم رنگ، حفاظ‌هاي در و پنجره و طرح پادري‌هاي مقابل در و جاکفشي هر واحد صدق مي‌کند. با وجود چنين هماهنگي در ميان پوشش‌ها و لوازم مربوط به ساختمان از جمله جاکفشي فضاي بيروني خانه مطلوب‌تر و زيباتر خواهد بود.
کفش‌ها اولين پوششي هستند که هنگام ورود به خانه از بدن جدا مي‌شوند، در نتيجه بايد در همان محيط ورودي جايي براي قرار دادن آنها تا استفاده مجدد وجود داشته باشد. اين روزها جاکفشي‌هاي متعددي در مدل‌ها، رنگ‌ها و جنس‌هاي گوناگون توليد مي‌شود که خانواده‌ها مي‌توانند با توجه به شرايط محيط ورودي خانه، مناسب‌ترين آنها را انتخاب کنند. هنگام خريد جاکفشي علاوه بر متناسب بودن مدل، رنگ و ابعاد آن براي فضا، به اين موارد توجه کنيد: با توجه به اينکه کفش‌هاي زمستاني بيشتر به صورت چکمه‌هاي بلند و کوتاه بوده و ارتفاع آنها از کفش‌هاي معمولي بيشتر است اگر مي‌خواهيد جاکفشي‌اي براي ورودي خانه تهيه کنيد حداقل ابعاد استاندارد چکمه‌هاي ساق کوتاه اهالي خانه را در نظر بگيريد. در جاکفشي جايي نيز براي قرار دادن دمپايي‌ها، واکس و فرچه تميزکننده کفش‌هايتان در نظر بگيريد.

خانه کفش کجاست؟

بهداشت جاکفشي
 

با انتخاب يک جاکفشي مناسب نه تنها ظاهر فضاي ورودي و حتي محيط مجاور آن با قرار دادن کفش‌هاي جورواجور و رنگارنگ و احتمالا گلي و خاکي در جاکفشي بدون در، نازيبا نمي‌شود بلکه بوي بد ناشي از کفش‌ها نيز در فضا پراکنده نخواهد شد. در ضمن کفش‌هاي آلوده در دسترس بچه‌هاي کوچک خانواده قرار نمي‌گيرد. هر هفته يک بار جاکفشي‌ها را کاملا تميز و ضدعفوني کنيد. لازم است کفش‌هايي که کف آن خاکي و گلي است را هم کاملا تميز کنيد. سعي کنيد پيش از قرار دادن کفش‌هايي که کف آن کثيف و آلوده است، ابتدا آنها را تميز کرده و سپس درون جاکفشي قرار دهيد. در جاکفشي را براي چند دقيقه در فضاي آزاد باز بگذاريد تا مانع از رشد قارچ‌ها و عوامل بيماري‌زا شويد.
منبع:http://salamat.com ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.