راه پاکسازي پوست‌تان

«پوستت کدر شده؟ برو آرايشگاه پوستت را پاکسازي کن!» اين، جمله‌اي است که اين روزها از زبان خيلي از خانم‌ها شنيده مي‌شود ولي آيا پاکسازي پوست را بايد در آرايشگاه انجام داد يا پيش متخصص پوست؟ و اين کار چند بار در سال لازم است؟دکتر محسن غفارپور، متخصص پوست و مو، مدير گروه و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران به اين سوالات پاسخ مي‌دهند.
چهارشنبه، 17 فروردين 1390
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
راه پاکسازي پوست‌تان

راه پاکسازي پوست‌تان
راه پاکسازي پوست‌تان


 

نويسنده:دکتر گلرخ ثريا
 

براي پاکسازي پوست‌تان نه دکتر برويد، نه آرايشگاه
 

دکتر محسن غفارپور متخصص پوست و مو مي‌گويد هر کسي مي‌تواند پاکسازي پوست را خودش در منزل انجام بدهد
«پوستت کدر شده؟ برو آرايشگاه پوستت را پاکسازي کن!» اين، جمله‌اي است که اين روزها از زبان خيلي از خانم‌ها شنيده مي‌شود ولي آيا پاکسازي پوست را بايد در آرايشگاه انجام داد يا پيش متخصص پوست؟ و اين کار چند بار در سال لازم است؟دکتر محسن غفارپور، متخصص پوست و مو، مدير گروه و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران به اين سوالات پاسخ مي‌دهند.

آقاي دکتر! براي پاک‌سازي پوست بايد حتما رفت دکتر يا مي‌شود توي آرايشگاه هم اين کار را انجام داد؟
 

براي مراقبت از پوست يا تميز کردن پوست و پاک‌سازي آن اصلا احتياجي به آرايشگاه و مطب و متخصص نيست. خود فرد مي‌تواند اين پاک‌سازي را در منزل انجام دهد.

واقعا؟ چگونه؟
 

مي‌توان از کِرِم اسيد ميوه (بين 5 تا 10 درصد) که خودش يک لايه‌بردار است و کار تميز کردن پوست را انجام مي‌دهد، استفاده کرد. متخصص پوست هم مي‌تواند طي يک آموزش يک دقيقه‌اي به بيمارش روش پاک‌سازي پوست در منزل را ياد بدهد. بعد از بيرون آمدن از حمام، کافي است پوست رطوبت لازم را پيدا ‌کند تا با يک فشار مختصر در دو طرف جوش‌هاي سر سياه و سرسفيد، آنها را تخليه کرد. احتياج نيست که کس ديگري اين کار را براي آدم بکند.

حالا اگر کسي خواست اين کار را کس ديگري برايش انجام دهد بهتر است پيش متخصص پوست برود يا آرايشگر؟
 

خب، طبيعي است که ما توصيه مي‌کنيم به متخصصان پوست مراجعه کنند تا روش صحيح پاک‌سازي را از آنها آموزش ببينند. همچنين فرد مي‌تواند کِرِم‌هاي اسيد ميوه را که با نام AHA هست،‌از داروخانه‌ها تهيه کند و هفته‌اي 2 يا 3 بار از آن استفاده کند. اين کِرِم‌ها پوست را کاملا تميز مي‌کنند و يک پوست مطلوب را به وجود مي‌آورند و ديگر احتياج نيست که کارهاي اضافي انجام دهيم. مثلا بعضي‌ها مي‌گويند ما مي‌خواهيم براي پوست‌مان آب‌رساني انجام دهيم که اصلا نيازي به انجام اين کارها نيست. اگر پوست‌شان اشکال دارد؛ مثلا اگر خشک است، بايد از يک مرطوب‌کننده استفاده کنند و اگر پوست‌شان چرب است، ديگر نيازي به آب‌رساني ندارد.

براي پاک‌سازي پوست از چه موادي استفاده مي‌کنند؟
 

براي پاک‌سازي پوست از اسيدسالسيليک 2 تا 5 درصد استفاده مي‌شود و همين‌طور از اسيد ميوه 10 تا 15 درصد. اين مواد را به صورت بيماران مي‌مالند و اين باعث مي‌شود يک لايه از سطح پوست برداشته شود. خود بيمار مي‌تواند شب‌ها اسيدهاي ميوه 10 درصد روي صورت‌اش بگذارد و صبح‌ها بشويد. مي‌تواند يک لايه شاخي و بي‌مصرف روي پوست را به راحتي از بين ببرد. بعد از پاک‌سازي اگر پوست خشک است، بايد حتما از مرطوب‌کننده استفاده شود و اگر پوست چرب است که احتياج به چيز خاصي نيست، بنابراين کار خاصي نيست که شخص لازم باشد انجام دهد. در ضمن اين کِرِم‌هاي اسيد ميوه جدا از پاک‌سازي پوست، روشن‌کننده هم هستند، يعني بعد از يک مدت استفاده از آن سطح پوست شفاف و رنگ پوست روشن مي‌شود و همچنين بافت‌هاي مياني پوست را ترميم و بازسازي مي‌کند. معمولا پاک‌سازي پوست را بهتر است از سن 18 سالگي به بعد انجام داد ولي انسان از زماني که شروع به راه رفتن مي‌کند، بهتر است از ضدآفتاب استفاده کند. استفاده از ضدآفتاب مانع از پيري زودرس مي‌شود.

گروهي از محصولات آرايشي به نام تميز‌کننده معروف‌اند. اين محصولات مي‌توانند پوست را پاک‌سازي کنند؟
 

ببينيد؛ دارو ماده‌اي است براي تسکين دادن بيماري‌ و جلوگيري از بعضي عوارض و بيماري‌ها و با تغيير دادن عملکرد ساختمان و يا عضوي در بدن اما برعکس، مواد آرايشي به محصولاتي گفته مي‌شود که معمولا روي پوست، مو و يا ناخن استفاده مي‌شود يا به صورت پودر پاشيده يا اسپري مي‌شود و مقصود از استفاده از اين محصولات آرايشي تميز کردن پوست، زيبا کردن پوست و ايجاد جذابيت بيشتر در پوست است؛ به گونه‌اي که در ساختمان و عملکرد پوست، خللي به وجود نياورد. محصولات آرايشي و بهداشتي را به 3گروه تقسيم مي‌کنند:تميزکننده‌ها يا شستشودهنده‌ها، مرطوب‌کننده‌ها و تونرها يا سفت‌کننده‌هاي پوستي.

راه پاکسازي پوست‌تان

تميز‌کننده‌ها چه مي‌کنند؟
 

تميزکننده‌ها را معمولا به گونه‌اي طراحي کرده‌اند که بتوانند چربي‌هايي که توسط غدد چربي‌ساز پوست ترشح شده‌اند و شوره‌هايي که روي پوست هستند (که مرتبا رها مي‌شوند) و يا باکتري‌هايي که خارج از پوست، مو و ناخن قرار مي‌گيرند را در خودشان حل کرده و از سطح پوست پاک کنند.
در حالي که تميزکننده شستشوي سطح پوست و مو و ناخن را انجام مي‌دهد و بايد به گونه‌اي باشد که چربي‌هاي سطح شاخي که آخرين بخش پوست هست را از بين نبرد زيرا چربي‌هايي که بين سلول‌هاي شاخي هستند مانند سدي براي ورود ميکروب‌ و سموم عمل مي‌کنند و مانع خروج آب از پوست مي‌شوند و موجب مي‌شوند که پوست لطافت پيدا کند و داراي نرمي خاصي باشد اما اگر مواد شستشودهنده چربي‌هاي بين سلول‌هاي شاخي را از بدن ببرد، ديگر اين سلول‌هاي شاخي قدرت دفاعي ندارند و همچنين سطح پوست، پوسته مي‌شود و لطافت خود را از دست مي‌‌دهد.

مرطوب‌کننده‌ها چه‌طور؟
 

مرطوب‌کننده‌ها يا نرم‌کننده‌ها باعث مي‌شوند که پوست رطوبت پيدا کند و باعث شادابي پوست مي‌شوند.

و تونرها يا سفت‌کننده‌ها؟
 

تونرها، موادي هستند که آنها را هميشه بايد بعد از يک تميزکننده که مي‌تواند صابون، شامپو و يا يک شيرپاک‌کن باشد، استفاده کرد. تونرها حلال مواد باقي‌مانده از صابون‌ها و يا شيرپاک‌کن هستند که روي پوست مانده و باعث مي‌شوند اين باقي‌مانده‌ها پاک ‌شوند و رطوبت پوست بيشتر شود.

خيلي از خانم‌ها از تونر بعد از استفاده از کِرِم‌پودر استفاده مي‌کنند. اين کار، درست است؟
 

لوازم آرايشي مثل کِرِم‌پودرها را هميشه بايد بعد از تونرها استفاده کرد. به اين صورت که اول بايد از يک تميزکننده و يا شيرپاک‌کن و سپس از يک تونر استفاده کرد و بعد از اينکه پوست را تميز کرديم، مي‌توانيم از يک کِرِم‌پودر و يا پودر روي صورت استفاده کنيم. کِرِم‌پودرها ترکيب‌هايي رنگين هستند که براي زيباتر کردن پوست صورت استفاده مي‌شوند و همچنين لکه‌هايي که در سطح پوست هستند را مي‌پوشانند. ممکن است لکه کم‌رنگ يا پررنگ باشد؛ بنابراين کِرِم‌پودرها براي پوشاندن اشکالاتي که در سطح پوست هست، استفاده مي‌شود. اين کِرِم‌پودرها خاصيت ضدآفتاب دارند.
بنابراين ما بايد از استفاده از کِرِم‌پودر دفاع کنيم زيرا وقتي ما از کِرِم‌پودر استفاده مي‌کنيم، به چهره زيباتري مي‌رسيم. يک سري کِرِم‌هاي گريم هم هستند که براي گريم پوست استفاده مي‌شوند و قادرند پوست را بين 8 تا10 برابر در برابر سوختگي و يا تاثيرات مضري که اشعه فرابنفش روي سطح پوست مي‌گذارد، محافظت کنند.
منبع:www.salamat.com نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.