مشکل يک سوم مردان

اين روزها عده زيادي از مردان به کلينيک سلامت خانواده و ناتواني جنسي مراجعه مي‌کنند تا درباره يکي از مشکلات خود در زمينه ارتباط زناشويي با همسرشان مشاوره کنند. موضوع به اين سادگي نيست چون با ايجاد افسردگي و اضطراب در زوجين، موجب اختلال در سلامت روان و رفتار آنان و در برخي موارد پرخاشگري هر دو نفر مي‌شود.
دوشنبه، 29 فروردين 1390
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
مشکل يک سوم مردان

مشکل يک سوم مردان
مشکل يک سوم مردان


 

نويسنده: دکتر سيد کاظم فروتن
 

انزال زودرس از عوامل شايع اختلالات زناشويي و اضطراب مردان
 

اين روزها عده زيادي از مردان به کلينيک سلامت خانواده و ناتواني جنسي مراجعه مي‌کنند تا درباره يکي از مشکلات خود در زمينه ارتباط زناشويي با همسرشان مشاوره کنند. موضوع به اين سادگي نيست چون با ايجاد افسردگي و اضطراب در زوجين، موجب اختلال در سلامت روان و رفتار آنان و در برخي موارد پرخاشگري هر دو نفر مي‌شود. يکي از همين نمونه‌ها آقاياني بودند که در طي روزهاي گذشته از طريق نامه و پيامک، از مشاوران و متخصصان سلامت، درباره مشکل و اختلال خود سوال کرده بودند. آنان به اختلال در خاتمه رابطه زناشويي به صورت زود هنگام دچار شده بود. مشکلي که بسياري از مردان جوان متاهل و حتي مرداني پس از سال‌ها زندگي مشترک به آن دچار مي‌شوند. در اين باره بيشتر بدانيم.
پژوهشگرانى كه روى اين بيمارى كار مىكنند، اعلام كردند كه مى توانند اين اختلال را تعريف كنند. به گفته آنها انزال در اين بيماران در كمتر از 118 ثانيه از شروع مقاربت صورت مىگيرد.
از طرفي زود انزالي يا انزال زودرس به حالتي گفته مي‌شود که فرد زودتر از زماني که مي خواهد به انزال برسد و يا اينکه به حدي زود به انزال برسد که همسرش از ارتباط زناشويي لذت کافي نبرد البته بايد انتظارات، واقع گرايانه باشند. اين تعريفي است که مورد تاييد اکثر متخصصان مسايل جنسي يا سکسولوژي است.

زمان استاندارد انزال
 

زمان استانداردي براي رسيدن به انزال در نظر گرفته نشده است. با وجود اينکه طبق نظر اکثريت افرادي که در مطالعات شرکت داشته‌اند يک سري زمان‌هايي پيشنهاد شده اما هيچ کدام قطعي نيستند چون اين زمان بسته به نظر و رضايت افراد از رابطه زناشويي‌شان از هر زوج تا زوج ديگر متفاوت است اما پيشنهاد شده که اگر در 50 درصد يا بيشتر موارد ارتباط زناشويي انزال زماني اتفاق افتاد که فرد و يا همسرش راضي نبودند يعني فرد مشکوک به اين اختلال هست و مي‌توان وي را مورد تشخيص و درمان قرار داد. در ضمن اين مهم است که اول ببينيد چه زماني متوجه شديد که اين اختلال را داريد و از کجا متوجه شديد. آيا خودتان ناراحتيد؟ همسرتان از روش رابطه راضي نيست ؟ معمولا گرفتن شرح حال دقيق از زوجين جزو سنجش‌هاي اولي‌‌ است که براي تشخيص و درمان اين اختلال انجام مي‌شود، چون رابطه زوج‌ها در ايجاد و يا دامن زدن به اين مشکل نقش به سزايي دارد.

دلايل و عواقب
 

نشانه اصلي انزال زودرس، انزالي غير قابل کنترل است که قبل از انجام گرفتن رابطه زناشويي و يا مدت زمان بسيار کمي پس از آن با ميزان تحريک کم و خلاف ميل فرد اتفاق بيفتد. اين مساله مي‌تواند باعث نارضايتي جنسي در هر دو طرف شده و اضطراب ناشي از اين مشکل را بيشتر کند. انزال زودرس يکي از متداولترين اختلال فعاليت زناشويي در مردان است و ممکن است براي هر مردي در بعضي از مراحل زندگي رخ دهد. زود انزالي يا انزال سريع يکي از مشکلات شايع در مردان است. تقريبا يک سوم از مردان دچار انزال زودرس هستند. در اين مقاله هرجا صحبت از ارگاسم مي‌شود، منظور اوج فعاليت در يک رابطه زناشويي و خاتمه آن است. اکثر موارد انزال زودرس فاقد عامل يا دليل خاص است. عوامل رواني مثل اضطراب، احساس گناه يا افسردگي نيز ممکن است به انزال زودرس منجر شوند. در برخي موارد، انزال زودرس ممکن است به خاطر عوامل پزشکي مثل مشکلات هورموني، آسيب‌هاي جسمي و يا عوارض جانبي بعضي داروها باشد. ابتلا به اين عارضه منجر به بروز اختلالات روان مانند اضطراب، افسردگي و سردي روابط زوجين مي‌شود و بر روان آنان تاثير مي‌گذارد و به همين علت، بسيار مهم است که درباره اين عارضه بيشتر بدانيم و به موقع به مشاور مراجعه کنيم.
متخصص و پزشک مربوطه سابقه فعاليت زناشويي و پزشکي شما را بررسي خواهد کرد و آزمايش کلي را انجام خواهد داد. ممکن است پزشک بخواهد با همسر شما نيز صحبت کند چون انزال زودرس ممکن است دلايل بسياري داشته باشد. پزشک، آزمايش لازم را انجام مي‌دهد تا مشکلات پزشکي فرد را بررسي کند.

روش درمان
 

در بسياري از موارد، انزال زودرس خود به خود درمان مي شود. انجام تمرينات ريلکسيشن و آرام سازي و استفاده از متدهاي منحرف کردن حواس مي‌تواند در به تاخير انداختن انزال کمک کند. در بعضي مردها ترک مصرف دخانيات و مواد مخدر بسيار کمک کننده خواهد بود. متخصص از شما و همسرتان مي‌خواهد که روي متدهايي براي به تاخير انداختن انزال کار کنيد. اين تکنيک‌ها تشخيص و کنترل احساساتي است که باعث انزال زود رس مي‌شود. در ساير موارد براي کاهش حساسيت در آلت تناسلي، استفاده از کاندوم توصيه مي‌شود. مشاوره‌ها و رفتار درماني خط اول درمان اين عارضه به شمار مي‌رود و مي‌تواند اضطراب ناشي از اين مساله را کاهش دهد. مرحله بعدي، استفاده از کاندوم است.کاندوم سبب کاهش تحريک پذيري مي‌شود. در صورتي که يک کاندوم قادر به اين کار نباشد از دو کاندوم مي‌توان استفاده کرد ضمن اينکه کاندوم سبب جلوگيري از بيماري‌هاي مقاربتي و بارداري هم مي‌شود. استفاده از دارو، گام سوم در درمان انزال زودرس است. اين داروها به اين دليل استفاده مي‌شوند که يکي از عوارض جانبي اين گونه داروها، جلوگيري از ارگاسم است که باعث به تاخير انداختن انزال مي‌شود.

استفاده از شيوه ماستر و جانسون
 

اين شيوه، در چهارمين مرحله از درمان افراد مبتلا به انزال زودرس انجام مي‌گيرد که به همکاري خود فرد و همسرش نياز مبرم دارد. اين روش شامل يادگيري تشخيص و کنترل احساسي است که به ارگاسم منجر مي‌شود. اين روش نياز به اراده و تمرين دارد ولي بسيار موثر است. براي آموزش و تمرين اين روش بايد به مشاوران و متخصصان سلامت جنسي در کلنيک‌هاي سلامت خانواده مراجعه شود تا با آموزش خصوصي در اين باره، کار به نحو موثر صورت گيرد.

درمان‌هاي موضعي
 

استفاده از کرم‌ها و اسپري‌هاي کاهش‌دهنده حس سطحي دستگاه تناسلي نيز سبب کاهش احتمال زود انزالي مي‌شود. به ياد داشته باشيد که قبل از آغاز فعاليت زناشويي، موضع را با صابون شستشو دهيد تا از بيحسي بيشتر آلت جلوگيري شود. متاسفانه از اين روش به صورت خودسرانه و بسيار معمول استفاده شده که عوارض زيادي را در پي دارد. استفاده از بي‌حس‌کننده‌هاي موضعي، در آخرين مرحله از درمان افراد مبتلا به انزال زودرس قرار دارد و به هيچ‌وجه نبايد در ابتداي کار از آن استفاده کرد. استفاده از روش‌هاي موضعي بايد با تشخيص و صلاحديد پزشک و براساس سير درمان و بهبودي باشد.
منبع: http://salamat.com نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.