دلیل حساسیت بیشتر پدر در مورد دختر

اصولاً دوستی های نامناسب تأثیرات منفی چشمگیری بر روح و روان و شخصیت نوجوانان (چه دخترها و چه پسرها) دارد؛ آنان را از مسیر رشد منحرف و آرامش فکری و روحی آنان را مختل می کند. اما از آن جا که حالات هیجانی
شنبه، 16 آذر 1392
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
دلیل حساسیت بیشتر پدر در مورد دختر
 دلیل حساسیت بیشتر پدر در مورد دختر

 

نویسندگان: دکتر محسن ایمانی- فاطمه وجدانی
 

چرا پدرم روی خواهرم حساسیت بیشتری دارد؟ آیا جامعه باعث این حالت شده است؟

اصولاً دوستی های نامناسب تأثیرات منفی چشمگیری بر روح و روان و شخصیت نوجوانان (چه دخترها و چه پسرها) دارد؛ آنان را از مسیر رشد منحرف و آرامش فکری و روحی آنان را مختل می کند. اما از آن جا که حالات هیجانی دخترها با پسرها متفاوت است، میزان آسیب پذیری آنان نیز نسبت به آسیب های ناشی از دوستی ها و روابط بین فردی نامناسب تفاوت دارد؛ به عنوان مثال، دخترها در روابط بین فردی، از هیجانات بیشتری استفاده می کنند، خیال پردازتر و رؤیایی تر هستند و در دوستی با جنس مخالف، عاطفی ترند؛ بنابراین، آسیب پذیری آنان بالاتر است و تنش بیشتری را تجربه خواهند کرد. در حالی که پسرها واقع گراترند و کم تر بر عاطفی بودن تأکید دارند.
هم چنین، صدمات و آسیب های ناشی از روابط غیراخلاقی، در دخترها نمود بیشتری دارد و ممکن است بر آنان آسیب های جبران ناپذیرتری برجای بگذارد. مارتین سگالن در کتاب خود «جامعه شناسی تاریخی خانواده» می نویسد: «در همه جای جهان از دخترها بیشتر از پسرها مراقبت می کنند و این، منحصر به کشور خاصی نیست». البته طبیعی است که اگر در جامعه مشکلات اخلاقی روند فزاینده ای را طی کند، قطعاً میزان کنترل و نظارت بر دختران افزایش می یابد و وضعیت جامعه و انتظار خبرهای ناگوار می تواند باعث افزایش حساسیت نسبت به فرزندان، به ویژه دختران بشود. در هر حال، دادن آگاهی به دخترها و آشنا کردن آنان با عوارض آسیب های اجتماعی می تواند مفید و سازنده باشد.
منبع مقاله :
ایمانی، محسن؛ وجدانی، فاطمه؛ (1388)، چالش های من و پدرم،(پاسخ به سؤالات نوجوانان)، تهران: نشر قطره، چاپ اول (1389) 

 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.